SEZON BAŞLIYOR- III

Serpme Köy Kahvaltısı

Her kelimesi hatalı olsa da bir şekilde günlük kullanımımıza girmiş bir isim. Nedense kimsenin itirazı yok ve gün geçtikçe yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor. Yani yanlış kullanılmasına mı yanalım yoksa itiraz edilmemesine mi yoksa tam aksine yaygın bir şekilde kullanılmaya devam edilmesine mi?

Bir köy çocuğu olarak önce Köy Kahvaltısının ne olduğunu açıklığa kavuşturalım: Bir kere Köy Kahvaltısı genelde tarhana çorbası, somun ekmek ve kızartılmış kuru biberden oluşur. Ya da peynir, somun ekmek, haşlanmış yumurta ve zeytinden de oluşur. Köyüne, aileye ve de şartlara bağlı. Hatta ekonomik duruma çok daha bağlı.

Köy var Doğu da soğuktan kırılır ve sıcak kızgın yağda çorbaya kaşık sallar. Köy var Akdeniz de zeytinyağı sızdırılmış domates-salatalık söğüşle kahvaltı yapar. Köy var çökelek-zeytinle sabah karnını doyurur. Bununla birlikte ineğin çoktur peynir ağırlıklı kahvaltı edilir. Tavuğun çoktur yumurta ağırlıklı kahvaltı edilir. Güneyde yaşarsın zeytin görürsün kahvaltıda. Kuzeyde yaşarsın kuymak olur sofrada. Doğu da ise petek bal olur, kaymak olur veya murtuga. Güneydoğu da kavut.

Yani köy kahvaltısı her bölgeye, her köye ve her aileye hatta kişiye göre değişir. Standardı yoktur ama bir şey kesindir: O da öyle masanın üstü görünmeyecek kadar dolu olmaz ve onlarca çeşit bulunmaz. Bir de aynı çeşitten üç-dört tane olmaz. Hele hele salam-sosis bir köyde yenilen yiyecek değildir. En olsa sucuk, pastırma olur. Bu pastırma dediğimiz de bizim Kayseri pastırması cinsinden değil de kurutulmuş, tuzlanmış cinsinden olur. Bu da geliri iyi, nüfusu kalabalık olmayanlarda olur genelde.

Gelelim diğer bir yanlışlığa. O da serpme kelimesi. Masaya gelişigüzel serpiştirilmiş yani ortak yenilmesi için konulmuş küçük tabaklardaki yiyeceklere serpme adını veriyorsunuz da köyde böylesi bir deyim, söz var mıdır, diye sormaz mısınız kendinize? Bir tepside masaya taşınan ve tüm ailenin paylaşarak, katık edinerek yediği yiyeceklere serpme lafını siz zatıâlileriniz vermiştir.

Ben şahsen kaç yıllık köylüyüm şu serpme köy kahvaltısını ne herhangi bir köylümde gördüm ne de misafir olduğumuz köylerde yedim. Ne duydum ne işittim misali bunu sizin köyden uzak, köy yaşamını bilmeyen ama şehirde köy hayali kurup köye de gitmeyen, her şeye rağmen şehirde yaşamaya devam eden kentli-köylülerin uydurduğu bir söz, kelam olarak algılıyorum.

Birincisi; adam onaltı çeşit yiyecekle kahvaltı edebilse zaten köylü kalmaz, köy ağası olurdu. İkincisi; onca yiyeceği bitiremeyip çöpe gönderse kısa zamanda batardı. Zira köyde hiçbir şey israf edilmez. Hepsi bir günde tüketilmez. Özetle; serpme köy kahvaltısı bizim cehaletimizi ve köye özlemle ama şehirli kimlikle yanlış bakışımızı, kentlilikle karışık biraz da karmaşık kırsal kafa yapımızı gösteriyor.

Neyse, afiyet olsun!
          |                              

Asil S. TUNÇER
Profesyonel Turist Rehberi
05 Mayıs 2017 Cuma
Mesaj Gönder 1153 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ANRO TURİST REHBERLERİ ODASI, YENİ YERİNDE

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
HES CENNETİ GİBİ GÖSTERDİLER, CEHENNEME ÇEVİRDİLER!

Mahmut Ökçesiz
Yazara Mesaj gönderin
ISTANBUL TARİHİ MEZARLIKLARI -10

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
LÜBBEY KÖYÜ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GELECEĞİNDE 55 YAŞ ÜSTÜ TURİSTLER VAR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
BENİM BABAM ATATÜRK'Ü GÖRDÜ...

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
GASTRO TURİSTLER

Recep YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
2017 TURİZM İSTATİSTİKLERİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .