YAŞAYAN EN İYİ KLARNETÇİYİ KAYBETTİK.

Selim Sesler...

Her zaman söylediğimiz rutin sözler aslında "yaşarken kıymetini bilemedik" ; peki bu söylemden ne zaman ders alacağız acaba ? Kaybetmeden kıymet bilmeyi öğrenecek miyiz?
İlla bu popülist kültür karşısında silinip gidecek mi değerlerimiz?

href="http://www.dailymotion.com/video/x112czt_su-karsiki-dagda-bir-fener-yanar-selim-sesler-idil-uner-rumeli-turkusu_music" target="_blank"> Şu Karşıki Dağda Bir Fener Yanar - Selim Sesler... paylaşan: href="http://www.dailymotion.com/Idil2024" target="_blank"> Idil2024
Çok yakın zamanda çok değerli bir müzik adamını kaybettik.

Selim Sesler 1957 yılında Edirne ilinin Keşan ilçesinde doğan Roman kökenli bir klarnet virtüözüdür. Babası profesyonel zurnacı olan sanatçının doğal olarak kulağına ilk çalınan ses zurna sesi olur. Bu sesi o kadar çok sever ki bütün hayatı boyunca pesinden gider. Müziğe zurna çalarak başlayan sanatçı ilerleyen yıllarda bir çok farklı enstrümanı çalar hale gelir. 14 yaşına geldiğinde ise gittiği düğünlerin vazgeçilmez ismi olur. Zurna ile birlikte klarnete de merak salan sanatçı 80 li yıllarda büyük merkezlerde Roman müzisyenler arasında düzenlenen yarışmalara katılır ve bu yarışmalar ona İstanbul yollarını açar.


Sanatçı müziğin kalbi dediğimiz İstanbul a geldikten çok kısa bir süre sonra fasıllarda müzikallerde ve devamında Ferhan Şensoy tiyatrosunda klarnet çalmaya başlar. Pek çok kayıt yapar. 1998 de Brenna Mac Crimmon ile birlikte bir Kanada Turnesi ne çıkan sanatçı bu turnede Türk Romanlarını ve kendi Rumeli kökenlerini temsil eden müziği ve kendine özgü çalım tarzı ile izleyenlerde büyük hayranlık uyandırır. Doğaçlamalardaki ustalığı ile çaldığı ezgilerin baş yorumcusu olarak ünlenir.

Roman bir sülaleye mensup olan sanatçı insanların dikkatini çingenelere yöneltmiştir. Herkeste Türk Romanlarına karşı merak ve hayranlık uyandırmıştır. Türk Roman müziğini Rumeli kültürünü bugünkü dünyamıza taşımıştır. Türk, Yunan, Yahudi, Bulgar, Ermeni, Arap kültürlerini kucaklamıştır. Ancak sanatçıyı esas üne kavuşturan yönetmen Fatih Akın ın filmlerinde yer almak olmuştur.

href="http://www.dailymotion.com/video/xd455q_selim-sesler_music" target="_blank"> Selim Sesler paylaşan: href="http://www.dailymotion.com/Naiade_Productions" target="_blank"> Naiade_Productions

Yurtdışında anlaşıldığı kadar kendi ülkesinde anlaşılamamış ve kıymet görememiştir maalesef. Dünyanın ayakta alkışladığı sanatçı son iki yılını hastalık ve yokluk içinde geçirmiştir. Onu seven insanların gönlünde yeri çok yüksekti ama onun gözü hiç yükseklerde olmadı. Selim Sesler bizler tarafından hiçbir zaman unutulmayacaktır.
Kendisine rahmet bütün yakınlarına sabır dileriz. Müzik camiasının bu büyük kaybı için çok üzgünüz.
          |                              

KOMŞU MÜZİK 
Tülin Karataş-Oğan Doruk Şadan
23 Mayıs 2014 Cuma
Mesaj Gönder 5157 Yorumlar

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
ALAADDİN KÜLLİYESİ'NİN SİNOP TURİZMİNDE VE GELECEĞİNDE YERİ VE ÖNEMİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK ÇED RAPORLARINI OKUMADAN MI ONAYLIYOR?

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
ÇİN PAZARINDA KIRMIZI TURİZM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ULUSAL DEĞERLER, YEREL KATKILAR

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARI İÇİN GÜZEL VE KOLAY 50 AKTİVİTE

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
HAVALİMANLARI TAŞIMACILIĞINDA TEKELLEŞME TARTIŞMASI... Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KİBYRA ANTİK KENTİ

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TATİL KÖYLERİMİZİN ANATOMİSİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .