PARDON NEYE BAKMIŞTINIZ...!

İKİ KİTAP BİR SERGİ...

Güzel ve sakin (bunu söylerken ben bile şaşırıyorum) bir İstanbul gününde İstiklal Caddesinin yaya akışı trafiğinden kurtulup kendimi Yapı Kredi Yayınları binasına attığımda “PARDON NEYE BAKMIŞTINIZ. ?“ kitabı adeta suratıma çarptı.

Fosforlu pembe kitap kapak tasarımıyla ilginizi çekmemesi imkansız. Kapağından bu kadar bahsedip de tasarımcısını yazmamak olmaz; kapak tasarımı Nadide Dikel e ait.

Bugün köşemde yer vereceğim ilk kitap; okurken çok zevk aldığım İngiltere nin en önemli sanat editörü ve yazarlarından Will GOMPERTZ ‘in “ PARDON NEYE BAKMIŞTINIZ? “Modern Sanatın 150 Yıllık Şaşırtıcı, Sarsıcı, Kimi Zaman da Tuhaf Hikayesi ''

Süreyya Eren ‘in çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları’ndan okurlara ulaşan kitap, modern sanatı bizlere anlaşılır şekilde aktarıyor.
Will GOMPERTZ, Sanatın karşısında donakalmak yerine bir parçası olabilmeyi biz meraklı okuyuculara iddiasız bir şekilde anlatıyor. Zaten kitabın önsözünde “Amacım kalın , bilge ciltlerle rekabete girmek değil '' diyor.

Kitabın kapağını açtığınızda eğer benim gibi her şeyi önceden bir şablon halinde görmeyi sevenlerdenseniz; Modern Sanat Akımları Cetveli size çok değerli bir yol haritası çıkartıyor.

Kitap size modern sanatın önce değersiz görünürken şu anda bir esere neden milyon dolarlar akıttığımızı anlatıyor. ( Artık bir sanatçının eserlerinin değerli olması için ölmesi gerekmediği dönemlere gelmemiz ne kadar rahatlatıcı değil mi...?)

Panikletmeyen bilgi akışıyla güncel sanatın öyküsünü sade ve esprili bir dille anlatan bu kitap; sanat eserine bakarken anlamayı isteyenler için değerli bir kaynak.


Kısa Kısa Yazar Hakkında :
Will Gompertz İngiltere Radyo Televizyon Kurumu BBC nin sanat editörü, yazar. Londra bazlı Tate Gallery de Tate Media Productions, Tate Online, Tate Etc dergisi, Long Weekend performans sanatları festivali ve tasarımdan sorumlu yönetici olarak 7 yıl yöneticilik yaptı. 15 yılı aşkın bir süredir sanat üzerine yazıları ve çalışmaları The Times, Guardian ve BBC de yayımlanıyor. Yirmili yaşlarında Shots dergisini kurdu, online sanat bülteni culture-shot.co.uk de editörlük yaptı. Channel 4 de yayımlanan Taken For a Ride ın da aralarında bulunduğu birçok program gerçekleştirdi. National Campaign for the Arts ın yönetim kurulunda yer aldı. 2009 yılında Edinburgh Festivali nde modern sanat üzerine yazıp oynadığı Double Art History başlıklı tek-kişilik komedide hem oyuncuların hem eleştirmenlerin beğenisini kazandı. New York ta yayımlanan Creativity dergisinde dünyanın en yaratıcı 50 düşünürü arasında sayıldı.

Pardon Neye Bakmıştınız?
Modern Sanatın 150 Yıllık Şaşırtıcı, Sarsıcı, Kimi Zaman da Tuhaf Hikâyesi
Yazar: Will Gompertz
Çeviren: Süreyyya Evren
360 sayfa + 16 sayfa renkli sayfa, 32 TL
Yapı Kredi Yayınları

(kitap.ykykultur.com.tr ‘ den alırsanız % 25 indirimli oluyor)

Hadi size bir güzellik, bir tıkla buradan da alabilirsiniz:
http://kitap.ykykultur.com.tr/yky/kitaplar/pardon-neye-bakmistiniz--modern-sanatin-150-yillik-sasirtici-sarsici-kimi-zaman-da-tuhaf-hikayesi


Kaçırılmaması gereken bir sergi...
Antalya Kültür Sanat, 30 Mart - 25 Eylül 2016 tarihleri arasında Çağdaş sanatın en önemli temsilcilerinden Andy Warhol’un Herkes için Pop Sanat sergisine ev sahipliği yapıyor.
Daha önce de Picasso ve Ara Gürel i ağırlayan Antalya Kültür Sanat, bu özenli sergiyi kaçıranlara bir kutu mendil gönderse iyi olur.


Ne tatlı dillisin Bedri Rahmi...
Türkiye İş Bankası Yayınlarının “Bedri Rahmi Eyüpoğlu - Resme Başlarken '' kitabı içinizi sanatla dolduracak.

Her bir satırı samimi ve öğretici. Oğlu Mehmet Eyüpoğlu nun düzenlediği kitabın 1940 – 1975 yılları arasında nasıl yayımlandığı “Açıklama ve Teşekkür '' bölümünde anlatılıyor.

Felaket gibi görünen bir yangının nasıl bir hazinenin ortaya çıkardığını görecek, Atölye eğitmeni olan büyük usta İbrahim Çallı nın tek lafıyla Bedri Rahmi Eyüpoğlu nun hayatının nasıl değiştiğini okuyacaksınız.
Sanatla dolu koca bir hayatın ışıldayan birikimi; karşılıklı sohbet şeklinde huzur içinde yüreğinize akacak bu kitapta.
Bence herkes en güzel kıyafetlerini giysin ve orta şekerli kahvesini hazırlasın Bedri Rahmi Eyüpoğlu evinize geliyor.


“Bedri Rahmi şiiriyle, resmiyle, öğretmenliğiyle, mozaik, gravür, seramik, cam, mine, yazma, serigrafi, litografi, linoleum baskı, taş boyama ve balmumundan, Ytong’tan heykelleriyle bir bütündür ve bu bütünün tümü de mis gibi kokmaktadır.
“Bedri Rahmi’den kaynaklanan güzellikleri herkes kendi olanaklarına göre özümleyecek, herkes ondan en çok ihtiyacı olan gıdayı bulup çıkaracaktır. İşte tam da bu noktada yaptığım işe güvenimin sonsuz olduğunu belirterek Bedri Rahmi arşivini ileriki kuşakların kullanımına amade kıldım.“ - Mehmet Eyüboğlu“Bedri Rahmi Eyüpoğlu - Resme Başlarken ''
504 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
İstanbul, 2000
ISBN : 9789754586268
(alisveris.iskulturyayinlari.com.tr ‘ den alırsanız % 24 indirimli oluyor)

Pamuk eller cebe bu kitabı almalısınız bence.
http://alisveris.iskulturyayinlari.com.tr/tanim.asp?sid=R66677V5KB1BG0BAQA0B


          |                              

Ayşecan HİZMET
Gezi Yazarı
01 Haziran 2016 Çarşamba
Mesaj Gönder 4218 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .