DÜNYANIN EN BÜYÜK ATATÜRK HEYKELİ ARTVİN'DE..

Hayde Artvin'e-2

Artvin 35.Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali
için geldiğimiz Artvin'de ikinci gün başlıyor. Marina Tatil Köyü nün göl manzaralı restoranında kahvaltı yaparken bana eşlik eden Genç Yorum Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Habibe hanım ve Yolculuk Dergisi Editörü Songül hanım ile yörenin balı, kaymağı, peynirinin tadına bakıyorduk. Aşağıda ördekler, tavuklar ile şakalaşıyor, göldeki irili ufaklı balıkları görebiliyorduk. Kahvaltı sonrası program içeriğini konuşurken Belediye organizasyon ekibinden Tolga bey, Fatih bey ve Tuğba hanım geldiler. Günün ilk gezi noktasının Atatepe olduğunu söylediler. Türkiye de ve hatta dünyadaki en büyük Atatürk heykelinin Artvin de olduğunu o an öğrenmiş olduk.

Bölgenin ileri gelenlerinden Sıtkı Kahvecioğlu nun çocukluğundan beri hayali Türkiye nin en büyük Atatürk heykelini (35 metre) Artvin e yapmakmış. Ve bu hayalini 2 sene önce 5 milyon TL harcayarak gerçekleştirdiğini öğrendiğimizde Sıtkı Kahvecioğlu nu tanımadığımız halde kendimize çok yakın hissettik, gurur duyduk.

Ve keşif zamanı… Artvin in girişinden itibaren tırmanmaya başlıyoruz. Tam anlamıyla dağa kurulmuş bir Karadeniz kenti olan Artvin bu özelliği ile “bulutlardaki şehir '' olarak akıllara kazınıyor. Yukarı doğru çıktıkça belediyenin yaptığı ufak seyir terasları göze çarpıyor. Aslında huzur terasları demek daha anlamlı olur çünkü yeşilin her tonuna bakarken aşağıda akan Çoruh nehri de coşkuyla sizi selamlıyordu. Artvin in kıvrımlı ve devamlı bir tarafı uçurum olan yol yapısı var diye düşünürken Tolga bey “Artvinli sürücülerin hata yapmadıklarını zaten yapanların da ikinci hatayı yapma şansı olmadığını '' söylediğinde şöyle bir yutkundum.

İşte tüm ihtişamı ile uzaktan Atatürk heykeli görünmüştü. Atatürk ün Kocatepe ye çıkışını anlatan fotoğraftan esinlenerek yapılmış olan heykel; Artvin i adeta korurcasına arkasına almış ve yüzünü de batıya dönmüştü. Heykelin bulunduğu alana varınca ne kadar büyük olduğunu o zaman anladım. Turizmi geliştirmek isteyen Artvin için çok güzel bir argüman olan bu heykel tanıtımda daha iyi değerlendirilmeli diye düşünüyorum. Tepede oluşturulacak sosyal tesisler ve park bahçe düzenlemesi ile önemli bir cazibe merkezi haline geleceğini söyleyebilirim. Atatürk ün bu muhteşem heykelinin önünde; o anı ölümsüzleştirecek kareyi de aldığımıza göre Kafkasör yaylasındaki festival alanına doğru yola çıkabiliriz.

Ve yeniden bulutlara doğru yol almaya başladık.. Az gittik uz gittik, dere tepe tırmandık, sonunda bizi çok kalabalık bir festival alanı karşıladı. Girişte Artvinlilerin çevre bilincinin yüksek olduğunu belirten “MADENE HAYIR '' ve "ARTVİN'İN ÜSTÜ ALTIN'DAN DAHA DEĞERLİDİR" pankartları dikkatimi çekti ilk bakışta. "" Bölgede 20 senedir açılmak istenen altın madeni için çevreci aktivistler bölgeye vereceği zarardan dolayı bugüne kadar sürdürdükleri haklı olan hukuk mücadelesini kazanmışlar.


Otopark alanında araçtan iner inmez bizi bir boğa karşıladı. Tartılmak için sıra bekleyen boğa, sahibinin kendisine dediklerini sanki anlarmışçasına dinliyordu. Basın mensupları için arenayı iyi gören bir alan ayarlanmıştı. Oldukça keyifliydi festival alanı. Açıkçası Kafkasör şenliklerine davet edildiğimde; kafamda ispanya daki gibi boğaların acı çektiği bir güreş şekli vardı. Oysa boğaların barışması için yapılan bu etkinliğin 200 yıldır devam ettiği, boğaların kendilerine bir lider seçmek ve birbirlerine üstünlük taslamak için güreştiklerini öğrendiğimizde rahatladık. Boğalar arenaya girmeden önce sivri olan boynuzları törpüleniyor ve birbirlerine zarar gelmeyecek hale getiriliyordu. Kilolarına göre altı kategoriye ayrılan boğaların, sahipleri tarafından evlatları gibi yakın ilgi gösterilerek bir sene boyunca bu festivale hazırlandığını öğrendim.

Arenaya çıkan boğalar ve sahipleri ilk önce tam bir güç gösterisi ile seyirciyi selamlıyorlar. Ardından karşı karşıya gelen boğalar birbirlerine doğru ayaklarını yere sürterek toprağı kazıyorlardı. İlk hamlenin kimin yapacağı ve ne kadar kuvvetli olacağı merak ediyor, binlerce kişiyle beraber ben de sabırsızlanıyordum.

Ve ilk atak geldiğinde alanı dolduran herkesten aynı tepki yükseliyordu: woouuwww … Kim daha inatçı ve kuvvetli ise öteki taraf yenemiyeceğini anlayıp arkasını dönüp hızlıca geldiği kapıya doğru kaçmaya başlıyordu. Bu görüntü gerçekten çok eğlenceli hatta komikti. Üst üste güreşe giren boğaların sahipleri bazı güreşlerde yarışmak istemeyen boğalarını güreşten çekerek centilmence yarıştan çekiliyorlardı. Boğalar sahipleri tarafından güreş için asla zorlanmıyordu.

Arenada güreşler devam ederken doğanın o muhteşem çağrısı bizleri harekete geçirdi. Çevrede keşfe çıkarak merakımı gidermeye karar verdim. Festivalin sadece boğa güreşlerinden ibaret olmadığını gezdikçe görüyordum. Artvin in tanınmış yazarları kitaplarını kendilerine ayrılan standlarda imzalarken, diğer bir köşede Gençlik Spor Müdürlüğü nün düzenlediği güreş alanında gençler birbirini alt etmeye çalışıyordu. Bir köşede bilek güreşleri yapılırken , bir tarafta dağcılık sporuna ilgisi olan gençler tırmanma duvarında kendilerini gösteriyorlardı.


Akşama doğru belediyenin sosyal tesislerine gittik ve festival alanını bir de kuşbakışı bulutların arasında izleme fırsatım oldu. Görüntü muhteşemdi. Akşam yemeğinde Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, basın mensupları ile birlikteydi. Başkan Kocatepe turizmin Artvin için olmazsa olmazı olduğunun farkında ve Artvin in turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi için elini taşın altına koymaya hazır.

Doğal yürüyüş patikaları ve sonunda bekleyen minik şelaleleri, bulutların üstündeki yaylaları, Türkiye deki en büyük Atatürk heykeli ile aslında doğa turizmine uygun bir yapısı olmasına rağmen bu potansiyelini henüz yeterince kullanamıyor Artvin. Bu zengin değerlerin farkında olan belediye başkanı ise turizm konusunda oldukça iddialı görünüyor.
Temiz hava, yeşil doğaya boğa güreşleri ve festival etkinlikleri de eklenince günün yorgunluğu ve yarının heyecanı ile kendimi yatağa attım. Rüyamda Kafkasör boğaları güreşmeye devam etti..
DEVAM EDECEK..
          |                              

Alican HİZMET
gezi yazarı
29 Haziran 2015 Pazartesi
Mesaj Gönder 7058 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .