ÇEVRESİZ TURİZM SEKTÖRÜ…!

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü…


Turizm sektörü ile ülkemizde giderek tırmanan çevre sorunlarını, tarihi ve kültürel yok oluşu ilişkilendirdiğimizde; sonsuz bir uçurum veya çıkmaz bir sokakla karşı karşıya kalırsınız. Tıpkı turizm ve siyaset ilişkisi gibi. Turizm-Siyaset-Çevre üçgeninde turizmcileri mercek altına yatırırsak ortaya koyu bir suskunluk ve çaresizlik çıkıyor.

GÜNÜMÜZ KAPADOKYA'SI KİMLERİN ESERİ
Tam bu satırları hazırlarken NERO- Nevşehir Rehberler Odası nın bir çevre temizliği etkinliğinin haberini yayınladım. 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında 100 rehber Kapadokya Paşabağ bölgesinde çevre temizliği yapmışlar. Kendilerini kutluyor ve bu alandaki çalışmaların sürekliliğini diliyorum. Ancak Peri bacaları gibi doğa harikasına evsahipliği yapan bir bölgede turizm adına çarpık yapılaşma yatırımları karşısında sessiz kalınmaması gerekiyor. Muhatap kim olursa olsun. Gerçek çevrecilik ve doğa savunuculuğu budur.

BİR GÜNLÜK ÇEVRECİLİK...
Bugün 5 Haziran Dünya Çevre günü.. Pek çok 5 yıldızlı otelde personel veya turistlerle sahil temizliği yaparak çevre günü kutlanıyor şu sıralar. Daha sonra da bu etkinlik ilgili PR firması tarafından basına gönderiliyor. Senede bir gün yapılan bu tür etkinlikler ne yazık ki çevre için sürdürülebilir olmak ya da farkındalık yaratmaktan ziyade işletmelerin çevreci ve sosyal sorumluluk imajını parlatmaktan öte gitmiyor. Ve bir gün sonra da unutuluyor. Oteller bu konularda çok fazla proje üretebilir ve Türkiye nin en çevreci yüzü olabilir.

ÇEVRE KATLİAMLARINA KARŞI DURAN KAHRAMAN YÜREKLİ KÖYLÜLERİMİZ
Ülkemizde son yıllarda insanlar çevre ve doğayı koruma mücadelesi verir oldular. Ağaçlarını, arazilerini, nehirlerini, sahillerini, sit alanlarını, milli parklarını, bağını bahçesini koruma durumuna geldiler… Adım başı HES, termik santral, mermer ve maden ocakları insanları sağlığından, evinden, işinden ediyor.

Şimdi sıra Zeytinliklerde.. Türkiye'de günlerdir zeytinlikleri sanayi tesislerine ve maden ocaklarına açacak yasa tasarısı konuşuluyor. Tehlike büyük. Bu tabloya bakıldığında ise çevre ve doğa savunuculuğunu en çok köylülerimiz üstleniyor. Beton yığınları arasına, trafiğe sıkışmış, doğaya yabancılaşmış kentlilerin aksine ulu Önder Atatürk ün “milletin efendisi '' dediği köylülerimiz karşı çıkıyor her türlü çevre kıyımına . Yıllar süren davalar açılıyor, yeri geliyor nöbet tutuyor ve dikiliyor iş makinalarının karşılarına.

EN ÇEVRECİ TURİZM MESLEK ÖRGÜTÜ HANGİSİ?
Peki siz hiç doğa ve yaşamı savunan, yanlışları eleştiren, yetkilileri uyaran, doğruları gösteren uygulamanın tam tersi projeler geliştiren, eylem yapan, sorunun üzerine ısrarla giden bir turizm meslek örgütü veya bu konuda sağlam duruşuyla öne çıkmış bir turizmci gördünüz mü? Ben öyle bir cesur yürek görmedim. Türkiye nin olağanüstü güzellikte doğal, kültürel, tarihi zenginliklerini satarak para kazanan turizmciler; her nedense çevre katliamına sırtını dönüyor ve tepkisiz kalıyor.
Turizmcilerin bir ağırlığı olmalı sözü dinlenmeli.
Yol yöntem sorulduğunda "Komşunu al da gel" söyleminden başka onlarca proje çıkarabilmeli bir toplantıda.

TIPKI TURİZM VE SİYASET İLİŞKİSİNDE OLDUĞU GİBİ..
Turizmciler siyasetçilerin uluslararası diplomatik çıkışları ve hatalarının bedelini çok ağır ödese de sesini çıkarmamayı tercih etmektedir. Hep bir "off the record" durumları. Bir günde tüm rezervasyonlar iptal edilse bile tık yok turizmcilerden. Yaşananlara adeta sırtını dönen turizmciler bu sahneyi sonuna kadar sessizlik içinde seyrediyorlar. . Elden başka bir şey gelmiyor sanırım. Arada bir Bakan ile toplantılar, standart ve yuvarlak açıklamalar. O kadar. Bu bir çaresizlik mi yoksa….. adını siz koyun artık.

Uluslararası diplomatik krizlerin turizme olumsuz etkileri için yetkilileri uyaran, tatlı ya da sert, açık ve net mesajlar vererek ülke turizmi menfaatleri açısından süreci yönetmeye çalışan bir meslek örgütü söyleyebilir misiniz, ya da bir isim..? TÜRSAB, TUROFED, TUREB, TUROB, TYD, ATİD, AKTOB VB VB..VB.. Ekonomik, siyasi, diplomatik krizleri yönetemeyen meslek örgütleri temsilcilerinin içi boş açıklamaları, stratejisi olmayan duruşlarını sergileyen tabloya bakın. Bir yandan sorunlarla boğuşarak, sınırlarını zorlayarak ayakta durmaya çalışan ama elini taşın altına koymayan, diğer paydaşlarıyla hiçbir konuda birleşemeyen, sürekli talep eden tepkisiz bir sektör… Düşünün Nisan ayında Türkiye nin en önde gelen online turizm haber sitesi turizmdebusabah.com yayın hayatına son verdi. Turizmciler cephesinde tek bir tepki verilmedi veya sahiplenen çıkmadı. Birkaç teşekkür ve hayırlı olsun dilekleri dışında. İki gün sonra unutuldu. Bu mudur?...

MEKTUPLARIYLA GÜNDEM YARATAN TURİZMCİLER...
Başbakana, Cumhurbaşkanına, Bakana süslü cümlelerle mektuplar yazarak; basına, sosyal medyaya servisle gündemde kalmaya çalışan, proje üretemeyen ama sosyal medyada “dayanın arkadaşlar güzel günler gelecek '' mesajları veren turizm meslek örgütlerinin gönüllü danışmanlığını üstlenen ama yurtdışında yıllardır bir lobi bile oluşturamayan kişilerden bahsediyorum. Artık bunların devri geçti, sözler ve eylemler eskidi. Şimdi yeni şeyler söyleme, yeni yüzler ortaya çıkarma zamanı.. Aksi halde sektör sorunları sonu gelmeyen bir şarkının nakaratları gibi yıllardır değişmeyen isimler tekrarlanır durur.

DURUMA BAKIN: Avrupa ülkeleri ve Rusya ilişkilerimizde veriler ortada; Türk turizminin 30 yıl sonra geldiği nokta malum. Tüm pazarların açığını tek başına kapatan Ruslar yine baş tacımız, vazgeçilmezimiz. Bu duruma sevinelim mi, üzülelim mi.

UZUN SÖZÜN KISASI:
Özetle turizmci bu kadar olumsuzlukla uğraşırken daha da cesur, açık sözlü, uyanık ve net olmalı. Çevresini, doğayı, tarihi mirasları, kültürel zenginliklerimizi herkesten çok korumalı ve bu uğurda elini taşın altına koymalı. Çünkü turizmci bunlardan para kazanıyor. Çok kutsal değerlerimizi tatilcilere sunarak para kazanılıyorsa bu değerlere ilk sahip çıkan turizmciler olmalıdır.
Aksi halde turizm de yok, turizmci de..

ÇOK ÇEVRECİ VE DOĞASEVER TURİZMCİLERİN ÇOĞALMASI DİLEĞİYLE...
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
05 Haziran 2017 Pazartesi
Mesaj Gönder 2167
 Yorumlar
DOĞA SEVER yorum yaptı... Yorum Ekleyin
UNWTO 2017 12.06.2017

UNWTO 2017 yılı sürdürülebilir Turizm Yılı kapsamında ; Eskişehir Mahmudiye ilçesi (Ankara yolu üzerinde ki)Kaymazyaylası EKO Turizm Projesine de, destek verilemez mi acaba?

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
İNANÇ TURİZMİNDE SEYİT BİLAL İBRAHİM HAZİRESİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ATATÜRK'ÜN MİRASI BOTANİK BAHÇESİ ŞİMDİLİK KURTULDU!

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BESLENME ENGELİYLE SEYAHAT ETMEK...

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
HOŞGELDİN BABACIĞIM I Yorum VAR !

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
ÇORLU TREN KAZASININ FAİLİ SU'YUN KUVVETİ Mİ.?

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
SELANİK TÜRKLERİNDİ –I-

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ANADOLU SU KÜLTÜRÜ MERKEZİ Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
BALİ, ENDONEZYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .