GELECEK TURİZMDE..

Ülkemizin kurucu ülkelerden biri olduğu Birleşmiş Milletler’in 2030 yılı sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin arasında yer alan en önemli sektörlerden biri “sürdürülebilir turizm”.

Ülkemizin kurucu ülkelerden biri olduğu Birleşmiş Milletler in 2030 yılı sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin arasında yer alan en önemli sektörlerden biri “sürdürülebilir turizm '' . Bu bağlamda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes ortaklığında başlatılan ve 10 yıldır başarıyla yürütülen bir proje, “Gelecek Turizmde '' projesi. Proje ile yerel turizm aktörlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin kamu kuruluşları ve yerel yönetimlerle işbirlikleri geliştirerek kapasitelerinin artırılması, sürdürülebilir turizm alanında iyi örneklerin çoğalması ve yerel kalkınmanın desteklenmesi amaçlanıyor.

2017 dönemi başvuruları dahilinde 4 Ağustos 2017 tarihine kadar tüm Türkiye den yaklaşık 400 çevirimiçi proje başvurusu yapılmış, idari kontrolden geçen 100 proje inceleme sonunda 16 proje değerlendirmeye alınmıştır. Bu projelerin sahibi olan kurumlar ve projelerin iki temsilcisi, 20-21 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul da bir araya gelerek, projelerini Gelecek Turizmde ekibine ve diğer proje sahiplerine sunma fırsatı buldu.

Proje sahipleri, Sürdürülebilir Turizm konusunda yetkin kişiler tarafından danışmanlar tarafından eğitimler alarak ve Gelecek Turizmde ekibi ile birebir görüşmeler ile sundukları mevcut projelerinin amacına daha etkin nasıl ulaşabilecekleri konusunda fikir alışverişinde bulundular. 2

9 Eylül 2017 tarihine kadar nihai proje formlarının sunulmasının ardından tekrar değerlendirilerek, 16 proje içinden seçilecek üç projenin fizibilitesinin yapılmak üzere Gelecek Turizmde ekibi tarafından yerinde ziyaret gerçekleştirilecektir. Projelerin gerçekleştirileceği bölgelerde analizler yapıldıktan sonra, kesin onay alan projeler 2018 yılında uygulamaya geçirilmek üzere hibelendirilecektir.

Turizm işletmeleri ve ziyaretçilerden kaynaklanan hava, su ve toprak kirliliğini ve atık üretimini asgari düzeye indirmek, yöre halkını, işletme çalışanlarını ve misafirleri çevresel etki bağlamında bilgilendirmek ve “sorumlu işletme '' , “sorumlu turist '' gibi kavramları yaygınlaştırmak zorundayız. Doğal güzellikleri, doğal (artık organik deniyor) ürünleri, yaşam kaynaklarımızı gelecek nesillere aktarmak ile sorumluyuz. Bu konuda projenin yapılacağı bölgelerde halkını turizm konusunda bilinçlendirmek ve ekonomiye katkı sağlaması açısından özverili faaliyetler yürütülmelidir. Antalya ve çevre illerde hızlı bir şekilde gelişen destinasyon bölgelerinin ortaya çıkmaya başlamasıyla birlikte bölgede yaşayan halkı, Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi sürdürülebilir turizm konusundaki bilimsel çalışmaları ve projeleri ile desteklemektedir. Gelecek Turizmde kapsamında son günlerde en sık ziyaret edilen Burdur ilinin Yeşilova ilçesine bağlı Salda Gölü ve çevresindeki turizm faaliyetlerinin güçlendirilerek sürdürülebilir bir hale gelmesi için hazırladığımız proje 16 projeden biri oldu. Umuyorum ki projemiz geçer ve Antalya daki Likya Yolu ve Isparta daki lavanta bahçeleri projelerini destekleyecek bir destinasyon olarak Burdur daki Salda Gölü de önemli bir marka haline gelir.
GELECEK TURİZMDE!
          |                              

Dilek H. Sipahi Aybar
Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi-Uzman
02 Ekim 2017 Pazartesi
Mesaj Gönder 1931 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
BU BİR TAKIM OYUNUDUR...

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'NİN DAYANAĞI OLAN TARIM İŞTE BÖYLE ÇÖKERTİLİYOR!

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM VE İNOVASYON

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
BARACUDA TOUR'DAN SONRA TUR ANDIAMO'DA KAPATILACAK MI?

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
GEÇTİ BU DEMDE CİHANDAN PİR-İ MİMARAN SİNAN Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
ALAÇATI OT FESTİVALİ KAPIDA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .