TURİZMİN TÜRK YUNAN DOSTLUĞUNA KATKILARI

TURİZM, Türk-Yunan halkı için iyi bir köprü olarak dostluğa hizmet vermektedir.


Özellikle; son zamanlarda turizmin gelişmesine yönelik etkin faaliyet ve çalışmalar bu konuda bizleri memnun etmekte ve gelecek adına dostluk tohumlarının filizlenip gelişeceğini göstermektedir. Turizm sayesinde her geçen gün ülkemize gelen Yunan halkı; bizim yaşam tarzımız, yemek, müzik kültürümüz gibi benzerlikleri bizzat görerek, kardeş ülkeler olduğumuzu en iyi şekilde anlıyorlar. Türk halkıda, komşu ülkeye yaptığı ziyaretlerle aramızdaki ortak noktaları görüp kardeşliğimizin bilincine varıyorlar. Aradaki benzerlikler çoğu zaman şaşırtıcı olabiliyor. Ortak noktalar ve benzerlikler her zaman insanları kaynaştırmada olumlu ve yaptırım gücü fazla olan özelliklerdir.

Kanımca; iki ülke halkının birbirini tanıması için turların özellikle yoğun bir kriz yaşanan bugünlerde karşılıklı olarak arttırılması, özellikle adalar turizminin bu konuda yakın mesafeler avantajı da kullanılarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Turizmcilerin, görevini bu konuda layıkıyla yaparak, iki ülke halkının yaşadıkları, gördükleri ve işittikleriyle bu iki ülkeyi karşılıklı olarak tanımalarına, bu vesile ile dostluğumuzun pekişmesine katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum.

Kişisel görüşüm; genç nüfus olan öğrenci turları düzenlenmesi yönündedir. Çünkü yeni neslin eskiye ait kötü düşüncelerden ve tutumlardan ancak bu şekilde uzaklaşacağına ve gerçek dostluk bilinciyle komşu ülkeye yaklaşım sağlayacaklarına inanıyorum.

Buna ek olarak, dostluk köprüsünü kurabilmek için bir büyük katkının sanatsal faaliyetler ile gerçekleşebileceği kanısındayım. Sanat; evrensel olduğu için tüm toplumların ortak dili olup toplumların kaynaşmasında etkin rol alabilir. Buna bağlı olarak; halen yapılmakta olan ve büyük dinleyici kitlesine sahip iki ülke sanatçılarının konserlerinin dostluğa ve kardeşliğe katkılarının artmasının devamını diliyorum. Son aylarda gördüğüm şu ki; özellikle Yunan adaları ile Türkiye arasındaki turizm gelişirse, yıllarca aynı kültür ile harmanlanmış halklar, birbirlerine daha çok kaynaşacak ve geçmişin acı izleri de bu sayede silinebilecektir. Ön yargılarından arınmış, sadece dostluk ve kardeşlik arzularıyla dolu halkların, ekonomisine destek olacak her türlü girişimin ülkemiz turizmine de fazlasıyla pozitif yönde geri döneceği düşüncesindeyim.

Dostluk köprüsünün kurulması ve korunması için biz turizmcilere büyük görev düşmektedir. Bizler de bu görevi onurla ve gururla tüm donanımımızla yerine getirmeye hazır turizm elçileriyiz.

      |                              

Berk KARABAŞ
Profesyonel Turist Rehberi-Yeminli Tercüman- Filolog
25 Mayıs 2017 Perşembe
Mesaj Gönder 1225 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
GİYDİĞİMİZ DONUN PAMUĞU BİLE AFRİKA'DAN...

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
KÜRESEL VERİLER VE KANITLAR TURİZME YÖN VERECEK

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
HİROŞİMA, JAPONYA

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
DÜNYA TURU AENEAS'IN İZİNDEN BAŞLIYOR Yorum VAR !

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
KAPTAN MR. DİK Yorum VAR !

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
YUGOSLAVYA'NIN DAĞILMA SÜRECİ –II- Yorum VAR !

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TUR ŞİRKETİNİ ŞİKAYET EDERKEN

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
ÜÇ ÜLKENİN SINIRINDA BİR BAŞKENT: BRATİSLAVA Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .