ÖNCELİKLE GÖR: GÜNEŞ HASARI CİLDİNİZDE NE YAPACAK?

Yeni araştırmalar üzerine...

Güneş ışınlarının zararlarını ve erken yaşlanmayı gösteren yüz değiştirme teknolojisi, yeni çalışma bulgularına göre güneşten korunmayı arttırmada en etkili yöntem.

Bugünlerde yayınlanan yeni bir araştırmada Surrey Üniversitesi’nden araştırmacılar; güneşten korunma iletilerinin genç kadınlara iletilme şeklini inceledi, erken yaşlanma ve güneşin zararlarını vurgulamak için katılımcıların yüzünü yaşlandırmak için teknolojiyi kullanan görsel iletişimin en etkili olduğunu keşfetti.

Yeni çalışma, güneşten korunma iletilerinin genç kadınlara nasıl iletildiğini inceledi ve cilt hasarını gösteren görsel ve kişiselleştirilmiş iletilerin etkisinin en fazla olduğunu keşfetti.

Araştırma güneş kremi kullanarak kendini güneşten korumayan genç kadınlarla ilgilidir. Bulgular sağlığa ilişkin en büyük tehditlerden birine yönelik yeni bir yaklaşım çağrısı ileri sürdü. Araştırmadan elde edilen bulgular genç kadınların ciltlerinin hızlı hasar gördüğü konusunda çok endişe duyduklarını ve daha derindeki cilt hasarını gösteren görsel, kişiselleştirilmiş bir iletinin, metin tabanlı iletilerden veya uzun vadedeki hasardan daha fazla etkisinin olduğunu tespit etti.

Açık tenli genç kadınlar UV ’ye en çok dayandırılabilen kanser türü olan malign melanoma için en fazla risk taşıyan gruptur. Fakat genellikle riskin boyutunun farkında değiller. Yeni araştırma metin tabanlı ve görsel iletiler arasındaki farkları araştırdı ve gelecekteki görünüş konusunda uyarıların davranışları değiştirmeye etkisi olup olmadığını inceledi.
Sonuçlar genç kadınların teknoloji kullanılarak zamanından önce güneşle yaşlanan yüzlerini gördükten sonra, güneşin zararlı etkileri hakkında yazılı bilgi okuyan kadınlara göre 2 kat daha fazla bedava güneş kremi numunesi ve 3 kat daha fazla cilt kanseri broşürü aldıklarını göstermiştir. Ayrıca cildin iyileşme yeteneğinde ise %30 daha düşük bir inanç gösterilmiştir.

Araştırmanın yazarlarından biri olan Surrey Üniversitesi’nden Profesör Jane Ogden, “Malign melanom gittikçe artmaktadır, çünkü genç kadınlar genellikle güneş koruyucu kullanarak kendilerini korumadıklarını ifade etmiş. Çalışmada sağlıklı davranmaya teşvik etmek ve tutumlarını değiştirmek için iletileri düzenlemenin en iyi yolunu araştırdı. Sonuçlar, güneşe bağlı yaşlanmayı vurgulamak için imgeler kullanan görünüm tabanlı iletilerin en etkili olduğunu gösterdi. Bu güneşe bağlı yaşlandırma teknolojisi, genç kadınların güneş koruyucu kullanımını artırmak için daha yaygın olarak kullanılabilir.
          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
13 Ağustos 2017 Pazar
Mesaj Gönder 596 Yorumlar

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BESLENME ENGELİYLE SEYAHAT ETMEK...

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
HOŞGELDİN BABACIĞIM I Yorum VAR !

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TOROSLARDA KÖYLÜLER HES ŞİRKETİNİ ÜÇÜNCÜ KEZ YENDİ!

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
ÇORLU TREN KAZASININ FAİLİ SU'YUN KUVVETİ Mİ.?

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
SELANİK TÜRKLERİNDİ –I-

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TOBB VE ODALAR TURİZM MECLİSİ'NE BAKIŞ..

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ANADOLU SU KÜLTÜRÜ MERKEZİ Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
BALİ, ENDONEZYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
SALDA GÖLÜ; TÜRKİYE'NİN MALDİVLERİ...

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .