YAŞASIN DEVRİM

Ζήτω η Επανάστασης “Zito i Epanastasis”

İngiliz destekli Yunan işgaline karşı çıkan asi 200 Yunan subayının idam edilişlerini anlatan bir şiirsel kitabın ismidir “Zito i Epanastasis '' . Türkçesi “Yaşasın Devrim '' olan bu slogan “Yaşasın İsyan '' olarak çevrildi ve yayınlandı. Tuğrul Keskin e buradan “eline sağlık '' diyoruz.

Yıl 1919. Britanya İmparatorluğu sömürgelerine giden yollar üzerinde bulunan Anadolu da herhangi bir engel istemiyordu yani Osmanlı ülkesini kendisine rakip görüyor, Ön Asya da ve Ortadoğu da tek hâkim olabilmek için Osmanlı nın yıkılıp yerine küçük devletler kurulmasını istiyordu.

1919 Mayısında İngiltere destekli Yunan donanması İzmir i işgal etti. Yalnız bu işgale karşı olan 200 Yunanlı asi subay da kendi aralarında imza toplayarak Türkiye nin Yunan ordusunca işgaline karşı çıkan manifestoyu üst makamlara sunmuşlardı. Sosyalist görüşlü subaylar bölgede oynanmak istenen emperyalist oyunun farkındaydı ve hiç yere Yunan halkıyla Türk halkının birbirine kırdırılmasını istemiyorlardı.

Bölgede yıllardır birlikte yaşayan halkların kardeşliğini savunuyorlar ve İngiliz oyununa gelinmemesini telkin ediyorlardı. Liderleri Selanikli Yomaganis önderliğinde bu çirkin oyuna alet olmayacaklarını, kimseye kurşun sıkmayacaklarını beyan ettiler.

İşgalin başladığı günün ertesinde Türk düşmanı Yunan efsun taburu İzmir de 24 saatte 2.000 kişiyi katlettikten sonra sıra Yunan hükümetinin kararına karşı çıkan 200 sosyalist Yunan er ve erbaşına gelmişti. İzmir de günlerce cezaevinde tutulan ve ikna olmaları için işkenceden geçirilen, casus olup olmadıkları sorgulanan bu 200 kişiden hiç birisi kararından vazgeçmediği için 1921 yılı 1 Ocak ta bugünkü Balçova nın sahil kesimi olan İnciraltı ndaki Yunan karargâhında kurşuna dizildiler.

İdam mangasının komutanı ateş emrini verirken hep bir ağızdan “Yaşasın Devrim ya da Yaşasın İsyan '' (Zito i Epanastasis) diye bağırıyorlardı. Ne zaman İnciraltı na gitsem bu olayı hatırlarım.

Atina da da yine bu olay aklıma geldi zira orada da aynı fikri paylaşan yine yaklaşık o kadar Yunan askeri kurşuna dizilmişti. Olay bu kadarla da kalmadı; sayıları 100 bine yaklaşan firari Yunanistan da büyük bir iç kargaşaya yol açmıştı. Hükümet isyancılarla baş edememiş ve yeni isyanların meydana gelmemesi için sıkı güvenlik önlemlerine başvurmuştu.

Yunan Hükümeti yaşadığı bu zor anlardan sonra uzun süre olayların düzelmesi ve sosyalistlerin etkisiz kalması için mücadele etti, zor günler yaşadı.

Tarih çok yönlü ve her kesimli bakılması gereken bir olgu. Ayrıca üzerinde bol bol düşünülmesi gereken bir olaylar topluluğu.

Geçenlerde çalıştığım acentelerden biri aradı. Yolcu falanca ülkeyi filanca milletten nefret ettiği için gezmek ve görmek istemiyormuş ve tur programından çıkartıp yeni bir rota çizilmesi isteniyormuş.

Şimdi; yıllardır baş düşman bildiğimiz Yunanlılardan nefret ediyoruz diye Yunanistan ı gezmeyelim, görmeyelim mi? Yoksa gördüğümüzde tanıyacağımızı, önyargılardan kurtulup tanıdığımızda daha çok bileceğimizi, bildiğimizde sevmeye, kanıksamaya başlayacağımızı zaten ondan sonra da husumet ve düşmanlığın yerini arkadaşlık ve dostluğun alacağının bilincine mi varalım?

O halde; daha çok yer, daha fazla halk ve çok daha fazla kültür tanımaya ne dersiniz…

“Yaşasın Gezmek '' .
          |                              

Asil S. TUNÇER
Profesyonel Turist Rehberi
15 Eylül 2017 Cuma
Mesaj Gönder 737 Yorumlar

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
ALAADDİN KÜLLİYESİ'NİN SİNOP TURİZMİNDE VE GELECEĞİNDE YERİ VE ÖNEMİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK ÇED RAPORLARINI OKUMADAN MI ONAYLIYOR?

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
ÇİN PAZARINDA KIRMIZI TURİZM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ULUSAL DEĞERLER, YEREL KATKILAR

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARI İÇİN GÜZEL VE KOLAY 50 AKTİVİTE

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
HAVALİMANLARI TAŞIMACILIĞINDA TEKELLEŞME TARTIŞMASI... Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KİBYRA ANTİK KENTİ

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TATİL KÖYLERİMİZİN ANATOMİSİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .