SANAT VE SANATÇI

Sanat ırmağında berrak akar sanatçı

Artık öyle bir yere geliyorsunuz ki; sanat adına ne ürettiyseniz, ya da gelecekte ne üretmeyi planlıyorsanız, hiçbirinin kendinize ait olmadığını ve olmayacağını; ilahi adaletin size bahşetmiş olduğu yetenekle bir kağıt parçasına çizdiğiniz, ya da taşa yonttuğunuz hayal dünyanız arasında bir vasıta olduğunuzu görüyorsunuz.

Biz sanatçıların kimine az kimine de çok yetenek verilmiştir. Hepsi de kendilerinden bekleneni güçleri ve yetenekleri oranında yerine getirmektedirler. Her sanatçı kendi yatağında berrak ya da bulanık akmaktadır. Akıllı ve bilge sanatçı daima berrak akmaya çalışmalıdır. Maddi ve manevi pisliklerden arınmadan da berrak akmak mümkün değildir. Çoğu zaman bu sanat ırmağında ben berrak akmaktayım diyenlerin çoğu da perde arkasında bulanıktır. O halde marifet, hem perde önünde hem de perde arkasında berrak akabilmekte…

Yaratılıştaki matematiksel mucizeyi kavramadan, insan zihninin hem bilinçli hem de bilinçsiz olarak nelerden keyif aldığını öğrenmeden, ne renk, ne çizim, ne de hacim dengesini, olması gerektiği gibi sanatta kullanmanın imkanı yoktur. Bu bilgilerden yoksun olarak üretilenler ise daima yarım yamalaktır ve bir sanat eseri niteliği taşımamaktadır. Onlar sadece; sanatçının çalışmalarını azimle sürdürmesi halinde, eksik, estetikten ve sanatsal ölçülerden yoksun olsalar da; gelecekte üretilme ihtimali olan gerçek sanat eserlerinin, sağlam temel taşlarıdır, ama asla sanat eserleri değillerdir. Yeni dikilmiş bir fidandan meyve vermesi beklenemez. Fidan da, fidanı diken de bunun bilincindedir aslında.

Olgunlaşmadan tam bir sanat eseri ürettiğini söyleyen; sanatçı değil yalancının ta kendisidir. Yani; bir sanatçı, gerçek sanat eserleri üretmeden şöhret olmuş ise bilin ki, onun ürettikleri sanat eserleri değildir. Şöhret sanatçıya; gerçek sanat eserlerinin olgunlaşmış meyvesi olarak onlarca yıl sonra geri döner. Öyle ağaçlar vardır ki; kimisi birkaç yıl sonra, kimisi de onlarca yıl sonra meyve vermektedir ve bu gerçeğin ta kendisidir. Sanat eseri yerine, sadece imza satanlarla satın alanlar ise, kendilerini sanatçı, koleksiyoncu, sanat galericisi sanan züppelerden başka bir şey değillerdir... Kısacası; sanatçı olmak zordur. Gerçek bir sanat eseri üretmek ise; sanatçı olmaktan çok daha zordur.
      |                              

Safa BÜTE
Ressam
29 Ocak 2016 Cuma
Mesaj Gönder 4287
 Yorumlar
DOĞA SEVER yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Frigya Vadisi 11.04.2016

Eskişehir Frigya Vadisinin merkezindeki Han ilçesinde ; kurulması düşünülen Sanat Köyü Projesine , tanıtım desteği verirmisiniz acaba? İyi çalışmalar........

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .