4 GÜNDE PEKİN İZLENİMLERİ..

Pekin'de ne yer, ne içersiniz, nereden neler satın alabilirsiniz, nereleri gezersiniz...

Bunlarla ilgili birçok bilgiyi internetten bulmanız mümkün. Biz Pekin'e iş gezisi için 4 günlük bir organizasyon düzenledik. İşte fuar gezimizin detayları...

Antexpo olarak uluslararası fuarlara Türkiye ve yurtdışından alım heyeti organizasyonları düzenliyoruz. Yurtdışındaki birçok işbirliği yaptığımız firma ve kurum yardımıyla fuarın sektöründe alım yapabilecek firmaları gruplar halinde fuarda ağırlıyoruz. 2014 Şubat ayında Pekin'de iki yılda bir düzenlenen dünyanın 3. büyük, Asya'nın en büyük ahşap işleme makineleri fuarına bir heyet organizasyonu yaptık. Heyete Türkiye'nin en büyük ahşap, makine distribütör firmaları ile mobilya firmaları katıldı.

Yurtdışından ise Mısır, İran ve Azerbaycan'dan heyetler organizasyonumuza katıldı ve toplamda 55 kişiyle Pekin'deydik. Organizatör Antexpo heyetine dahil olan tüm firmaların hem 3 gece konaklamasını hem de tüm Pekin içi transferlerini karşıladı.
Dört günlük organizasyonumuz, fuarın, sektörünün en büyük fuarlarından biri olması, ekibin uyumlu olması, sektör firmalarının birbirini tanımasıyla herkes için güzel bir deneyim oldu. Fuarı düzenleyen organizatör, tüm heyetleri Antexpo logosuyla havaalanında karşıladı, otele ulaştırdı. İsimleri önceden verilen heyet üyeleri hiç zaman kaybetmeden oda kartlarını aldı ve akşam yemeği için buluştu.

Daha önce Çin'i defalarca ziyaret eden deneyimli firmaların tavsiyesiyle güzel bir balık restoranına gidildi. 25 kişilik Mısırlı heyet Pekin'in en ünlü Türk restoranı Turkish Mum'ı tercih ederken 15 kişilik Türk ekibimizle Balık Restoranına gittik. Ayrı bir salon kapatıp dev yuvarlak masamızın etrafında dönen yiyecekleri tatmaya başladık. Özellikle siyah ve büyük balıkların ufak parçalar halinde pişirilip, yağ ve su karışımıyla dolu bir kazanda getirildiği yemek güzeldi. Görüntüsü pek güzel değildi ancak yemek konusunda çok seçici olanların bile tadına bakıp beğendiği bir yemek seçilmiş oldu.


Diğer akşamlar benim tadına bakma fırsatı bulamadığım ama özellikle yenilmesi gereken fondü ya da güveç (Hot Pot) de beğenilen tatlardan biri olmuş. Çiğ etler ve altı ısıtılan güveçlerde su ve yağ ile pişirilen bir yemek şekliymiş. Bir sonraki seferde mutlaka denemek şart oldu...

Ertesi gün otelden kalkan fuar servisine binen tüm gruplar fuar alanına geldiğinde ellerinde ülke isimleri yazan hosteslerle karşılandı. Kırmızı halı serilen fuar alanına geçiş yolundan tüm heyetler fotoğraf çekilmesi için hazırlanan standa yürüdü, fotoğraflar çekildi. Önceden basılmış olan yaka kartları organizatör tarafından teslim edildi, hoşgeldin çantaları dağıtıldı. Fuarda hem özel görüşmelerini yapabilecekleri hem de yorgunluklarını çay ve kahve ile atabilecekleri VIP Delegation Lounge, ziyaretçilerimiz için hazırlanmıştı. Fuar kapanış saatinde de otele götürecek olan servisimiz bizi bıraktığı yerde bekliyordu.

Fuar günleri boyunca bu düzen tekrarladı, birçok firmamız fuardaki katılımcı firmalarla önemli iş bağlantıları kurdu, pazarlıklar yapıldı, siparişler verildi.

Fuar sonrası Pekin'de yapılabileceklerle ilgili birçok blog/köşe yazısı/haber/öneriler sayesinde bilgilenmiş olan kişiler öncelikle Silk Market denen 5-6 katlı küçük dükkanlardan oluşan büyük bir pasajda alışveriş yaptı. Taklit markaların satışının yasak olduğu pasajda birçok dükkan mühürlenmişti. Ne kadar pazarlık yapılsa da turiste doymuş bir esnaf vardı. Fuardan erken çıkanlar Tianenmen Meydanı ve Yasak Şehir'i gezdi.


Elektronikçilerin bulunduğu, şehir merkezine uzak ve plazalardan oluşan Zhongguancun bölgesine gidenler ve fiyatların hemen hemen Türkiye ile aynı olduğunu görüp dönenler oldu.

Son gün Çin Seddi'ne gitmeden dönmeyelim diyenler için bir tur ayarladık. Yaklaşık 1,5 saat süren gidiş sonrası buz gibi soğuk havayla karşılaşan heyetimizle teleferikle Çin Seddi'nin en tepesine çıkıp kısa bir gezintiden sonra dönme kararı aldık.

Artık dönüş günüydü ve görülmeyen tek yer Wangfujing Bölgesiydi. Bu bölge en çok dikkatimizi çeken bölgelerden biri oldu ve maalesef ilk gün keşfedemediğimize üzüldüğümüz bir yer olduğunu farkettik. Canlı akreplerin çöplere dizilmiş halde kıvranışları hala gözümün önünden gitmiyor. Akrepler, yılanlar, yengeçler, kırkayaklar, tırtıllar, ağaç kurtları, hamam böcekleri, ağustos böcekleri ve şekli şemali daha önce hiç görülmemiş birçok böcek türü kızgın yağa atılıp yenmeyi bekliyordu. En sevdiğim noodle tadına bile bakamadım o kadar farklı yaratığı yanyana görünce. Doğru fast food restoranlarından birinde bulduk kendimizi...

Dolu dolu bir dört gün geçirdik ve çok keyif aldık. Beni en çok etkileyen bir taksici oldu. Genelde Çin'de esnaf ve taksiciler İngilizce bilmez. Ama bu taksici farklılaşmayı becerebilenlerdendi. Biner binmez gülümsemesiyle karşıladı ve elime bir kitapçık verdi. Kitapta kendi fotoğraflarından sonra İngilizce şu yazıyordu "Nereden geliyorsanız gelin, taksime hoşgeldiniz. Benim için küçük bir hatıra yazmak ister misiniz? " Çok etkileyiciydi. Hemen kısa birşeyler karaladım verdim. Çok sevindi ve başka bir kitap verdi. Kitapta tüm ülkelerin bayrakları vardı. Türk bayrağını gösterdim verdim. Altında Çince Türkiye ile ilgili bilgiler yazıyordu. Trafiğin yoğun olduğu bir bölgedeyken okudu ve hatıra notumun altına ülkemle ilgili notlar yazdı. Yolculuk bittiğinde ise tutarın bir kısmını almak istemedi. Çin'de en başta taksiciler ve esnafın turistleri dolandırmak için etrafınızdan koştuğunu düşürseniz bu taksici bana çok özel geldi. Umarım bizim de yabancı dil bilmeyen taksicilerimiz böyle parlak fikirlerle turistleri ve kendi çevrelerini etkilemeyi başarırlar.

Bu küçük anı da hep sorulan şu soruya bir cevap olabilir: "Toplum mu bireyi değiştirir, birey mi toplumu değiştirir?"... İkisi de birbiriyle iletişim halindedir ancak birey her zaman farkındalık geliştirerek toplumsal algıyı değiştirebilir...


          |                              

Rabia ALGA

14 Mart 2014 Cuma
Mesaj Gönder 5536 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .