TURİZM ARABASI DÖRT TEKER

Farzedelim ki turizm bir araba; dört teker; dört çarpı dört..

Tekerleğin biri pazarlama.. İkincisi konaklama.. Üçüncüsü ulaştırma.. Dördüncüsü planlama.. Direksiyonda ise ne yazık ki bir bakanlık. Tekerleklerden hangisinin havasında eksiklik, jantında eğrilik, fren balatalarında aşınmışlık gibi kusurlar varsa, diğer üç teker, tam ayarlı olsalar dahi araba hız almaz, güvenli yol tutmaz.. Direksiyondaki bakanlık, dört tekere, eşit önem veriyorsa mesele olmaz.. Yok konaklamacıların ayrıca pazarlamacılık, ayrıca ulaştırmacılık ve de planlamacılık yapmalarına göz yumuluyorsa bu iş akıl ve iktisat dışıdır.. Ülke ekonomisine hiç fayda sağlamaz..

Devlette, kuvvetler ayrılığına dayalı yasama, yürütme ve yargı erkleri, biribirinden uzak durur; buna da kimsenin itirazı yoktur.. Bundan esinlenilmiş olarak ve turizmin genelinde pazarlama, konaklama ile ulaştırma sektörleri, ayrı ayrı, kendi kaleleri içinde tam egemen olmalıdır.. Gelmiş geçmiş tüm direksiyondakilerin, seyahat acentalarını, varla yok arasında sayarak kendi tabirleriyle otelcilerle el ele gönül gönüle seyir tutmaları ise Türk turizminin yaşadığı en büyük yanılgı değil yenilgidir. 2007 turizm sezonu başında hal ve gidişatımız ise şöyledir:

Pazarlamanın gücü ve verimliliği konaklamacıların değil seyahat acentalarının elindedir.. Artık, ey konaklama sektörü, kendi işletme işine bak, pazarlamayı seyahat acentalarına bırak demenin yeridir.. Ulaştırma sektörümüz havayolu ağırlıklıdır; uluslararası sivil havacılık koşullarına tam entegredir.. Hem yurt içi uçuşlarında, hem de orta ve batı Avrupadan ülkemize hava köprüsü oluşturmada kendi başına gün gün gelişmektedir..

Planlama şimdilerde hem vardır hem yoktur.. Beş yıllık kalkınma planlarının yapıldığı ve sıkı sıkıya sarınıldığı günler gerilerde kaldı.. Neyse ki cumhuriyetimizin 100.üncü kuruluş yılı hedef alınarak ufukta bir ışık göründü:

"Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Eylem Planı
(Bölüm 1, 2007-2013)" , .. İyimseriz..
"Türk Turizminde Yeniden Yapılanma ve Yeni Açılımlar"
için zirve çalışmaları artık başladı; iyi oldu; iyi olacak..

İş geliyor dayanıyor direksiyona .. Turizm olgusu artık bundan sonra yeni bir yönetim sistemi aramalı.. 1618 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 1972 yılından bu yana 25 yılda 30(otuz) bakanımız geldi gitti.. İş teknik bir iş ama siyaset yakasına yapışmış.. Bir turizm bakanının görev ömrü ortalama 12 (oniki) ay.. Tam sektörü tümüyle tanıdı, sorunları öğrendi, çözümlere ulaşıyor derken bir varmış bir yokmuş bakan kayıplara karışmış..

Ülkemiz turizminin direksiyonuna oturacak kişinin illaki yabancı dil bilmez ve ayakta uyur gezer bir kabine üyesi olması mı gerek.. 1618 sayılı yasayla zaten seyahat acentalarının bir birliği var.. Konaklamacılar kendi demokratik ortamlarında yasal örgütlerini oluşturmamış olsalar dahi bir federatif temsilci çıkarabilirler.. Ulaştırma sektörü de kendi iç bünyelerine uygun ve kendilerine özel konuları üst makama taşıyabilecek düzeydedir..

Turizm planlamasına katkı sağlayan veya sağlayacak olan uzmanlık kurulları da kendi aralarında temsilciler oluşturmaktan uzak durmayacaktır.. Böylece yaratılacak 4 federatif bünyeli konfederatif turizm yapısı ve turizm yüksek konseyi, turizm arabamızın direksiyonuna oturacak hem apolitik, hem teknik kadroya ve lidere kavuşmuş olacaktır.. İsteyen bulur..İstemeyen bulamaz..

Anlayana ince saz, anlamayana davul zurna az..

Kendimi şimdi iktidarın sözcüsü yaptım ve şöyle yazdım:

"Biz turizm murizm bilmeyiz.. Ne o öyle kutsal mutsal yerler, heykeller.. Bırak kaldıkları yerde kalsın, üzerlerinden essin yeller, geçsin seller.. O taşlara yok selam benden; o taşların da bize hayrı yok derken..

Zaten, www.kulturturizm.gov.tr sitesinde herkes görüyor; bizim için bakanlığın kültür genel müdürlükleri önce gelir turizmden.. Bakanlığın fonları kültür genel müdürlüklerine yetmez iken, benim turizme ayıracak ne vaktim var, ne naktim.. Haşema giymeyen haşa huzurdan elin yabancılarının arkasından koşacak, önüne kırmızı halı serecek var mı halim, sayın valim.. Bak adam ne güzel yazmış, 4 federatif bünyeli konfederatif turizm yapısını oluşturun diyor..

Onu dinleyin, düşün yakamızdan sizi gidi turizmciler."

Oktay ALPİN
16 Mart 2007 Cuma
          |                              

Oktay ALPİN

14 Ağustos 2013 Çarşamba
Mesaj Gönder 5336 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .