TURİZMİN GELECEĞİNDE 55 YAŞ ÜSTÜ TURİSTLER VAR

Yaşlılar için turizm ürünleri geliştirirken stratejik yaklaşım son derece önemli...


Dünya turizm örgütü verilerine göre turizm pazarında 2020 yılının trendleri içerisinde yaşlı turistlere yatırım öncelik olmakla birlikte; deneyim bazlı tatil konseptlerine değişim, geleneksel seyahatlere göre farklı amaç ve hedefler içeren seyahat içeriklerini keşfetmek ( örneğin seyahat noktalarında yaşanacak gözlemler veya deneyimler, güneş ve kumsal erişimli karettaların doğuşuna rehberlik, kelebeklerin göçünde fotoğraflama fırsatı, bağ bozumunda üzüm toplamak, Kapadokya da atlar sırtında ruhsal detoks, Uludağ da şifalı bitkileri toplamak ve reçeteleri öğrenmek gibi sayısızca seçenek…) gibi turizm ürünleri geliştirmek turizmi verimli ve sürdürülebilir kılabilir.

Dünyada yaşlanan nüfus ve turizmde trendler…
Dünya nüfusunun giderek yaşlanmasıyla, yaşlılar en değerli müşteri segmenti haline gelecek. Dünya üzerindeki servetin yüzde 60 ‘ı 1946-1964 yılları arasında doğan bugünün genç yaşlıları ve emeklilerinde bulunuyor. Yaşlıların seyahat etmek için ayırdıkları zamanları artıyor, seyahat etmeyi birincil istek olarak görüyorlar ve seyahat önceliği olan harcanabilir paraları var. Yaşlı turizmi, turizm endüstrisinde büyük önem taşıyan bir bölüm olsa da bu trend; değişiyor, gelişiyor ve daha çeşitli hale geliyor. Bu farklılaşmadaki temel noktalar yaşlıların fiziksel, mental, sosyal, ekonomik, sağlık koşulları ve erişim ya da mobilite özellikleri olmaktadır. Bu çeşitlilik yaşlı turizmi pazarının gelişmesinde imkan sağlayacak çeşitli yönlerin ve değişimlerin mümkün olduğu anlamına gelmektedir.

Turizmin geleceğinde 55 yaş üstü turistler var…
Ülkemizdeki turizm profesyonelleri dünyada hızla artan 55 yaş üstü turist segmentini önemsemeli, onlar için kaliteden ödün vermeyen, kapsamı zengin, etkileyici turizm konseptleri geliştirmeli. Fiyatı ucuzlatarak turizm rekabetinde çok düşük karlılıklarla var olmak yerine; statik seyahatlerden ziyade aktif seyahat içeriklerine sahip sıra dışı turizm konseptleri ile çevre ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık yaratarak az turist, çok gelir elde etmek ve sürdürülebilir turizm trendine sahip olmak mümkündür. Yaşlılar her geçen gün dünya turizmindeki ağırlıklarını daha çok hissettiriyorlar ve onlara sunulan seyahat konseptlerinde elle yapılan, kişiselleştirilmiş deneyimleri talep ediyorlar. Ülkemiz global turizm endüstrisinde rekabet avantajını elde edebilmek için; eşsiz ve zengin kültürel mirasının elle yapılacak deneyimlerini potansiyel turistlere sunmak konusunu önemsemeli ve bu deneyimleri referans alan seyahat konseptleri üretmelidir.

Yaşlılar için turizm ürünleri geliştirirken stratejik yaklaşım son derece önemli…
Turistler için geniş seyahat seçenekleri ile birlikte sadakat ödülleri planlamak ( örneğin 2.defa gelinirse sunulacak avantajlar), gelen turistlerin seyahat yaklaşımlarını anlamak, yönetmek ve geliştirmek üzere alınacak bilgileri CRM stratejileri ile verimliliğe dönüştürmek. Potansiyel turistler için çapraz satış yöntemlerini geliştirmek ve uygulamak ( örneğin şu havayolu ile seyahat edenlere avantaj sunmak, ya da master kart kullanan ve aylık şu kadar harcama yapan kişilere avantaj sunmak, şu sigorta şirketindeki şu sigorta poliçesi olanlara avantaj sunmak gibi). Turistler veya potansiyel turistler ile iletişim odaklı, online içerikler sağlayan ve stratejik ortaklıklar kurmayı hedefleyen yaşlı turizmi programlarına yatırım yapmak

Ülkemiz ne yapacak…
Birinci sınıf tatil, konaklama, otel hizmetleri sunmak turizm endüstrisinde potansiyel tercihler için gereklidir, ancak karar vermek için yeterli değildir. Turizm profesyonelleri stratejik turizm konseptleri, tanıtımları, işbirlikleri ve ortaklıklarına odaklanmadığı sürece turizmde sürdürülebilirlik ve verimlilik hayal olacaktır. Ülkemiz nitelikli turizm ürünleri içerisinde en yüksek verimliliğe sahip yaşlı turizmi için birçok avantaja sahiptir. Bu avantajların potansiyel ülkelerde işbirliğine çevrilmesi ülkemizin şuan yaşamakta olduğu turizmde ekonomik kayıplarını ortadan kaldırabilir ve turizmde hayal edilen ekonomik kazanımları elde etmemizi sağlayabilir. Türkiye bir tatil turistinden ortalama 600 Euro gibi bir gelir elde ederken, bakım ve yaşam imkanları sunan yaşlı bir turisti bir yıllığına kazanması halinde turist başı gelirini 60 - 100 katına kadar artırabilir.

Lokomotif uluslararası yaşlanma ekonomisi ve turizmi kongresi…
Ülkemizde yaşlanma ekonomisi ve yaşlı bakımı turizminin tartışıldığı geleneksel Beşinci Uluslararası 3. Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi Medikal Turizm Derneği tarafından 30 Kasım – 01 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara da Hilton Otelinde gerçekleştirilecektir. İrlanda, Hollanda, Polonya, Belçika dan katılacak uluslararası profesyonellerin yapacakları sunumlar ile zenginleştirilmiş kongrede turizm ve ekonomi profesyonellerinin katılacağı zirve ve nitelikli turizm ile ilgili yeni projeler sunulacak, belgesel filmler izlenecektir.

Uluslararası 3. Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi ülkemizde yaşlıların sağlıklı, mutlu yaşamalarını sağlamak ve yaşlanma ekonomisi ile ilgili birçok fırsatı hizmete ve iş potansiyeline çevirmek gibi konularda misyon üstlenmiştir. Kongre Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Üniversitesi, Philips Türkiye, Samsung Türkiye, Ankara Ticaret Odası başta olmak üzere birçok devlet kurumu, özel kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Yaşlanma sektörü ile ilgili olan veya olabilecek 400 kişilik profesyonellerin katılımıyla gerçekleşecek kongreye katılım ücretsiz ve kongreye katılım için kayıtlar www.yaslibakimiturizmi2017.com web adresinden gerçekleştirilecektir.
          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
11 Kasım 2017 Cumartesi
Mesaj Gönder 947 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
BACALARI TÜTÜREN BACASIZ SANAYİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
YANLIŞ TARIM UYGULAMASI ARILARI YOK EDİYOR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHR-İ KARS

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FIJET GENEL KURULU MARAKEŞ İZLENİMLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TOPLUM OLARAK HAYAL ETMEYİ UNUTTUK

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .