USTAYA SORUN

Neyin kavgasıdır bu anlamakta güçlük çekiyorum… Turizmde Cocktail içeceğinin bir gün sorun olacağı kimin aklına gelirdi.


Aşılması gereken onca engel, çözülmesi gereken bunca konu varken, gele gele Kokteyl içeceğine takıldık kaldık. Enerjimizi, zamanımızı boşuna tüketiyoruz bence…

Oteline yeni giriş yapan her turiste misafir kartı doldurtulurken bir içecek ikram edilir. Adı da ‘Welcome Drink (Hoşgeldiniz İçeceğidir). İçeriği de çoğu kez renklendirilmiş meyve suyu konsantresi, sezon meyveleri ve az miktarda alkoldür. Ne içen alkoliktir, ne de sunan… Turist için nazik bir misafirperverlik göstergesi, tatlı bir karşılamadır bu küçük seremoni.

Turizmde klasikleşmiş bu kural, istisnasız her ülkede ve her otelde uygulanır. Acenta-Otel arasındaki sözleşmede bile artık dillendirilmez, pazarlığı yapılmaz, varlığı ve olması sorgulanmayan bir turizm gerçeğidir bu merasim. Biz hatta son yıllarda biraz geliştirerek kolonya ve lokumda ekledik yanına.
Bir daha da kimse içki yerine koymadığı için eline almaz, ancak havuz kenarında fotoğrafçılara poz vermek için doldurulur rengârenk Kokteyl kadehleri…

12 milyonluk Antalya turizminin 9 milyonu Dünya alkol tüketiminin ilk 20 sırasındaki ülkelerden oluşuyor. Bu ülkelerde de Hükümetler alkol karşı amansız bir mücadele içindeler. Rusya da erkelerin dörtte biri aşırı alkol tüketiminden 55 yaşını görmeden ölüyor. Orta ve Kuzey Avrupa da intiharlar, kaybolup giden genç nesil cabası…

Tabii ki bunlar kimsenin hoşnut olacağı tablolar değil. Bizim de bu konudaki duyarlılığımız ve hassasiyetimizi kaybetmeden gereken tedbirleri alıp gençlerimizin daha sağlıklı yetişmesine çabalamamızdan doğal bir şey olamaz. Hangi ebeveyn çocuklarına ‘içki iç tavsiyesinde bulunur? Ancak bu turizm sektörüne girecek gençlerin Alkollü Kokteyl dersini kaldırmakla çözülmüyor maalesef. Bu dersin kaldırılması ile o gençlerin ömürleri boyunca hiç alkol kullanmayacaklarını kim garanti edebilir? Gençler mezun olup turizme atıldıktan sonra otelin restaurantında, barında misafire bırakın Kokteyli, çok daha sert alkollü içecekler servisi yapmak zorunda kalacaklar. Ama bu onların alkol müptelası olması anlamına gelmiyor.

Bu tarz kararlar neden kapalı kapılar ardında, ilgili sektörün fikri alınmadan verilir ve gereksiz infial yaratılır bilmiyorum. Ama bildiğim bu yöntemin yanlış olduğudur. Büyük bir Beyaz Eşya Markamızın mühendisleri sadece bir pizza fırını üretmek için aylarca İtalya da bir pizza ustası ile birlikte yaşadılar. Hamurundan, pişirilmesine kadar her safhasında yararlandılar ustadan ve şimdi ürettikleri pizza makinelerini yurt dışına ihraç ediyorlar. 40 yıl boyunca Turizmin her safhasında yoğrulmuş yüzlerce Turizm Ustamız var.

Çok mu zor turizme dair bir karar almadan önce sektörün içinde her türlü sorunla başa çıkabilmiş ve çözümler üreterek turizmimizi bugünlere taşımış ustalarımıza danışmak.?

www.recepmyavuz.com
          |                              

Recep YAVUZ
NBK Travel Genel Müdürü
03 Eylül 2017 Pazar
Mesaj Gönder 681 Yorumlar

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BESLENME ENGELİYLE SEYAHAT ETMEK...

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
HOŞGELDİN BABACIĞIM I Yorum VAR !

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TOROSLARDA KÖYLÜLER HES ŞİRKETİNİ ÜÇÜNCÜ KEZ YENDİ!

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
ÇORLU TREN KAZASININ FAİLİ SU'YUN KUVVETİ Mİ.?

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
SELANİK TÜRKLERİNDİ –I-

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TOBB VE ODALAR TURİZM MECLİSİ'NE BAKIŞ..

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ANADOLU SU KÜLTÜRÜ MERKEZİ Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
BALİ, ENDONEZYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
SALDA GÖLÜ; TÜRKİYE'NİN MALDİVLERİ...

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .