İRLANDA'DAN BAŞARILI BİR YAŞLI BAKIMEVİ MODELİ..

Orwell Healthcare/ Yaşlı Huzur ve Bakım Evleri Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Peter Jones’un hikayesi ve tecrübeleri...


Huzurevi, Yaşlı Bakımevi veya 3.Yaş Bakımevi, adına ne derseniz deyin; her ülkede iyi örnekleri de var, vicdanları sızlatan kötü örnekleri de… Ankara da gerçekleştirilen Beşinci Uluslararası 3. Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi nde İrlanda dan güzel yatırım örnekleri ve Yaşlı Bakım tecrübelerini dinledik.

Orwell Healthcare/ Yaşlı Huzur ve Bakım Evleri Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Peter Jones; 30 yıldır Dublin de sağlık hizmeti sektöründe. Yaşlı Bakımı alanındaki hikayesi 1987 yılında yaşlıların yaşadığı Orwell Healthcare ‘i devir alması ve orada kalmasıyla başlıyor. Peter Jones un azmi, büyük düşünmesi ve başarma inancıyla attığı adımlar İrlanda da mutlu yaşlılar dünyasını yarattı.

Jones un Yaşlı Bakımevleri hikayesi özetle şöyle: İrlanda nın ilk bakımevi olan Orwell Healthcare de ilk iş olarak 60 oda yeniden döşeniyor. ABD de demans eğitimi alındı. 2.5 hektarlık bir alanda 2007 de inşaata başlandı. 2008 de tasarım ve mimarinin istedikleri gibi olmadığını görünce inşaatı durdurdu. Bu arada destek veren banka da ülkeden taşınca finansal sıkıntı nedeniyle evini satıp işe yatıran Jones; 2013 de yeniden işe başladı İlk bina 4 katlı, 10 odalı, toplum içinde ve toplu olacak şekilde yaşam bölümü, rehabilitasyon, mesleki terapi , fizik terapi yapılıyor.. Yaşlılar Hastane çıkışı burada bir süre kalıp evlerine dönebiliyorlar.

ESKİ EVLER RESTORE EDİLDİ VE YAŞLILARA YAŞAM ALANI YARATILDI
Orwell bünyesinde yer alan The Raglan Building; eski evlerin restore edilmesi ve antik eşyalarla donatılmasıyla dikkat çekici bir konumda. Yaşlı insanlara kendi geleneklerini yaşatan bir ortam olması için bu model yapılmış.. İçinde kafe, alışveriş merkezi,, çok disiplinli ekip odalar, meşguliyet terapisi bölümleri , konuşma dil terapisi ve danışmanların bölümü var. Kompleks içinde 4 eğitim merkezi bulunuyor. Uzmanlaşmış eğitimler veriliyor. Bölgedeki diğer merkezlerden eğitim almak için geliyorlar.

DEMANS DOSTU TASARIMLAR…
Evlerde demans dostu tasarım yaptıklarını belirten Jones; “Nerede olduklarını hatırlamaları-anlamaları için mavi, turuncu, mor renkler kullanıldı. Tuvalet sarı kapılı.. Ev ortamı yaratmaya çalıştık ve kurumsallığın dışında tuttuk. Dışarısını yataktan görebiliyorlar ve odalar gün ışığı alıyor. Düşmeyi önlemek için yatakların yüksekliği düşük düzeyli. Günlük faaliyetler içerisinde eksersiz, müzik, temiz havada yürüyüş, golf, tarım ve bahçe işleri yapılıyor. Terapi köpeği demans bölümünde 2 saat gezinir. '' Şeklinde bilgiler aktardı. Yeni yatırımların devam edeceğini belirten Jones; demans hastaları için villalar planlıyor.

YAPTIĞIM İŞİ TURİZM OLARAK GÖRÜYORUM
Yaptığı işi turizm olarak gördüğünü vurgulayan Peter Jones; “3 dakika yürüme mesafesinde bir köy var. Köylerden gelenler koroya katılıyorlar. Yılda 3 defa etkinlik düzenleniyor. Dev çadır kuruluyor. Müzik etkinliği için Royal Kraliyet Akademisi öğrencilerini gönderiyor '' sözleri yaşlıların toplumla buluşmasını çok güzel örnekliyor.

BİZ ONLARIN EVİNDE YAŞIYORUZ
Bu başarılı tablonun sırrı ise Jones un şu cümlelerinde yatıyor: Mutlu personel varsa mutlu yaşlılar olur. Çalışanlar işin en önemli kısmı, yatırımı ekibe yapıyoruz. Çok genç başladılar ve eğitimlerle mesleklerinde yükseldiler. YAŞLILAR BURADA YAŞAMIYORLAR. BİZ ONLARIN EVİNDE YAŞIYORUZ. Onları Hastane ortamından kurtarmak ve yaşam özgürlüğü vermek amacındayız.. ''

30 yıl önce İrlanda da aile içinde bakım yapıldığını belirten Jones; günümüzde yaşlıların bakımı için başka ülkelerden insanların geldiğini vurguladı. Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm. Dr Sinan İbiş de Türkiye ye yaşlı bakımı için gelen yabancıların bu alanda yetersiz, eğitimsiz, pazu gücüne dayanan kayıt dışı kişiler olduğunu ve bu durumun kontrol altına alınması gerektiğine kongre boyunca yaptığı konuşmalarda dikkat çekti.

Yaşlı hizmetlerinde İrlanda Sağlık Mevzuatı ve Denetleme Kurumu Örneği...
Tam da bu noktada, Türkiye deki çalışmalara ışık tutması açısından yine İrlanda dan güzel bir model daha aktaracağım. Yaşlı hizmetlerinde İrlanda Sağlık Mevzuatı ve Denetleme Kurumu eski Başkanı (2009-2016.) John Joseph Farrelly; konuşmasında İrlanda da kamu ve özel sektör tarafından yaşlılara sağlanan hizmetlere dair tecrübelerini paylaştı.

BAKIM EVLERİNDE YAŞLILARIN SUİSTİMAL EDİLMESİ REFORM PROGRAMINI GETİRDİ…
İrlanda da bir bakım evinde yaşlılara iyi davranılmaması ve olayların basına yansıması nedeniyle bir reform programı gerçekleştirildiğini belirten Farrelly; “yaşlıların suistimale uğraması sonucu düzenleyici olarak bağımsız çalışmalar yapıyoruz. STK, özel sektör ve kurumlar doğru kişilerden oluşmalı. Bunun için düzenleyici oluyoruz. Çocuklar ve aile kilit paydaşlardır. Bu noktada İrlanda da sağlam bir gelenek var. Düzenleyici olmak şeffaflık ister. Yasamız altında uygun hizmet sağlamanın standartları var. Yaşlıların hizmeti özel sektör ve devlet işbirliği yaparak ele alınmalı. '' diyor.

YAŞLILARA BAKAN KİŞİLER EĞİTİMLİ VE KAYIT ALTINDA…
Yaşlı hizmetlerinde İrlanda Sağlık Mevzuatı ve Denetleme Kurumunu kilit konsepti; kayıtlı hizmet sağlayışı. Bunun için de hizmeti sağlayan şirketin amaçlarının doğru olup olmadığı tespit ediliyor.. İrlanda da kabul görmüş kavram, FİT PERSON. Bunun anlamı; lisanslı ve kayıtlı kişidir. Farrelly , bu sistemi şöyle anlatıyor: “İrlanda da düzenleyici olarak çalışmadan önce devlet kuruluşlarınca FİT lik sorgulanıyor. Dürüstlük, yetkin, iyi karakter. En savunmasız insanlara hizmet; güvenilir insanlarla yapılmalıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde güvenirliliği araştırıyoruz. Bakım verme işi zorludur ve iyi karakteri gerektirir. Yetkin kişilerle eğitim yatırım ve strateji olması lazım. Fiziksel ve zihinsel uygunluk aranır. Başvuru ve onaylama aşamasında araştırma ve değerlendirme yapılır. Kriterlere uyarsa kayıt altına alınır ve onay görürler. Her 3 yılda bir tescil yenilenir. Hemşire ve bakıcılara eğitim toplantıları yapılır ve yayınlanır. Raporlanır. Şeffaflık ve denetim mekanizması varsa çalışmalar verimli olur. ''

HABERSİZ DENETİM YAPARIZ
Sorunların olduğu yerlere habersiz denetimler yaptıklarını belirten Farrelly; “yaşlıların kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmeleri ve mekanın ev gibi kokmasını, yaşlıların benimle konuşmalarını isterim. Bu uygulamanın devlet tarafından yapılması yüksek kaliteli hizmeti gerektirir. Fonlama önemli. Dürüstlük, iyi niyetli, eğitimli kişiler yaşlılara iyi hizmet verirler. Bizim aldığımız ders bu. '' diyor..

İrlanda dan katılan konuşmacıların verdiği örnekler, paylaşılan tecrübeler üzerinde düşünmek, karşılaştırma yapmak, ülkemize uygun yeni sistematik-stratejik fikirler üretmek gerekiyor.
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
20 Aralık 2017 Çarşamba
Mesaj Gönder 1707 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
BACALARI TÜTÜREN BACASIZ SANAYİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
YANLIŞ TARIM UYGULAMASI ARILARI YOK EDİYOR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHR-İ KARS

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FIJET GENEL KURULU MARAKEŞ İZLENİMLERİ

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .