TURİZMİN TÜRK YUNAN DOSTLUĞUNA KATKILARI

TURİZM, Türk-Yunan halkı için iyi bir köprü olarak dostluğa hizmet vermektedir.


Özellikle; son zamanlarda turizmin gelişmesine yönelik etkin faaliyet ve çalışmalar bu konuda bizleri memnun etmekte ve gelecek adına dostluk tohumlarının filizlenip gelişeceğini göstermektedir. Turizm sayesinde her geçen gün ülkemize gelen Yunan halkı; bizim yaşam tarzımız, yemek, müzik kültürümüz gibi benzerlikleri bizzat görerek, kardeş ülkeler olduğumuzu en iyi şekilde anlıyorlar. Türk halkıda, komşu ülkeye yaptığı ziyaretlerle aramızdaki ortak noktaları görüp kardeşliğimizin bilincine varıyorlar. Aradaki benzerlikler çoğu zaman şaşırtıcı olabiliyor. Ortak noktalar ve benzerlikler her zaman insanları kaynaştırmada olumlu ve yaptırım gücü fazla olan özelliklerdir.

Kanımca; iki ülke halkının birbirini tanıması için turların özellikle yoğun bir kriz yaşanan bugünlerde karşılıklı olarak arttırılması, özellikle adalar turizminin bu konuda yakın mesafeler avantajı da kullanılarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Turizmcilerin, görevini bu konuda layıkıyla yaparak, iki ülke halkının yaşadıkları, gördükleri ve işittikleriyle bu iki ülkeyi karşılıklı olarak tanımalarına, bu vesile ile dostluğumuzun pekişmesine katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum.

Kişisel görüşüm; genç nüfus olan öğrenci turları düzenlenmesi yönündedir. Çünkü yeni neslin eskiye ait kötü düşüncelerden ve tutumlardan ancak bu şekilde uzaklaşacağına ve gerçek dostluk bilinciyle komşu ülkeye yaklaşım sağlayacaklarına inanıyorum.

Buna ek olarak, dostluk köprüsünü kurabilmek için bir büyük katkının sanatsal faaliyetler ile gerçekleşebileceği kanısındayım. Sanat; evrensel olduğu için tüm toplumların ortak dili olup toplumların kaynaşmasında etkin rol alabilir. Buna bağlı olarak; halen yapılmakta olan ve büyük dinleyici kitlesine sahip iki ülke sanatçılarının konserlerinin dostluğa ve kardeşliğe katkılarının artmasının devamını diliyorum. Son aylarda gördüğüm şu ki; özellikle Yunan adaları ile Türkiye arasındaki turizm gelişirse, yıllarca aynı kültür ile harmanlanmış halklar, birbirlerine daha çok kaynaşacak ve geçmişin acı izleri de bu sayede silinebilecektir. Ön yargılarından arınmış, sadece dostluk ve kardeşlik arzularıyla dolu halkların, ekonomisine destek olacak her türlü girişimin ülkemiz turizmine de fazlasıyla pozitif yönde geri döneceği düşüncesindeyim.

Dostluk köprüsünün kurulması ve korunması için biz turizmcilere büyük görev düşmektedir. Bizler de bu görevi onurla ve gururla tüm donanımımızla yerine getirmeye hazır turizm elçileriyiz.

      |                              

Berk KARABAŞ
Profesyonel Turist Rehberi-Yeminli Tercüman- Filolog
25 Mayıs 2017 Perşembe
Mesaj Gönder 1426 Yorumlar

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
SAĞLIK HİZMETLERİNİ PAZARLARKEN İZLENMESİ GEREKEN 10 TREND

Mahmut Ökçesiz
Yazara Mesaj gönderin
İSTANBUL TARİHİ MEZARLIKLARI -6

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
BENSWİSS YELKENLİSİ OKYANUSA AÇILDI... Yorum VAR !

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKÇE REHBERLİK YASASI

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ, YILLARDIR SİZİ KANDIRIYORLAR!

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BİR TURUN ANATOMİSİ – 7

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ŞEYMA CANDAN, HAYALLERDE KALAN KALEİÇİ VE ATSO

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KYOTO, JAPONYA

Recep YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
2017 TURİZM İSTATİSTİKLERİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .