YAŞAYAN EN İYİ KLARNETÇİYİ KAYBETTİK.

Selim Sesler...

Her zaman söylediğimiz rutin sözler aslında "yaşarken kıymetini bilemedik" ; peki bu söylemden ne zaman ders alacağız acaba ? Kaybetmeden kıymet bilmeyi öğrenecek miyiz?
İlla bu popülist kültür karşısında silinip gidecek mi değerlerimiz?

href="http://www.dailymotion.com/video/x112czt_su-karsiki-dagda-bir-fener-yanar-selim-sesler-idil-uner-rumeli-turkusu_music" target="_blank"> Şu Karşıki Dağda Bir Fener Yanar - Selim Sesler... paylaşan: href="http://www.dailymotion.com/Idil2024" target="_blank"> Idil2024
Çok yakın zamanda çok değerli bir müzik adamını kaybettik.

Selim Sesler 1957 yılında Edirne ilinin Keşan ilçesinde doğan Roman kökenli bir klarnet virtüözüdür. Babası profesyonel zurnacı olan sanatçının doğal olarak kulağına ilk çalınan ses zurna sesi olur. Bu sesi o kadar çok sever ki bütün hayatı boyunca pesinden gider. Müziğe zurna çalarak başlayan sanatçı ilerleyen yıllarda bir çok farklı enstrümanı çalar hale gelir. 14 yaşına geldiğinde ise gittiği düğünlerin vazgeçilmez ismi olur. Zurna ile birlikte klarnete de merak salan sanatçı 80 li yıllarda büyük merkezlerde Roman müzisyenler arasında düzenlenen yarışmalara katılır ve bu yarışmalar ona İstanbul yollarını açar.


Sanatçı müziğin kalbi dediğimiz İstanbul a geldikten çok kısa bir süre sonra fasıllarda müzikallerde ve devamında Ferhan Şensoy tiyatrosunda klarnet çalmaya başlar. Pek çok kayıt yapar. 1998 de Brenna Mac Crimmon ile birlikte bir Kanada Turnesi ne çıkan sanatçı bu turnede Türk Romanlarını ve kendi Rumeli kökenlerini temsil eden müziği ve kendine özgü çalım tarzı ile izleyenlerde büyük hayranlık uyandırır. Doğaçlamalardaki ustalığı ile çaldığı ezgilerin baş yorumcusu olarak ünlenir.

Roman bir sülaleye mensup olan sanatçı insanların dikkatini çingenelere yöneltmiştir. Herkeste Türk Romanlarına karşı merak ve hayranlık uyandırmıştır. Türk Roman müziğini Rumeli kültürünü bugünkü dünyamıza taşımıştır. Türk, Yunan, Yahudi, Bulgar, Ermeni, Arap kültürlerini kucaklamıştır. Ancak sanatçıyı esas üne kavuşturan yönetmen Fatih Akın ın filmlerinde yer almak olmuştur.

href="http://www.dailymotion.com/video/xd455q_selim-sesler_music" target="_blank"> Selim Sesler paylaşan: href="http://www.dailymotion.com/Naiade_Productions" target="_blank"> Naiade_Productions

Yurtdışında anlaşıldığı kadar kendi ülkesinde anlaşılamamış ve kıymet görememiştir maalesef. Dünyanın ayakta alkışladığı sanatçı son iki yılını hastalık ve yokluk içinde geçirmiştir. Onu seven insanların gönlünde yeri çok yüksekti ama onun gözü hiç yükseklerde olmadı. Selim Sesler bizler tarafından hiçbir zaman unutulmayacaktır.
Kendisine rahmet bütün yakınlarına sabır dileriz. Müzik camiasının bu büyük kaybı için çok üzgünüz.
          |                              

KOMŞU MÜZİK 
Tülin Karataş-Oğan Doruk Şadan
23 Mayıs 2014 Cuma
Mesaj Gönder 5250 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
İMAR AFFI GELECEĞE İHANETTİR!

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ÜLKEMDEN YANSIMALAR: DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
EMNİYET KEMERİNİN FENDİ, ERİK DALINI YENDİ

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
REHBER İN AŞAĞI..! İŞTE SEKTÖR GERÇEKLERİ...

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
MEDİKAL TURİZMİN KÜRESEL EĞİLİMLERİ

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KAYIP ŞEHİR PETRA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .