YAŞAYAN EN İYİ KLARNETÇİYİ KAYBETTİK.

Selim Sesler...

Her zaman söylediğimiz rutin sözler aslında "yaşarken kıymetini bilemedik" ; peki bu söylemden ne zaman ders alacağız acaba ? Kaybetmeden kıymet bilmeyi öğrenecek miyiz?
İlla bu popülist kültür karşısında silinip gidecek mi değerlerimiz?

href="http://www.dailymotion.com/video/x112czt_su-karsiki-dagda-bir-fener-yanar-selim-sesler-idil-uner-rumeli-turkusu_music" target="_blank"> Şu Karşıki Dağda Bir Fener Yanar - Selim Sesler... paylaşan: href="http://www.dailymotion.com/Idil2024" target="_blank"> Idil2024
Çok yakın zamanda çok değerli bir müzik adamını kaybettik.

Selim Sesler 1957 yılında Edirne ilinin Keşan ilçesinde doğan Roman kökenli bir klarnet virtüözüdür. Babası profesyonel zurnacı olan sanatçının doğal olarak kulağına ilk çalınan ses zurna sesi olur. Bu sesi o kadar çok sever ki bütün hayatı boyunca pesinden gider. Müziğe zurna çalarak başlayan sanatçı ilerleyen yıllarda bir çok farklı enstrümanı çalar hale gelir. 14 yaşına geldiğinde ise gittiği düğünlerin vazgeçilmez ismi olur. Zurna ile birlikte klarnete de merak salan sanatçı 80 li yıllarda büyük merkezlerde Roman müzisyenler arasında düzenlenen yarışmalara katılır ve bu yarışmalar ona İstanbul yollarını açar.


Sanatçı müziğin kalbi dediğimiz İstanbul a geldikten çok kısa bir süre sonra fasıllarda müzikallerde ve devamında Ferhan Şensoy tiyatrosunda klarnet çalmaya başlar. Pek çok kayıt yapar. 1998 de Brenna Mac Crimmon ile birlikte bir Kanada Turnesi ne çıkan sanatçı bu turnede Türk Romanlarını ve kendi Rumeli kökenlerini temsil eden müziği ve kendine özgü çalım tarzı ile izleyenlerde büyük hayranlık uyandırır. Doğaçlamalardaki ustalığı ile çaldığı ezgilerin baş yorumcusu olarak ünlenir.

Roman bir sülaleye mensup olan sanatçı insanların dikkatini çingenelere yöneltmiştir. Herkeste Türk Romanlarına karşı merak ve hayranlık uyandırmıştır. Türk Roman müziğini Rumeli kültürünü bugünkü dünyamıza taşımıştır. Türk, Yunan, Yahudi, Bulgar, Ermeni, Arap kültürlerini kucaklamıştır. Ancak sanatçıyı esas üne kavuşturan yönetmen Fatih Akın ın filmlerinde yer almak olmuştur.

href="http://www.dailymotion.com/video/xd455q_selim-sesler_music" target="_blank"> Selim Sesler paylaşan: href="http://www.dailymotion.com/Naiade_Productions" target="_blank"> Naiade_Productions

Yurtdışında anlaşıldığı kadar kendi ülkesinde anlaşılamamış ve kıymet görememiştir maalesef. Dünyanın ayakta alkışladığı sanatçı son iki yılını hastalık ve yokluk içinde geçirmiştir. Onu seven insanların gönlünde yeri çok yüksekti ama onun gözü hiç yükseklerde olmadı. Selim Sesler bizler tarafından hiçbir zaman unutulmayacaktır.
Kendisine rahmet bütün yakınlarına sabır dileriz. Müzik camiasının bu büyük kaybı için çok üzgünüz.
          |                              

KOMŞU MÜZİK 
Tülin Karataş-Oğan Doruk Şadan
23 Mayıs 2014 Cuma
Mesaj Gönder 5471 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .