OTELCİLER HUKUKİ SÜRECE MÜDAHİL OLMAYI SEÇTİLER!

Türkiye’de faaliyeti durdurulan online rezervasyon devi booking.com; Otelcilerin kendi iradeleriyle hukuki sürece müdahil olmayı seçtiklerine dikkat çekti.TÜRSAB tarafından 2015 yılında açılan dava nedeniyle Türkiye de faaliyeti durdurulan ve para cezasına çarptırılan online rezervasyon devi booking.com, sessizliğini bozarak kamuoyu açıklamasında bulundu.

Mahkemenin ihtiyati tedbir kararına katılmadıklarını belirten Booking.com; “Türkiye de işbirliği yaptığımız birçok otel işletmesi, bu kararın işlerine verdiği ekonomik zararı ve Türk turizmi üzerinde yarattığı olumsuzlukları ifade etmek amacıyla kendi iradeleriyle hukuki sürece müdahil olmayı seçmişlerdir.“ açıklaması ile bu süreçte otelcilerin desteğini vurguladı.

Türkiye de 13 binden fazla konaklama sağlayıcısının Booking.com işbirliğine dikkat çeken booking.com; “hukuki süreçte hem müşterileri, hem kendi işletmeleri, hem de Türk turizm endüstrisi için sağladığı katma değerin öneminin sağduyulu ve doğru bir şekilde değerlendirileceğine dair inancımızı sürdürmekteyiz.“ ifadelerine yer verdi.

Booking.com süreci ve turizm meslek örgütlerinin yaklaşımları...
TÜRSAB üyelerinden gelen şikayetler üzerine haksız rekabet yaratıyor gerekçesi ile 2015 yılında booking.com için hukuki süreci başlattı. 11 Ocak.2017 tarihinde Rekabet Kurumu seyahat acentaları aleyhine haksız rekabet yaratan Booking com a 2.543.992,85 TL idari para cezası verdi. 29 Mart 2017 tarihinde booking.com un Türkiye deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı çıktı. Otelcilerden karar ile ilgili tepkiler yükselirken meslek örgütü TÜROB suskunluğunu bozdu. 1 Nisan açıklamasında gelişmeleri yakından takip ettiklerini bildiren TÜROB; tedbir kararından zarar gören otelcilerin üçüncü kişi sıfatıyla İhtiyati Tedbir Kararı na itiraz hakları olduğunu hatırlatarak sektöre yol gösterdi.

BOOKİNG SÜRECİNDE TÜRSAB VE TÜROB UN YOL AYRIMI
Ardından harekete geçen TÜROB Yönetimi 6 Nisan da Booking.com a erişimin durdurulmasına yönelik ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvuruda bulundu. TÜROB açıklamasında; “Hukukun üstünlüğü şüphesizdir ve Booking.com un yasalara aykırılığı tespit edilmesi halinde yanlış/haksız rekabete yol açan uygulamalarını düzeltilmesi sağlanmalıdır. Ancak yargılama sürecinin devam etmesine karşın Booking.com un faaliyetinin durdurulması, booking.com dan ziyade sektörü ve vatandaşı cezalandırır nitelikte olmuştur.“ ifadelerine yer verdi.
link: www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp?ID=31634

TÜROB UN İTİRAZI REDDEDİLDİ..
Ancak TÜROB un söz konusu karara itiraz başvurusu İstanbul 5 inci Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından reddedildi ve kısıtlamanın bir sonraki duruşmaya kadar devam etmesi yönünde karar verildi.

Böylece TÜROB; henüz yolun başındayken itirazı mahkeme tarafından reddedilmesi ve Booking.com un bugün yaptığı basın açıklamasında otelcilerin kendi iradeleriyle hukuki sürece müdahil olmayı seçtiklerini
vurgulamasıyla ilginç bir konumda kaldı.

TÜROB UN TÜRSAB A TEŞEKKÜRÜ
Oysa 11.1.2017 tarihinde Booking com a idari para cezası verilmesinin ertesi günü TÜROB Başkanı Timur Bayındır; TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy a mektup yazarak; “girişimlerin başarı ile neticelenmesinden dolayı sektörümüz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.“ demişti.
link: www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp?ID=31628

Bu süreçte meslek örgütlerinin sergilediği fikir ayrılığı ve çelişki yaratan stratejik açıklamalar; turizmcilerin değerlendirmelerine yansıdı doğal olarak. Karardan zarar gören otelcilerin karşı çıkması doğal bir sonuçtu. Hem de yaşanan şu sıkıntılı turizm sezonunda. Ancak TÜRSAB ın yürüttüğü hukuki mücadeleyi destekleyen otelciler olduğu kadar konunun dijital pazarlama yönüne dikkat çeken açıklamalar da oldu. İşte konu ile ilgili bazı haber linkleri:
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp?ID=31629
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp?ID=31625


BAKAN ZEYBEKÇİ DEVREDE
booking.com konusunda çözüm için devreye giren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise “Türkiye de yasalara uygun şekilde faaliyette bulunması konusunda görüşmeler yapılıyor. Konuyu bir şekilde halletmemiz gerekiyor. Bunların istemiş oldukları veya beklentilerini karşılayacak o cazibeyi ortaya çıkararak bir noktaya geleceğiz.“ açıklamasında bulundu.

Ortak noktanın acilen bulunarak çözüme hızla gidilmesi gerekiyor. Booking.com tarafından bu gün yapılan basın açıklamasının tamamına bakıldığında ise bu sürecin zorlu geçeceğinin işaretleri çok net ve açık...

Booking.com un Türkiye de devam eden hukuki süreç ile ilgili kamuoyu açıklamasının tamamı şöyle:
Booking.com olarak Türkiye den gerçekleştirilen online rezervasyon faaliyetlerimizin kısıtlanmasına yönelik mahkemece alınan ihtiyati tedbir kararına yaptığımız itirazın hukuki süreci devam etmektedir. 10 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada, mahkeme heyeti itirazımıza ilişkin bir karar vermemiş olup, duruşmayı 26 Mayıs 2017 tarihine ertelemiştir. Bu süre zarfında, Türkiye yasalarına bağlılığımızın gereği olarak, Türkiye den sadece Türkiye içine verdiğimiz servislerimizin erişimi ihtiyaten kapalı olmaya edecektir. Ancak Türkiye den yurtdışına olan online rezervasyon hizmetimiz ise kesintisiz sürmektedir.

Türk müşterilerimizin tüm dünyada açık ve şeffaf konaklama seçeneklerine ulaşmasına ve bunları kıyaslamasına imkan tanıyan bir online rezervasyon sitesi ve teknolojisi geliştiricisi olarak, ihtiyati tedbir kararına katılmadığımızı yinelemek isteriz. Nitekim, Türkiye de işbirliği yaptığımız birçok otel işletmesi, bu kararın işlerine verdiği ekonomik zararı ve Türk turizmi üzerinde yarattığı olumsuzlukları ifade etmek amacıyla kendi iradeleriyle hukuki sürece müdahil olmayı seçmişlerdir.

Hukuki süreç boyunca, Türkiye de 13 binden fazla konaklama sağlayıcısının Booking.com işbirliğinden hem müşterileri, hem kendi işletmeleri, hem de Türk turizm endüstrisi için sağladığı katma değerin öneminin sağduyulu ve doğru bir şekilde değerlendirileceğine dair inancımızı sürdürmekteyiz.

Booking.com
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
15 Mayıs 2017 Pazartesi
Mesaj Gönder 892 Yorumlar

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
ANITKABİR –III–

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ÇILGIN PROJELER İÇİN ARAP YATIRIMCI ARANIYOR

Mahmut Ökçesiz
Yazara Mesaj gönderin
İSTANBUL TARİHİ MEZARLIKLARI -18

Erdal AKTAN
Yazara Mesaj gönderin
ABD VE TÜRKİYE'DE FİKRİ MÜLKİYET VE TELİF HAKLARI UYGULAMALARI

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
İSTANBUL ANILARIM II Yorum VAR !

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
YÖREMDE VE ÜLKEMDE GEZGİN OLMAK

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TAKİP EDİLECEK MEDİKAL TURİZM TRENDLERİ

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
HİNDİSTAN'DA TÜRK İZLERİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .