DERDİMİZİ ANLATACAK KADAR İNGİLİZCE BİLİYORUZ

Derdimiz ne? İngilizce bilmiyoruz.


Artık bu Cem Yılmaz esprisini duymak biz eğitimcileri güldürse de fazlasıyla keyfimizi kaçırıyor. 2015 Turkiyesi nde otel çalışanlarının arasında İngilizce ya da başka bir dili iyi derecede konuşabilenlerin sayısının artması gerekirken azalmaya başladı.

Cennet Antalya daki birbirinden güzel ve bir çok Avrupa ülkesinde alabileceğinizden çok daha iyi bir hizmeti çok daha düşük fiyatlarla sunan 5 yıldızlı otellerimizde, bırakın çalışanları yöneticilerin bile akıcı bir İngilizcesi ya da başka bir yabancı dili yok.

Uzun yıllar yurtdışında yaşadım ve İngiltere vatandaşlığına bile geçtikten sonra ille de vatanım dedim ve bu güzel ülkeye hizmet için geri döndüm, son beş yılımı Voyage Grubu ve Hilton Grubu gibi sektörün önde gelen kurumlarında yöneticilik yaparak geçirdim ve bu acı durumu bizzat kendim bire bir gözlemledim.

Aslında Otel sahipleri ya da Genel Müdürleri şöyle geriye yaslanıp Tripadvisor, Holidaycheck ,Trivago gibi sitelere baktıklarında birçok şikâyetin personelin ya da ara yöneticilerin yabancı dil eksiklerinden kaynaklandığını görecektirler. Hâlbuki bir kat görevlisinin ya da bir garsonun bilmesi gereken sözcük ve cümlelerin sayısı yüz elliyi ya da iki yüzü geçmez. Bu benim ‘ Emergency English diye tabir ettiğim belli başlı mesleki kalıplarının öğretilmesi ile aşılabilecek küçük bir sorun olmasına rağmen sektörde bir maliyet kalemi olarak görülmeye devam etmekte. Ancak biz Yabancı Dil Eğitimcilerinin günümüzde kullandığımız Communicative Method ile yani İletişimsel Yöntem ile çok zor değil.

Artık öğrenciye tahtada matematik anlatır gibi İngilizce dilbilgisi veren eğitimcilerin devri bitti. Devir ESOL yani English for Speakers of Other Languages devri, yani Anadili İngilizce olmayanlara İngilizce devri ve bu devirde yoğun gramere yer yok. Tek işimiz öğrenciyi konuşturmak ve bu dersin ertesi günü bir gün önce öğrendiklerini resepsiyonist ise Ckeck-in yaparken, garsonsa sipariş alırken kat şefi ise oda okeylerken, kullanabilmesini sağlamak.

Durum böyle olunca otomatik olarak \" Anlıyorum ama konuşamıyorum derdiniz de ortadan kalkıyor. Çünkü derste sadece anlamak yetmediğinden konuşmak ta zorundasınız. Sınıfta Türkçe konuşmakta yasak olunca her şey daha da kolaylaşıyor. Başlangıç seviyesinde olanların ‘ Peki nasıl soru soracağız veya öğretmen bize nasıl açıklayacak? dediğini duyar gibi oluyorum. Bu sorunun cevabı da çok basit. Öğretmen beden dilini, mimiklerini, çizim yeteneğini ya da kelimenin öğrencilerin bildiği diğer eşanlamlılarını kullanarak anlatacak.

Her ne kadar başta zorlanılsa da bu şekilde yabancı dil daha çabuk öğrenilir. Nedeni ise beynimizin öğrenmeye bebeklikten beri bu şekilde programlanmasıdır. Yani nasıl olduğunu veya ne anlama geldiğini kendi başımıza öğrendiğimiz şeyleri çok zor unuturuz. Bu yüzden de yabancı dil eğitiminde mümkün olduğunca sadece o dil kullanılmalı. Tabir caizse öğrenciye balık vermeyip balığın nasıl tutulduğu öğretilmelidir. Ancak bu
şekilde sadece ‘ Derdimizi anlatacak\" değil, \"Hayat hikayemizi bile İngilizce anlatacak kadar\" yabancı bir dil konuşulabilir.
      |                              

İlke SAYINER
Türk İngiliz Kültür Derneği /TBA Antalya Yabancı Dil Kursu- Akademic Director
13 Aralık 2015 Pazar
Mesaj Gönder 4211 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SAVAŞIN KISKACINDAKİ SURİYE'DEN 15 BİN TON PAMUK İTHAL ETTİK!

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ÜLKEMDEN YANSIMALAR: DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI Yorum VAR !

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
EMNİYET KEMERİNİN FENDİ, ERİK DALINI YENDİ

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
REHBER İN AŞAĞI..! İŞTE SEKTÖR GERÇEKLERİ...

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
MEDİKAL TURİZMİN KÜRESEL EĞİLİMLERİ

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KAYIP ŞEHİR PETRA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .