HÜCESTE AKSAVRIN

Bir sabah bakacaksın ki bir tanem, ben yokum

Dünyayı sana bırakıyorum,
Ne çok severim bu şarkıyı bir bilseniz. Ne yazık ki şarkıların güzel sözleri, çoğunlukla solistleri şöhret basamaklarının en üstüne çıkarıp, söz yazarlarını ise hep arka planda bırakıyor. (3) Ya da bir başka ifadeyle, şarkıların genellikle bestekârlarının isimlerini duyuyoruz da, güftekârlarının isimlerini pek duymuyoruz. Özellikle İnci Çayırlı, Serap Mutlu Akbulut, Ahmet Özhan gibi kıymetli sanatçılarımızın inanılmaz güzellikte yorumladığı ve dinlemeye doyamadığım, Türk Sanat Müziği camiasında çok sayılan, sevilen, tanınan, - Bir Tanem - şarkısının söz yazarı Hüceste Aksavrın hanımefendiden bahsetmek istiyorum sizlere.

Hüceste Aksavrın, 1919 yılında, İstanbul-Beşiktaş ta ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelir. Babası asker ve şair Hüseyin Hicri, annesi Nadide hanımdır. Nişantaşı Kız Lisesinde okurken matematik ve dikişten sürekli kırık notlar alsa da, edebiyatta hep başarılı olur. Hüceste ismi, saadetli, mutlu, hayırlı, uğurlu anlamlarına gelse de, güftekârımızın hayatı hep özlemler içinde, hüzünle örülü geçer. (1)

Hüceste hanım tüberküloz hastalığına yakalanır ve Heybeliada da uzun süre tedavi görür. Oradan Dr.Ömer Münif ile evlenir ve hastaneden çıkar. Hüceste hanımın eşi İstanbul Sağlık Müdürlüğü yaparken aynı zamanda, boş zamanlarında resim de yapar. Eşinin 1954 yılında yaptığı portresinin de her zaman odasında, başucunda durduğu bilinir. Dr.Ömer Münif bey eşine düğün hediyesi olarak da aşağıdaki dörtlüğü yazar. (1)

Ne olur yoluna su gibi aksam,
Kahküllü başına bir tek gül taksam,
Seninle sararsam seninle solsam,
Yalvarıp ağlasam sana Hüceste..

BİR TANEM
Şarkılarımız geçmişe ait kırıntılarımızdan biridir. Geçmişe ait hatırlanacak şeyleri anımsamak içinse, bir olay, bir film, bir şarkı çoğu zaman yeter. Pek çok şarkının da hikayesi vardır, bir çıkış noktası vardır. Genellikle bilinmezler. Bazıları sanatçılar tarafından açıklanır, bazıları ise artık efsaneleşmiştir ve dilden dile dolaşırlar.

Hüceste Aksavrın ın şiirlerini, bizler genellikle Dr. Selahattin İçli bestelerinden hatırlarız. Özellikle hepimizin bildiği, Bir Tanem - Zeytin Gözlüm gibi şiirleri Dr.Selahattin İçli, bestelerinde güfte olarak kullanır. Ayrılık Büküverdi Boynumu dizeleriyle başlayan şiiri de Arif Sami Toker nihavent makamında besteler. Kim bilir bugüne kadar, bu besteleri kaçar defa dinledik ve güftelerini yüreğimizin derinliklerinde hissettik?

Hüceste hanım, benim de, hem güftesine hem de bestesine hayran olduğum, ünlü -Bir Tanem- isimli şiirini, yaşı ilerleyince, eşini de kaybedince içine düştüğü yalnızlıkla, oğlu Mehmet e şiirlerin diliyle bir vasiyet olarak yazar. Dr.Selahattin İçli de kürdi li hicâzkar makamında besteler. Bu şarkıyı dinleyip de etkilenmemek mümkün olabilir mi?

Bir sabah bakacaksın ki bir tanem,
Ben yokum
Dünyayı sana bırakıyorum, bir tanem….

ZEYTİN GÖZLÜM SANA MEYLİM NEDENDİR
Hem kadın, hem de şair olmak zordur. Sanki şairlik erkeklere ait bir gelenekmiş gibi, kadın, sırtını bu geleneğe yaslayarak şiirini yazmak zorundadır. Kadın şairlerimizin sayıları az olduğu gibi, içlerinden bir Necip Fazıl, bir Yahya Kemal veya bir Attila İlhan ın ustalığına yaklaşanını bulmak da mümkün değildir derler. Dünyanın yaşayan en iyi Arap Şairi Adonis daha da ileri giderek - Kadından şair olmaz - dese de, kadınlara özgü duyarlılığı duygusallığı şiirlerine çok iyi verebilen kadın şairlerimiz de vardır. Bunlardan biri, hatta en önemlilerinden biri olan Hüceste Aksavrın ın ismini çoğumuz ilk kez duysak da, şiirlerinden pek çoğunun mısraları, belleğimizde çoktan yerini almıştır. Bu şarkıları dinlediğinize, hatta çoğu zaman güftelerini mırıldandığınıza inanıyorum. Güfteler kim için ne için yazılmış olursa olsun, her birimizin ayrı ayrı duygularına hitap ederler. Güftelerle & bestelerle ağlar, güler, seviniriz. Her bir güfte, her bir beste bizleri bu duygu denizinin en derinlerine doğru sürükleyip götürürler.

Mesela, yine bestesi Dr. Selahattin İçli ye ait olan - Zeytin Gözlüm - ismiyle bilinen şarkının sözleri de Hüceste Aksavrın a aittir. Yıllardan beri söylenen, hala dillerden düşmeyen hüseyni makamındaki bu eser, Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen geleneksel ankette de, 1980 senesinin en sevilen şarkısı seçilmiştir.

Zeytin gözlüm sana meylim nedendir?
Bu sevmenin kabahati kimdedir?
Gül olmuşsun dikenleri bendedir,
Zeytin gözlüm uzaklarda işin ne ?

Zeytin gözlerine şiir yazılan da, yine Hüceste Hanım ın 17 yaşındayken Avrupa ya okumaya giden, sonra İsviçre de yaşamaya başlayan oğlundan başkası değildir.

AYRILIK BÜKÜVERDİ BOYNUMU
Yukarıda da bahsettiğim gibi, Hüceste hanımın güfteleri pek çok bestekârımız tarafından bestelenmiş, pek çoğu dillerimizde, gönüllerimizde hak ettiği yeri çoktan almıştır. Oğluna duyduğu özlemle içli şiirler yazan Hüceste hanımın, İstanbul u anlatan şiirleri de vardır. Bunlardan birisi de kıymetli bestekârımız Arif Sami Toker tarafından nihavent makamında bestelenen, Özlüyorum İstanbulum u adlı şiiridir.

Ayrılık büküverdi boynumu,
Çıplak dağlar sarıverdi yolumu,
Onu mu, şunu mu, bunu mu?
Özlüyorum İstanbul umu…..

Güftekârımız Hüceste Aksavrın ın üç çocuğu olur. Güzelim İstanbul Türkçesi ile sayısız şiirler okur ve yazar. Şiirlerinin pek çoğu özlem kokuludur. Çoğu şiirlerini 17 yaşındayken Avrupa ya okumaya giden, sonra İsviçre de yaşamaya başlayan oğluna duyduğu özlem üzerine yazar. Sana Yürümeyi Ben Öğrettim şiiri de bunlardan biridir.

Papatyalar sevmiyor diyor, ama bide bana gel ki bunu bi anlat.
Yalan söylüyor bence sevgilim, kusura bakma sevdiği diyecektim.
Çok mu şey istedim acaba hayattan, hiç mi hak etmedim sıcak sarılmayı?
Hep yanlış kişiler için aktı, bu gözyaşlarımın hesabı sorulmalı
Kafamda bir ton pişmanlıklar, aldanışım ve de yalvarışım var.
Çok eskilerden kalan bir resim var, sadece seni bana hatırlatanlar..
Sana yürümeyi ben öğrettim ben…

Anneyseniz, sıcak sarılmaları çok özlediyseniz, evladınıza duyduğunuz özlemi kendinize bile itiraf etmekten kaçınıyorsanız, özlemleriniz alıp başını gidiyorsa, bu duygular bir anneye şiirde yazdırır, beste de yaptırır, her şeyi yaptırır…

HÜCESTE AKSAVRIN IN ŞİİR KİTAPLARI
Türk Müziği çevreleri dışında adı çok fazla bilinmeyen bu kıymetli şairimizin 3 tane şiir kitabı vardır.

• Yarısı Benim,
• Elma Şekeri,
• Benden Evler Kuruldu, (1)

Kitaplarındaki şiirler, Dr.Selahattin İçli, İrfan Özbakır, Arif Sami Toker, Avni Anıl gibi bestekârlarımız tarafından bestelenmiştir.

HÜCESTE AKSAVRIN IN GÜFTELERİNDEN BAZILARI

-Bir tanem
-Zeytin gözlüm sana meylim nedendir
-Ayrılık büküverdi boynumu
-Bir seni gördü gözüm başkaları yalanmış
-Bana gül mü diyorsun gülemem tâlih kızar

Cumhuriyet dönemimizin ilk kadın şairlerinden Hüceste hanım, uzun yıllar Marmara Üniversitesi dinlenme evinde yaşar ve 07.11.2006 günü aramızdan ayrılır…. 09.11.2006 günü defnedilirken orada bulunan bir avuç kişi arasında ne yazık ki müzik dünyamızdan kimse yoktur….

KAYNAKLAR
1-http://www.turksanatmuzigi.org/sanatcilarimiz/sairlerimiz/huceste-aksavrin
2-http://www.medyatava.com/haber/dunyayi-sana-birakiyorum-bir-tanem_20271
3-http://pariyazarlar.com/yazi/soz-aldim-saatlerden.html

VİDEOLAR
- Youtube / Recep Gayretli sayfası
          |                              

Birgül ÇETİN
Araştırmacı yazar
24 Ekim 2015 Cumartesi
Mesaj Gönder 7158
 Yorumlar
FERIDUN TABUR yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Kaleminize sağlık. 24.10.2015

Birgül Hanım, Elinize ve Kaleminize sağlık. Şair Merhum Bayan Hüceste AKSAVRIN Hanımefendi yi yad etmişsiniz. Allah sizden razı olsun. Türk Edebiyatı için önemli olan ve Türk Sanat Musikisinde müstesna bir yere sahip olan, Güfteleri bugün, yarın, her gün, gelecekte dinlenen, dinlenecek olan, önemli Şairimizin aramızdan ayrılış tarzına çak üzüldüm. Güftelerini alıp değerlendiren, kullanan, Güfteleri üzerinden kendine yarar sağlayan, binlerce insan vardır, ilgili sektörde. Koşarak gitmeliydiler Hüceste AKSAVRIN'ı son yolculuğuna ve onu uğurlamaya. Kim bilir bizler, onlar nasıl veda edeceğiz bu fani dünyaya. Merhum H. AKSAVRIN' a Allahtan Rahmet diliyorum. Geride kalan Aile Fertlerine sabır ve metanet, tüm Milletimize başsağlığı diliyorum. Nur içinde yatsın. Saygılarımla, Feridun Tabur.

RECEP GAYRETLİ yorum yaptı... Yorum Ekleyin
TEŞEKKÜR 24.10.2015

bu kadar açıklayıcı bilgiler ve videolarımı kullandığınız için çok çok teşekkür ederim sağolunuz.

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .