REKABETE MAĞLUP OLAN TURİZMCİLERİMİZ

Turizmde verimliliğin ülkemizde turizmin ilk akla gelen ili Antalya ve Antalya tatil turizmi dışında kendine has turizm ürünlerini geliştirememiş durumda.

Oysaki Antalya nın turizm imkanları spor, sporcu, sporcu sağlığı, golf, kongre, rafting, yamaç paraşütü, yaşlı ve engelli turizmi gibi nitelikli turizm alanları için son derece ideal. Ancak Antalya nın turizm yatırımları maalesef tur operatörlerinin onlara çizecekleri yollara göre kaderlerini yaşamayı tercih etmiş durumdalar.

Turizmin bilinen sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere turizm yatırımcıları ve turizm profesyonelleri de ülkemizin turizminde olduğu gibi Antalya nın turizminde de yeni turizm vizyonları yaratamamıştır ve doğrusu da yaratmak gibi çabaları da görülmemektedir.

Global ve ulusal olarak yaşanan çeşitli sorunlar tüm sektörleri olduğu kadar turizm sektörünü de olumsuz olarak etkilemekle birlikte birtakım fırsatları da beraberinde getirmektedir. Ancak fırsatları görmediğimiz sürece onları iş potansiyeline çevirmemiz de mümkün olmayacaktır. Turizmcilerimiz zorlukları aşacak yenilikçi, değer yaratacak ve rekabeti saf dışı bırakacak turizm ürünlerini, bu ürünlerle ilgili pazarlama ve iletişim stratejilerini belirleyip hayata geçirmedikleri sürece; sürekli ağlayan, sızlayan ve devletten ek kaynak peşinde koşmayı iş edinen talepkarlara dönüşerek, ülkemizin turizm geleceğini de yok edeceklerdir.

Turizm sunulacak yeni ürünlerle verimliliği tahmin edilemeyen boyutlara ulaşabilecek verimliliği yüksek bir ekonomi alanıdır. Turizmcilerimiz işletmelerine özel hizmet paketleri veya ürünleri katmadıkları sürece fiyat rekabetinin mağlupları olarak karlılıklarını hızla kaybederek her geçen gün iflasa daha yakın hale geleceklerdir. Turizmcilerimiz otel veya tatil köylerini sadece bir konaklama tesisleri olarak görmekte, otellerinde kalan misafirlere ise çeşitli hizmetler veya ürünler sunabilmeye çalışmaktadırlar. Halbuki özel hizmet ürünleri olan bir otel öncelikle bu hizmeti talep edecek kişiler tarafından tercih edilecek; böylece oteller hem hizmet paketlerini, hem de iyi fiyatla konaklama hizmetlerini de satabilme fırsatını yakalayabileceklerdir.

Turistler Antalya ya genellikle havayolu ile ulaşmaktadırlar. Tur operatörleri tatil isteyen turistlere nerede kazanç çok veya cazip ise o destinasyonların ulaşım ve konaklama imkanlarını sunmaktadır. Ancak turistlerin tercihleri daha fazlasını ister ise; örneğin sedef hastalığına uygun bir termal, hemodiyaliz imkanına erişim sağlayan bir tatil köyü, engelli erişimine uygun dizayn edilmiş alt yapısı, yaşlılar için eğitici sosyal atölyeleri, doğa turizmine uygun gezi programları gibi birçok unsuru da bünyesinde bulunduran seyahat paketleri turistlerin tercihlerinin bu konseptler üzerinde yoğunlaşması anlamına gelebilir. Bu durumda da tur operatörlerinin yönlendirme güçleri etkisiz kalabilir. Böylece turizmcilerimiz acımasız rekabetten uzaklaşılabilir, karşılığını bulan turizm gelirleri elde edilebilirler.

Turizmciler bölgelerindeki ve tesislerindeki imkanları iyi değerlendirmelidirler. Ellerinde fotoğraf makineleri ile kelebekleri veya güneşin doğuşunu fotoğraflamak, balık oltaları ile balık tutma deneyimini yaşamak, seralardan sebzeleri veya dağlardan evlerine götürebilecekleri faydalı bitkileri toplamak gibi birçok yaşanması keyifli süreçler turistlerin kendi tesislerine yönelmesini sağlamak için iyi birer araç olabilir.
          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
21 Mayıs 2017 Pazar
Mesaj Gönder 2050 Yorumlar

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ- I

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
PANCAR ÜRETİMİ ADIM ADIM BÖYLE ÇÖKERTİLDİ!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
DÜNYA KÜLTÜREL MİRASINDA TÜRKİYE MERKEZİ

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU'NA TÜRK DAMGASI

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MANASTIRDA UNUTULAN ÇOCUK,''BAHE''

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
ENDONEZYA, JAKARTA

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
FİLMİN SONU BAŞTAN BELLİ OLDU

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TÜRSAB İBRASINI KOOPERATİF YASASINA BAĞLAYANLAR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .