LİKYA'YA ALTERNATİF KİLİKYA YOLUNU TURİZME AÇALIM

Torosların kayıp kenti Kilikya ve 12 ay turizm...

Türkiye’de uzun yıllar 12 ay turizmi üzerine konuşuldu, turizmi nasıl 12 aya yayarız fikirleri hep tartışıldı durdu. Yıllardır incoming turları yapan özellikle trekking ve doğa turizmi alanında öncü firmalardan birisiyiz.

“Likya yoluna alternatif Kilikya yolunu turizme açalım ve farklı bir destinasyon olarak çeşitliliği de artıralım“ yönündeki görüşlerimi; gerek röportajlarda gerek toplantılarda çok gündeme getirdim. Bu tür güzel bir destinasyon çalışmasını ise 2 yıl önce Fransızlarla birlikte gerçekleştirdik ve güzel dönüşleri de aldık.

Mersin 12 ay turizme açık bir bölge; örneğin Kızkalesi-Kanlıdivane’den- Anamur- Aydıncık-Taşucu’na kadar keşfettiğimiz yürüyüş rotaları tarihin içinde saklı kalmış parkurları gün yüzüne çıkardık ve 8 günlük bir program yaparak dosyamıza aldık. Bu bölgedeki 8 günlük programı nasıl 15 güne yayarız diye düşündük ve Taşucu’ndan Kıbrıs kombineli bir program hazırladık. Dipkarpaz bölgesinde yürüyüş rotalarını ve neredeyse 360 gün güneş gören Kıbrıs’ın tüm güzelliklerini yürüyerek keşfettik. KKTC Turizm Bakanlığı turist getiren firmalara 50 Usd teşvik verdiğini ve burada bir lokal acenta üzerinden bu organizasyonların yapılabileceğini söyledikten sonra enine boyuna bir program çalışmasına girdik.

Zaten turizmin kötü gittiği bir sezonda ve 2017-2018 sezonunun nasıl olacağını beklemek yerine Kilikya ve north of cyprus programlarını çıkardık. Ayrıca 1 haftalık Kilikya- KKTC yat turlarının yapılabileceğini keşfettik. Güney Kıbrıs’ta maliyetlerin yüksek olmasından dolayı Avrupalı tur operatörlerinin Güney Kıbrıs programlarını satmakta zorlandıklarına şahit olduk. Örneğin Larnaka havalimanını kullanmak daha ucuz ve hemen transferle Kuzey Kıbrıs’a geçip turları gerçekleştirmek daha da düşük maliyetli oluyor. Buradan feribotla Taşucu’na veya yat kiralayıp Kilikya medeniyetinin tam ortasına gelerek yürüyüş turlarına başladık ve Aydıncık’ta bu turu sonlandırdık. Dönüş tekrar Larnaka olmak şartıyla turumuzu bitirdik.

Alışılagelmiş destinasyonlarımız maalesef hoyratça kullanılmakta yeni yapılaşmaların önüne geçemediğimizden ya da yerli turizmdeki yayla turlarının artışı nedeniyle insandan geçilmez hale gelmiştir. Örnek olarak Ayder ve Uzungöl’de durumun vahameti gözler önündedir. Maalesef yayla turizmi çok farklı algılanıyor ve kesinlikle doğayı korumaya yönelik hiçbir çalışma yapılmıyor. Aksine yeni yeni yollar açılarak yoğunluk açısından olumsuz bir tablo sergileniyor.

Mersin yaylalarında bahsettiğim yürüyüş rotalarında böyle bir yapılaşma henüz yok. Eğer yetkililer üzerine düşüp doğayı tahrip etmeden gerçek bir yayla turizmine yönelik çalışma yaparlarsa bu yeni bir trend olur ve gerçek Yörük yaşamlarını Torosların eteklerinde hüküm sürmüş Kilikya medeniyetinin içinde yaşatmış olurlar. Uzaklara gitmeye gerek yok. Adana-Mersin-Kilikya arasında öyle yerler var ki; rafting-yamaç paraşütü- trekking rotaları-kanyonlar-antik şehirler yani kültür ve doğa adeta Kilikya’nın içinde keşfedilmeyi bekliyor.

Bu potansiyelleri bir an önce ilgili birimler Orman ve Su İşleri Bakanlığı, TÜRSAB- Kültür veTurizm Bakanlığı, ilgili stklar, yerel yönetimler ve yayla turizminin vazgeçilmezi olan köyler; köy muhtarları işbirliği ile bir an önce yayla ve doğa turizmine doğayı yok etmeden planlayıp Türk turizmine kazandırmamız ve pazarlamamız gerekir. Eğer ülke olarak alternatif rotanız kalmamışsa işte o zaman turizm S.O.S verir. İşte o zaman Ağrı dağında Nuh’un Gemisi Efsanesi’nden, Kaz Dağları’nın temiz oksijeninden, Gökçeada’nın günbatımından, Bafa gölündeki doğal yaşamdan, Kaçkarlar’ın fauna-florasından, Ayder yaylasının mıhlamasından, Uzun gölün kemençesinden, dünyada eşi olmayan Bolkar dağlarının ötmeyen kurbağasından, Torosların İnce Memed’inden, Fethiye - Arsa köydeki köy pansiyonculuğundan bahsedemeyiz.

Kızılderili atasözünü hatırlayalım: “son balık öldüğünde, son nehir kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde beyaz adam paranın yenmediğini anlayacak.’’ İşte o zaman geldiğinde keşkelerimiz bir şey ifade etmeyecektir.
      |                              

Cevdet EROĞLU
Samistal Travel Genel Müdürü
02 Mart 2017 Perşembe
Mesaj Gönder 3578 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .