YİNE SANA DÖNDÜM İSTANBUL....

İçinden deniz geçen tek şehir..


Ah güzeller güzeli 7 tepeli İstanbul... Aşıkların nice şarkılar besteleyip, şiirler yazdılar sana; nice resimlerini yaptılar da, asırlar boyu taptılar.. Seni alan, onun olursun sandı; aldandı..

Nice imparator, sultanlar ve padişahlar eskittin de; eksiltmedin bir nebze olsun ihtişamından.. Şen şakrak kahkahaların tüm mahallelerde, avlularda ve cumbalarda çınladı..

Boğaziçi'nde yalıların yan gelip yatarken ve üç denizi koklarken, seni gördüler rüyalarında.. O eşsiz endamına, gururlu alımına-çalımına ümitsizce meftun olup, iç geçirdi dünya alem...

Sepya hatıraların yosun tutmuş sokaklarında; çelik-çomak oynadı çocuklar, kızlar nazlı nakışlar işleyip çiftetelli.. Nihavent, hüzzam ve acemaşiran makamında sardunyalar suladı kadınlar.. Kabadayılar hançerelerine güm güm vura vura naralar attılar, yan bakanı sordular..

Oysa ne badireler atlattın sen.. ne yangınlar, depremler güzelliğini karartabildi, ne katliamlar, cinayetler ve ihanetler.. kaç darbe yedin de; küsmedin, yılmadın ve ayakta kaldın her daim...

Ama bugünlerde... ne oldu sana ?!.. altı kaval üstü şeşhane, içi maval dışı beyhude, az mayalı çok boyalı; gözü yükseklerde, onuru yerlerde tatsız-tuzsuz, en çok da ruhsuz bişey oldun çıktın be...!

Hani Beyoğlu'nda gezerdin, gözlerini süzerdin; şimdi caddelerde ve çıstak çıstak ritmlerle elhamdülillah çeker oldun.. bir elinde cep telefonu, bir elinde tablet; umurunda mı millet?!..

Merhaba, Kalimera, Şalom, Parev out; Selamünaleyküm Aleykümselam in.. din kardeşim..!

Nerde iki yanı kır çiçekli dar patika yolların, sevdalıları saklayan bol gölgeli yemyeşil asırlık ağaçların; nerde avuçlarımızı dayayıp kana-kana sular içtiğimiz çeşmelerin..?! Oltaya midye dolayıp avladığımız pabuç gibi İzmarit balığından, balıkçının bile haberi yok; sigara izmariti mi diyor!..

Velhasıl; rengin, tonun, kokun, dokun.. yani bi şey kalmadı koca İstanbul...! Şeytan diyor ki; al tası tarağı çek git başka diyarlara... diyor da.. Vefa adında bir semtin bile var ya; günahına girmekten korkuyorum.. hem nefret, aşk'ın kötü kalpli ikiz kardeşi değil midir.!? Sen bana çoktan ihanet ettin ama ben yine de senden vazgeçemiyorum; aslında göz göre göre yitip gidişine dayanamıyorum... Seni çatal dilli kör bir bıçak gibi yüreğime sapladım;
k a n a t ı y o r u m.......!!!

      |                              

Gülhan TOMAK
yazar
05 Şubat 2015 Perşembe
Mesaj Gönder 5517 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SAVAŞIN KISKACINDAKİ SURİYE'DEN 15 BİN TON PAMUK İTHAL ETTİK!

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ÜLKEMDEN YANSIMALAR: DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI Yorum VAR !

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
EMNİYET KEMERİNİN FENDİ, ERİK DALINI YENDİ

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
REHBER İN AŞAĞI..! İŞTE SEKTÖR GERÇEKLERİ...

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
MEDİKAL TURİZMİN KÜRESEL EĞİLİMLERİ

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KAYIP ŞEHİR PETRA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .