ÖNCELİKLE GÖR: GÜNEŞ HASARI CİLDİNİZDE NE YAPACAK?

Yeni araştırmalar üzerine...

Güneş ışınlarının zararlarını ve erken yaşlanmayı gösteren yüz değiştirme teknolojisi, yeni çalışma bulgularına göre güneşten korunmayı arttırmada en etkili yöntem.

Bugünlerde yayınlanan yeni bir araştırmada Surrey Üniversitesi’nden araştırmacılar; güneşten korunma iletilerinin genç kadınlara iletilme şeklini inceledi, erken yaşlanma ve güneşin zararlarını vurgulamak için katılımcıların yüzünü yaşlandırmak için teknolojiyi kullanan görsel iletişimin en etkili olduğunu keşfetti.

Yeni çalışma, güneşten korunma iletilerinin genç kadınlara nasıl iletildiğini inceledi ve cilt hasarını gösteren görsel ve kişiselleştirilmiş iletilerin etkisinin en fazla olduğunu keşfetti.

Araştırma güneş kremi kullanarak kendini güneşten korumayan genç kadınlarla ilgilidir. Bulgular sağlığa ilişkin en büyük tehditlerden birine yönelik yeni bir yaklaşım çağrısı ileri sürdü. Araştırmadan elde edilen bulgular genç kadınların ciltlerinin hızlı hasar gördüğü konusunda çok endişe duyduklarını ve daha derindeki cilt hasarını gösteren görsel, kişiselleştirilmiş bir iletinin, metin tabanlı iletilerden veya uzun vadedeki hasardan daha fazla etkisinin olduğunu tespit etti.

Açık tenli genç kadınlar UV ’ye en çok dayandırılabilen kanser türü olan malign melanoma için en fazla risk taşıyan gruptur. Fakat genellikle riskin boyutunun farkında değiller. Yeni araştırma metin tabanlı ve görsel iletiler arasındaki farkları araştırdı ve gelecekteki görünüş konusunda uyarıların davranışları değiştirmeye etkisi olup olmadığını inceledi.
Sonuçlar genç kadınların teknoloji kullanılarak zamanından önce güneşle yaşlanan yüzlerini gördükten sonra, güneşin zararlı etkileri hakkında yazılı bilgi okuyan kadınlara göre 2 kat daha fazla bedava güneş kremi numunesi ve 3 kat daha fazla cilt kanseri broşürü aldıklarını göstermiştir. Ayrıca cildin iyileşme yeteneğinde ise %30 daha düşük bir inanç gösterilmiştir.

Araştırmanın yazarlarından biri olan Surrey Üniversitesi’nden Profesör Jane Ogden, “Malign melanom gittikçe artmaktadır, çünkü genç kadınlar genellikle güneş koruyucu kullanarak kendilerini korumadıklarını ifade etmiş. Çalışmada sağlıklı davranmaya teşvik etmek ve tutumlarını değiştirmek için iletileri düzenlemenin en iyi yolunu araştırdı. Sonuçlar, güneşe bağlı yaşlanmayı vurgulamak için imgeler kullanan görünüm tabanlı iletilerin en etkili olduğunu gösterdi. Bu güneşe bağlı yaşlandırma teknolojisi, genç kadınların güneş koruyucu kullanımını artırmak için daha yaygın olarak kullanılabilir.
          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
13 Ağustos 2017 Pazar
Mesaj Gönder 428 Yorumlar

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
ANITKABİR –III–

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ÇILGIN PROJELER İÇİN ARAP YATIRIMCI ARANIYOR

Mahmut Ökçesiz
Yazara Mesaj gönderin
İSTANBUL TARİHİ MEZARLIKLARI -18

Erdal AKTAN
Yazara Mesaj gönderin
ABD VE TÜRKİYE'DE FİKRİ MÜLKİYET VE TELİF HAKLARI UYGULAMALARI

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
İSTANBUL ANILARIM II Yorum VAR !

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
YÖREMDE VE ÜLKEMDE GEZGİN OLMAK

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
HİNDİSTAN'DA TÜRK İZLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
İRLANDA'DAN BAŞARILI BİR YAŞLI BAKIMEVİ MODELİ..

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .