OBEZİTE KRİZİNE KARŞI

Sağlıklı bir nüfus sağlıklı bir çevreye ihtiyaç duyar

İngiltere de halk sağlığı kurumu başlattığı kampanya ile aktif olmayan insanları günde 10 dakika boyunca hızlı bir şekilde yürümek zorunda olmaya çağırmıştır. Halk sağlığı kurumları sağlık egzersizleri ücretsiz olmasına rağmen; sayısız, binlerce çocuğun her gün kendi evlerinin yakınında dolaştığı gerçeğini görmezden geliyor. Ev yollarında otomobilin hakimiyeti insanların hareket etme zorunluluklarını yok denecek hale getirdi ve sonuçta zindelik eksikliği, obezite, şeker hastalığı ve zihinsel sağlıkla ilgili sorunlar arttı. Hayvanat bahçelerinde memelileri küçük alanlarla sınırlı tutmanın zayıf fiziksel ve zihinsel sağlığın kaybına neden olduğunu biliyoruz, bu gerçek hareketsiz tüm insanlara ve çocuklarımıza ne olduğunun göstergesidir.

1850 li yıllarda Avrupalılar kolera ve dizanteriden muzdaripti. Sahte doktorlar ve dolandırıcı kimseler işe yaramayan pahalı tedaviler, terapiler ve ıvır zıvır şeyler önerdi. Şehir bilimciler kanalizasyonu inşa etti ve halk sağlığı önemli bir ölçüde gelişti. Sağlıklı bir çevrenin sağlıklı bir nüfusun ilk şartı olduğu görülmektedir. Halk sağlığı kurumları genellikle geçmiş yıllardan dersler çıkarmayı göz ardı etmektedirler. Dolayısıyla geçmişte yaşanmış sorunları engelleyecek çevre yaratmak yerine obezitenin tedavi edilmesini önemser hale gelmişlerdir. Halbuki obezitede en önemli unsur, oluşmasını engellemektir. Hepimizin, özellikle çocukların, sağlıklı bir çevreye ihtiyacı var. Halk Sağlığı kurumları koruyucu veya önleyici unsurları önemsemek konularında maalesef yeterince etkin değiller.

Halk sağlığı kurumlarının obezite konusunda ana sebep olarak gıdaya odaklanması doğrudur. Fazla kiloları yalnız egzersiz veya kalori kısıtlaması ile değil - karbonhidrat alımını kontrol ederek de elde etmek mümkün. Karbonhidrattan zengin gıdaların alımı sonbaharda insülin, dopamin ve değişken grelin seviyeleri de dahil olmak üzere birçok farklı hormonu tetikliyor ve vücut yağ-leptin seviyeleri ile etkileşime giriyor, bu da oburluk ve vücut yağ depolaması gibi etkilere neden oluyor.

Güne bir adım önde başlamak…
Orta yaşlarda çok az veya hiç egzersiz yapmayan çok sayıda insan birçok sağlık riski ile karşı karşıyadır. Bu risklere karşı halk sağlığı kurumlarının insanları en azından her gün daha fazla yürümeye teşvik etmesi gerekmektedir. Ayrıca önemli olan, ancak çoğunlukla göz ardı edilen şey, insanların yaşlandıkça güçlerini ve dengelerini geliştirmeye ihtiyaç duymasıdır. 40 yaşından itibaren yetişkinler, kas kütlelerinin %10 unu kaybediyor ve 70 yaşın üstünde %15 e kadar bu kayıp artış gösterir. Bahçe işleri gibi basit fiziksel faaliyetleri üstlenmek veya haftanın iki günü tai chi veya yoga gibi dersler vermek, daha sonraki yıllarda düşme riskini önemli ölçüde azaltabilir ve daha fazla kişinin daha uzun süre bağımsız yaşamalarına yardımcı olabilir.

10 dakikalık egzersiz yaşama bedel…
İngiltere de yapılan araştırmalarda 6 milyon yetişkinin hiçbir beceri, tesis veya ekipman gerektirmeyen; ruh halini iyileştirecek ve daha sağlıklı bir bedene kavuşmalarını sağlayacak günlük 10 dakikalık tempolu bir yürüyüşe zaman ayırmayarak hayatlarını tehlikeye attıklarını göstermiştir. Uzmanlar, böyle bir egzersizin, bir insanın tip 2 diyabet, kalp rahatsızlığı, demans ve kanser gibi ciddi sağlık koşulları geliştirme riskini azaltabileceğini ve bu insanların erken ölüm riskinin de %15 oranında azalabileceğini belirtmektedirler. Hükümet, vatandaşlarını sağlıklı ve mutlu yaşamalarına destek olmak için kentsel açık alanların korunması ve sürdürülmesi veya hatta yeni parklar yaratılması hususlarını öncelikle gündemine almalıdır.
          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
17 Ekim 2017 Salı
Mesaj Gönder 726 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
VALİDEBAĞ ZATEN MİLLETİN BAHÇESİDİR, BETONLAŞTIRMAYIN!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
CUMHURİYET DÖNEMİNDE TÜRK KADINI

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FIJET GENEL KURULU MARAKEŞ İZLENİMLERİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
İZMİR İÇİN TARİHİ OLUŞUM:TARKEM

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TOPLUM OLARAK HAYAL ETMEYİ UNUTTUK

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .