CHP'Lİ KOMİSYON ÜYESİNDEN TASARIYA SERT ÇIKIŞ

“Tasarı koruma için değil, rant amacıyla hazırlandı!”

Zeytinliklerle ilgili düzenlemede ayağa kalkan Türkiye, milyonlarca hektarlık korunan alanı savunmasız bırakacak tasarıdan habersiz…

CHP Burdur Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mehmet Göker, hükümetin, Gezi olaylarının ardından rafa kaldırdığı ‘Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı nın yeniden gündeme getirmesini değerlendirdi.

Her alanın yalnızca bir koruma kategorisine alınmasını öngören bu tasarının, koruma alanlarında enerji, ulaşım, haberleşme ve savunma tesislerinin kurulmasına izin verilmesini sağlayacağını dile getiren Göker, tasarının şirketlerin ya da kişilerin talebiyle korunan alanların yeniden değerlendirilmesini öngördüğüne dikkat çekerek, “Tasarı, koruma maskesinin arkasına saklanarak ‘kullanmaya dönük çeşitli düzenlemeler ile donatılmıştır. Söz konusu tasarı Milli Parkları ve diğer korunan doğal alanları korumaktan çok bunların üzerinden nasıl rant sağlanır düşüncesinden hareketle hazırlanmıştır '' diye konuştu.

TBMM Çevre Komisyonu, geçtiğimiz hafta Türkiye nin doğa koruma alanlarıyla ilgili kanun tasarısını görüşmeye başladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ancak Gezi olayları sırasında yükselen tepkilerin ardından geri çekilen ‘Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı , bu kez sesiz sedasız ilgili komisyonun gündemine alınarak görüşülmeye başlandı.

KORUNAN ALANLAR İPTAL EDİLEBİLECEK, TAHSİS EDİLEBİLECEK
8 Kasım da tasarıyı görüşmeye başlayan komisyona bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, düzenlemenin korunan alanlarla ilgili mevzuat karmaşasına son vereceğini savunmuştu. İlan edilmiş korunan alanlarının sınırlarının bu tasarı hükümlerine göre değiştirilebileceği, kısmen veya tamamen farklı koruma kategorisi kapsamına alınabileceği veya ilan edilmiş koruma kararının kaldırılabileceğine yönelik düzenleme getirildiğine işaret eden Bakan Eroğlu, korunan alanlarda işletme amacıyla izin, kiralama ve tahsis işlemlerine yönelik düzenlemeler yapıldığını belirtti.
(Karagöl Sahara Milli Parkı)
TBMM ÇEVRE KOMİSYONU ÜYESİ GÖKER SORULARIMIZI YANITLADI
Kamuoyunda korunan alanların ranta açılacağı endişelerine neden olan tasarıyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz CHP Burdur Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mehmet Göker, tasarının amacının, ‘Tabiatın, biyolojik çeşitliliğin, tabii değerlerin, jeolojik mirasın ve peyzajın korunmasına ve sürdürülebilir yönetimine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir şeklinde açıklandığını belirterek şunları dile getirdi:
(Beydağları Milli Parkı)

‘TASARI BİLİM İNSANLARININ GÖRÜŞLERİ ALINMADAN HAZIRLANDI
“Tabiat ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu ile ilgili 2003 yılından günümüze kadar 4 ayrı taslak hazırlanmıştır. Bunlardan ilki 2003 yılında yürütülen Küresel Çevre Fonu destekli tasarıdır. Burada ilgili kurum ve kuruluşların, STK ların görüş ve önerileri dikkate alınmıştır. İkincisi 2010 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından STK ların ve bilim adamlarının görüş ve düşünceleri alınmadan hazırlanmıştır. Tasarı alt komisyonda görüşülürken sınırlı sayıda temsilci görüşlerini aktarmış ancak zaman kısıtlaması olduğu için yeterince tartışılamamıştır. Üçüncüsü 2012 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yine STK ların ve bilim adamlarının görüş ve düşünceleri alınmadan hazırlanmıştır. ''
(Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı)
‘ÜZERİNDE ANLAŞILAN GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TASARIDAN ÇIKARILDI
Dördüncü ve son tasarının 2016 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlandığını kaydeden Meclis Çevre Komisyonu Üyesi CHP li Mehmet Göker, hazırlığı aşamasında STK larla toplantı yapılmasına rağmen Bakanlar Kurulu na sunulurken üzerinde anlaşılan tüm görüş ve öneriler tasarıdan çıkarıldığını belirterek, şöyle konuştu:

‘AKP SIRTINI RANT POLİTİKALARINA DAYADI
“İktidarın konuya bakış açısı budur. Bu iktidar, bilim insanlarını ve sivil toplum örgütlerini dikkate almadan kendi bildiğini okur. Kaz Dağlarında altın aranması, Karadeniz Bölgesindeki HES projeleri ve Burdur Gölü nde yaşanan kirlilik ve su azalması, ilk aklıma gelen üç örnektir. Bütçe açıklarının Cumhuriyet tarihi rekoru kırmasından ötürü AKP günü kurtarmaya dönük rant politikalarına sırtını dayamıştır. Akarsularımız HES projelerine, ormanlarımız maden şirketlerine peşkeş çekilmektedir. Zengin bitki örtümüz ve hayvan çeşitliliğimiz yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. En verimli toprak statüsünde olan 1. sınıf verimli tarım arazileri ve zeytinliklerimiz çarpık kentleşme kurbanı olarak birer sanayi bölgelerine dönüşmektedir. Tarım üreticimiz artan maliyetler yüzünden ekim yapamaz olmuş, hayvancılığımız bitme noktasına gelmiştir. ''
(Gölcük Tabiat Parkı Isparta)
‘KİŞİ YA DA ŞİRKETLERİN TALEPLERİ DEĞERLENDİRİLECEK
“Hükümetin, Gezi olaylarının ardından rafa kaldırdığı ‘Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı yeniden önümüze gelmiştir '' diye konuşan CHP li Göker, “Her alanın yalnızca bir koruma kategorisine alınmasını öngören bu tasarı, koruma alanlarında enerji, ulaşım, haberleşme ve savunma tesislerinin kurulmasına izin verilmesini sağlamakla birlikte korunan alanların, kişi ya da şirketlerin talebi üzerine yeniden değerlendirilebilmesini öngörmektedir '' dedi.

‘TASARI KORUMAKTAN ÇOK RANT SAĞLAMAYA YÖNELİK HAZIRLANDI
Tasarının, koruma maskesinin arkasına saklanarak kullanmaya dönük çeşitli düzenlemeler ile donatıldığını savunan Göker, “Sonuç olarak, söz konusu tasarı milli parkları ve diğer korunan doğal alanları korumaktan çok bunların üzerinden nasıl rant sağlanır düşüncesinden hareketle hazırlanmıştır '' diye konuştu.
(Beydağları Sahil Milli Parkı)
(Kızıldağ Milli Parkı Isparta)
(Köprülü Kanyon Milli Parkı)
(Kovada göl Milli Parkı)
          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
14 Kasım 2017 Salı
Mesaj Gönder 966 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
BACALARI TÜTÜREN BACASIZ SANAYİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHR-İ KARS

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FIJET GENEL KURULU MARAKEŞ İZLENİMLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TOPLUM OLARAK HAYAL ETMEYİ UNUTTUK

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .