YİNE SANA DÖNDÜM İSTANBUL....

İçinden deniz geçen tek şehir..


Ah güzeller güzeli 7 tepeli İstanbul... Aşıkların nice şarkılar besteleyip, şiirler yazdılar sana; nice resimlerini yaptılar da, asırlar boyu taptılar.. Seni alan, onun olursun sandı; aldandı..

Nice imparator, sultanlar ve padişahlar eskittin de; eksiltmedin bir nebze olsun ihtişamından.. Şen şakrak kahkahaların tüm mahallelerde, avlularda ve cumbalarda çınladı..

Boğaziçi'nde yalıların yan gelip yatarken ve üç denizi koklarken, seni gördüler rüyalarında.. O eşsiz endamına, gururlu alımına-çalımına ümitsizce meftun olup, iç geçirdi dünya alem...

Sepya hatıraların yosun tutmuş sokaklarında; çelik-çomak oynadı çocuklar, kızlar nazlı nakışlar işleyip çiftetelli.. Nihavent, hüzzam ve acemaşiran makamında sardunyalar suladı kadınlar.. Kabadayılar hançerelerine güm güm vura vura naralar attılar, yan bakanı sordular..

Oysa ne badireler atlattın sen.. ne yangınlar, depremler güzelliğini karartabildi, ne katliamlar, cinayetler ve ihanetler.. kaç darbe yedin de; küsmedin, yılmadın ve ayakta kaldın her daim...

Ama bugünlerde... ne oldu sana ?!.. altı kaval üstü şeşhane, içi maval dışı beyhude, az mayalı çok boyalı; gözü yükseklerde, onuru yerlerde tatsız-tuzsuz, en çok da ruhsuz bişey oldun çıktın be...!

Hani Beyoğlu'nda gezerdin, gözlerini süzerdin; şimdi caddelerde ve çıstak çıstak ritmlerle elhamdülillah çeker oldun.. bir elinde cep telefonu, bir elinde tablet; umurunda mı millet?!..

Merhaba, Kalimera, Şalom, Parev out; Selamünaleyküm Aleykümselam in.. din kardeşim..!

Nerde iki yanı kır çiçekli dar patika yolların, sevdalıları saklayan bol gölgeli yemyeşil asırlık ağaçların; nerde avuçlarımızı dayayıp kana-kana sular içtiğimiz çeşmelerin..?! Oltaya midye dolayıp avladığımız pabuç gibi İzmarit balığından, balıkçının bile haberi yok; sigara izmariti mi diyor!..

Velhasıl; rengin, tonun, kokun, dokun.. yani bi şey kalmadı koca İstanbul...! Şeytan diyor ki; al tası tarağı çek git başka diyarlara... diyor da.. Vefa adında bir semtin bile var ya; günahına girmekten korkuyorum.. hem nefret, aşk'ın kötü kalpli ikiz kardeşi değil midir.!? Sen bana çoktan ihanet ettin ama ben yine de senden vazgeçemiyorum; aslında göz göre göre yitip gidişine dayanamıyorum... Seni çatal dilli kör bir bıçak gibi yüreğime sapladım;
k a n a t ı y o r u m.......!!!

      |                              

Gülhan TOMAK
yazar
05 Şubat 2015 Perşembe
Mesaj Gönder 5400 Yorumlar

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
ALAADDİN KÜLLİYESİ'NİN SİNOP TURİZMİNDE VE GELECEĞİNDE YERİ VE ÖNEMİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK ÇED RAPORLARINI OKUMADAN MI ONAYLIYOR?

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
ÇİN PAZARINDA KIRMIZI TURİZM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ULUSAL DEĞERLER, YEREL KATKILAR

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARI İÇİN GÜZEL VE KOLAY 50 AKTİVİTE

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
HAVALİMANLARI TAŞIMACILIĞINDA TEKELLEŞME TARTIŞMASI... Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KİBYRA ANTİK KENTİ

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TATİL KÖYLERİMİZİN ANATOMİSİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .