SEVGİ ÇİÇEĞİ YOLU

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Sevgi Çiçeği


Gölbaşı nda oturan dostumuzdan bahçesinde Sevgi Çiçeklerinin açtığı ilk günlerde gelen fotoğraflar Anadolu nun bağrında şu sıralarda çiçek tarlasına dönen yörelerimizde yaşanabilecek güzellikleri, düzenlenebilecek etkinlikleri, 5 HAZİRAN da kutlanan “Dünya Çevre Günü '' öncesinde hatırlattı.

Sevgi Çiçeği inin bilim dünyasındaki yerini çektiği güzel fotoğraf ve tablolar yanında bir öykü ile de tamamlayan dostumuz Hulusi GÜRPINAR ın “Zeynep ile Mehmet in Aşkı '' kitabını ve Ankara çevresini çiçeklerin gizemi ile bir başka gözle tanımak isteyenlere Necati YALÇIN ın yazısının öneriyorum. http://mobil.hurriyet.com.tr/yazarlar/necati-yalcin/ankaranin-sadece-sevgi-bekleyen-cicekleri-40478905

Çevrenin, Doğanın ve Kültürel Değerlerin korunması, bunların yöresel ve evrensel anlamda birer özgünlük olarak paylaşılması gazetemizin önem verdiği konular arasındadır; pek çok yazımızda ele almış olduğumuz hususlardandır.

Doğayla Temasta Ol
Birleşmiş Milletler tarafından bu yıl teması “Doğayla Temasta Ol '' olarak belirlenen 5 HAZİRAN Dünya Çevre Günü nde TEMA Vakfı, herkesi doğaya çıkmaya, doğayla bağ kurmaya ve onu korumaya davet ederken Bireylerin Doğanın Değerini Anlaması nın önemini de vurguluyor.

Biyosfer, biyolojik çeşitlilik gibi yaşamsal tabirlerin sıkça kullanıldığı günümüzde Paris te yapılan İklim Değişikliği görüşmelerinden ABD ‘nin çekilmesi ile Çin ön plana çıktığı şeklindeki başlıklardan da esinlenerek gerçekten Çin, Anadolu topraklarında daha zengin mi sorusunu da aklımıza getiriyor.

Sevgi Çiçeği Yolu
Sevgiye evrensel anlamda son günlerde duyulan ihtiyaç ve bu adı taşıyan bir çiçeği olan Anadolu nun bu farkı önce yöresel sonra da evrensel olarak kullanarak elde edebileceği kazanımlara bir yol göstermek açısından Dünya Çevre Günü ile uyumlu bir etkinlik önermek istedik.

Aslında Anadolu yaşamında yollarımız hep çiçeklerle süslüdür. Yaylaya gitme zamanını Kardelenler, Çiğdemler hatırlatır. Sizi yine o ortamdan Sonbahar çiçekleri uğurlar; bunlar Göç Çiçekleridir. www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=2006

“Sevgi Çiçeği Yolu '' olarak değerlendirilebilecek güzergâhla Gölbaşı ndan başlayıp Haymana ya oradan da Polatlı ve Gordion a kadar uzanan, uyanan doğanın ve gizeminin mutluluğunu yaşamak isteyenlerin yol boyunca her renk çiçeği görebilecekleri yolu tanımlamak istiyorum. Bu yol Doğa, tarih ve kültür tutkunlarının yürüyerek huzurlu bir ortamda olmaları için yaz tatili öncesinde hafta sonlarını değerlendirebilecekleri bir ortamı Anadolu nun kendi özgü isimlerle tanımlayabileceği yolları olduğunu gerçeğini hatırlatarak tanımlıyor.

Gölbaşı Ankara nın hafta sonu ve günübirlik esenlik gereksinmeleri için önemli bir merkez; havası ve doğası, gölü, günübirlik tesisleri ve konaklama imkânları ile bir huzur ortamı. Sevgi Çiçeği Yolu nu da Belediyenin Sevgi Çiçeği nin özgünlüğünün korunmasının ve bilinirliğinin Gölbaşı için bir ayrıcalık oluşturması yönündeki çabalarına katkı sağlayacak etkinlikler açısından bir öneri olarak düşünüyorum

Haymana dünyanın en iyi kaplıca suyuna sahip, yeni tesisleri ile de hafta sonu daha uzun kalışlar için tercih edilebilecek, kasaba ortamında sakinliği arayanlar için bir şifa merkezi.

Konaklama tesisleri ile Şifa Pınarlarının Aktığı (SPA) bir huzur ortamı. Bir Haymana klasiği olan Doktorun Oteli Kök Hücre ve diğer tedavilerin de uzman hekimler elinde yapıldığı genişleyen bir şifa yelpazesi sunuyor.

Haymana nın bir Kaplıca Kasabası haline gelmesi açısından tamamlanması gereken altyapı ve hizmet yatırımları ihtiyacını bilen ve bu konuda çabalar ortaya koyan yöneticilere sahip olması bu anlamda bir kazanım olarak duruyor.
Hacettepe Üniversitesi ne bağlı Meslek Yüksek Okulu ndan yetişenlerin bu kentte farklı bir ayrıcalık sağlayacakları bunun yerel halkın bu ortama ve gelişmelere sağlayacağı uyumla tamamlanmasını bekliyoruz.

Haymana daki gecelemenin ardından Polatlı ve Gordion da Frig Uygarlığı ve Midas ın öyküleri ile tamamlanacak yol ve yürüyüşler Ankara nın diğer seçenekleri için de teşvik edici olacaktır.

İçeride Çocuk Kalmasın
TEMA nın çağrısına verilebilecek en iyi cevabın Deniz in ve dedesinin yaptığı gibi dedelerin ve torunların birlikte değerlendirebilecekleri zamanlar olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda Sevgi Çiçeği Yolu ndan dünyaya olumlu iletiler ulaştırabilmek açısından ülkemizin diğerlerinden daha fazla yeri olduğunu gururla aktarmak isterim.

Altın Elma Ödülü Adayı
Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi Seçim AYDIN ın kuruluşunu sağladığı Ankara Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ANKZB) nun ongunu olarak kabul edilen renkleriyle hem Ankara, hem de Anadolu yu kapsayacak bir nitelik kazanan Sevgi Çiçeği ve bunun turizme yansıması olabilecek Sevgi Çiçeği Yolu nun bunu fazlasıyla hak etmiştir. http://ID=3397

Ankara da Hamamönü ne verilen Altın Elma Ödülü nden sonra ikinci bir Altın Elma Ödülü için aday gösterilmesini de beklemek hakkımız olmalı. Bu anlamda çiçeklerin ve doğanın dünyanın kuruluşundan beri antik bir değer taşıdığı ve bu nedenle de Altın Elma almaya hak kazanmış olması dünyada ilk olarak ülkemiz tarafından önerilecektir.
www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=1995

5 HAZİRAN Dünya Çevre Günü nü, Gazetemizin bu önerisi ve Deniz in dedesinin yaşına geldiğinde de bu güzellikleri yaşayabilmesi dileği ile kutluyoruz.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
05 Haziran 2017 Pazartesi
Mesaj Gönder 1525 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TARIM BAKANLIĞI'NA GÖRE BU DEVELER YOK!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ÜNLÜLERLE GEZİYORUM'A REHBERLERDEN ÜN'LEM İŞARETİ

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
ACENTALAR ARASI İLİŞKİLER (B2B) VE TURSAB TOAR KOMİTESİ

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
DRAMA KÖPRÜSÜ

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
İSTANBUL ANILARIM IV

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
URLA'DA GÜZEL BİR HAFTA SONU

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİ VE GELİŞEN BİR DESTİNASYON:

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ZERZEVAN KALESİ KAZILARINA DESTEK ÇAĞRISI…

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .