SEYAHAT BORSASI

ITB BERLIN

Gelen yılın turizm kararlarının; gelecek yılların eğilim ve gelişimlerinin belirlenmesi nedeniyle Borsa olarak anılan bir etkinlik olan Berlin Turizm Borsası (ITB) sona erdi. ITB Berlin Turizm Borsası 50 yıla yaklaşan hayatında ülkeler için her zaman bir prestij ve üst düzey görüşme ortamı olmuştur. Türkiye nin ödüller almaya alışkın olduğu ITB de, 2013 de de bu geleneğin bozulmadığını büyük bir memnuniyetle öğrendik.

Memnuniyet duyduğumuz bir başka konu ise Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik in turizmde Anadolu nun ve Kültürün önemini ortaya koyan ve bu anlamda tur operatörlerine gerçek, yapıcı ve karşılıklı katkılarla desteklenen çağrılarda bulunan demeçleri oldu. Karun hazinelerinin en kıymetli parçası olan Kanatlı Deniz Atı Broşu nun da; Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi nde sergilenmeye başlanmasını Bakanın Ankara nın önemini ortaya koyan bir mesajı olarak değerlendiriyorum.

KİTLE TURİZMİ İLE BOY ÖLÇÜŞECEK
Bakan Ömer Çelik in demeçlerinde yer verdiği Almanya pazarından olan artış beklentilerine, Anadolu ve Ankara nın dahil edileceği programlarının önemli katkıları olacaktır. Hedef verilirken kaynakta esaslı temellerin olduğuna ve bunun Anadolu nun 12 bin yıl öncesine dayanan tarih, sanat, kültür ve bilim zenginliğine dayandığına işaret edilmiş olması yanında Anadolu da kitle turizmi ile boy ölçüşecek bir potansiyelin varlığına da dikkat çekilmiş oldu. Bu aynı zamanda Anadolu da yapılan ulaşım ve turizm yatırımlarına olan güvenin de bir ifadesi olarak değerlendirilmelidir. 2000 yılında yapılan ITB esnasında da aynı yönde verilen güvenle bugünkü değerlere ulaşan turizm sektörünün yatırırım ve işletmecileri de kendilerine tanınan bu güvenin ve hedefin gerçekleşmesinde her zaman olduğu gibi etkin ve katılımcı olacaklardır.

DÜNYA BASINININ İLGİSİ
Değinmek istediğim bir konu da, ITB sırasında verilen mesajların ve demeçlerin tüm dünyadan 6 bin civarında medya mensubu tarafından izlenen bir özelliğe sahip olmlarıdır. ITB Basın merkezine bırakılan bildiriler özenle okunmakta; Almanya daki turizm medyasının objektif değerlendirmeleri, diğer ülkelerde de aynı ciddiyetle yorumlanmaktadır.
Beklenen gelişmelerle uyumlu çalışmalar ve hazırlıklar Ankara Ticaret Odası, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Anadolu Kültür ve Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) ve diğer Sivil Toplum Kuruluşları bünyesinde bilgi, tanıtım ve örgütlenmeler şeklinde sürdürülüyor.

Ankara yı varış ve ayrılış noktası olarak 2013 yılı programlarına alan tur operatörlerinin gelecek yıllarda daha artacağı beklentisinin bir hayal olmayacağını düşünmeye başladık.
Hayallerimizi İlkbaharın müjdecisi cemrelerin sevinci ile paylaşırken Gölbaşı ndaki Sevgi Çiçeklerinin Başkentin anlamına çok yakışan bir izlenim oluşturacağı ve sembol olacağı yolundaki çağrımı tekrarlamak istiyorum. Aynı zamanda evlerimizi, bahçelerimizi ve yaşadığımız ortamları çiçeklerin güzellikleri ve renk dünyası ile şenlendirelim.
          |                              

Seçim AYDIN
TUROFED 2.Başkanı ve ATİD Başkanı
16 Mart 2013 Cumartesi
Mesaj Gönder 5657 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SAVAŞIN KISKACINDAKİ SURİYE'DEN 15 BİN TON PAMUK İTHAL ETTİK!

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ÜLKEMDEN YANSIMALAR: DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI Yorum VAR !

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
EMNİYET KEMERİNİN FENDİ, ERİK DALINI YENDİ

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
REHBER İN AŞAĞI..! İŞTE SEKTÖR GERÇEKLERİ...

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
MEDİKAL TURİZMİN KÜRESEL EĞİLİMLERİ

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KAYIP ŞEHİR PETRA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .