ÇILGIN PROJELER İÇİN ARAP YATIRIMCI ARANIYOR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kentte tartışmalara neden olan çılgın projeler için Katar’da yatırımcı arıyor

Lara kruvaziyer limanı, Konyaaltı Boğaçayı Projesi ve Tünektepe Projesi gibi yüksek maliyetli projeler için Katarlı yatırımcılarla görüşmeler yapan Türel, yatırımcıları Antalya ya davet etti. Antalya Büyükşehir Belediyesi, EXPO Turkey by Qatar 2018 Fuarına katılan Menderes Türel in ziyaretini, “Başkan Türel Katar da yatırımcı avına çıkıyor '' başlığıyla duyurmasıyla dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE KATAR ŞEYHİ EL TANİ NİN PROJESİ
Katar ın başkenti Doha da düzenlenen EXPO Turkey by Qatar 2018 Fuarı, Türkiye den bir çok inşaat ve gayrimenkul firmasının akınına uğradı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el Tani arasında yürütülen görüşmelerin ardından düzenlenen fuara, yalnızca iki ülkeden inşaat, gayrimenkul, yapı malzemeleri, gıda, mobilya ve dekorasyon, makine ve ekipmanları, sağlık turizmi ve bilgi teknolojileri alanında hizmet veren firmalar katılıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi de Katar daki fuara katılan kuruluşlar arasında yerini aldı. Kentte rant odaklı olduğu eleştirilerine konu olan mega projeler için kaynak arayışında olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Doha daki temaslarına başladı. Türel in Katar ziyaretiyle ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, “Başkan Türel Katar da yatırımcı avına çıkıyor '' ifadelerine yer verilerek şöyle denildi: “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ‘EXPO Turkey by Qatar 2018 Fuarı na katılmak üzere Katar ın başkenti Doha ya gitti. Fuarda Katarlı yatırımcılara Boğaçayı, Kruvaziyer Liman, Tünektepe gibi vizyon projeleri tanıtacak olan Başkan Türel, Antalya nın cazip yatırım fırsatlarını anlatacak.

TÜREL, KATARLI YATIRIMCILARA ‘ANTALYA YA GELİN DİYECEK
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi nin dünya çapındaki vizyon projelerine yatırımcı ilgisini çekmek, Antalya nın diğer yatırım imkanlarını tanıtmak üzere Katar a uçtu. Başkan Türel, dünyanın en büyük yatırım firmalarının katıldığı fuarda, Katar şirketlerini, Katarlı yatırımcıları, Antalya nın geleceğindeki fırsatları ortaya çıkarmada birlikte çalışmaya davet edecek. Türel, Kruvaziyer Liman, Boğaçayı Projesi, yat limanı ve marina projeleri, Tünektepe Projesi gibi Antalya nın değerini artıracak dünya çapındaki projeleri tanıtarak, potansiyellerini anlatacak, cazip yatırım fırsatı arayan Katarlı yatırımcılara ‘Antalya ya gelin diyecek. Başkan Türel, iki günlük Katar programının ardından Antalya ya dönecek. ''

‘ANTALYA PROJELERİMİZİ ANLATIYORUZ
Menderes Türel Katar daki temaslarıyla ilgili yaptığı paylaşımlarda ise şu ifadelere yer verdi:
“Katar ın en büyük otel yatırımcısı Faysal Holding in Genel Başkanı Faisal Bin Qassim Bin Faisal Bin Thani Bin Qassim Bin Mohamed Al Thani ile bir aradayız. Katar Yatırım Başkanlığında Başkan Şeyh Abdülaziz, İş Geliştirme Departmanı Ekip Lideri Abdulaziz Ali Al-Thani, İş Geliştirme Departmanı - Analist Khalifa Khalid Al-Thani ile toplantıda Antalya projelerimizi konuşuyoruz. Expo Turkey by Qatar 2018 Fuarı için Katar ın başkenti Doha dayız. Almana Group Başkanı na Antalya projelerimizi anlatıyoruz. ''
(Boğaçayı projesi)

ÇILGIN PROJELER ANTALYA DA TARTIŞMA KONUSU OLDU
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel in kente turist ve yatırımcı çekeceği yönündeki savunmasına karşın Antalya daki sivil toplum örgütleri ve kent kamuoyu mega projelere sıcak bakmıyor. Doğaya ve kamu idaresine büyük maliyetler getirmesi beklenen ‘çılgın projeler in iptali için kentte sıklıkla eylemler, basın açıklamaları yapılıyor.

TÜNEKTEPE YE OTEL YAPILACAK
Konyaaltı nda hayata geçirilmek istenen ve ÇED süreci başlayan Boğaçayı Projesi için bir süre önce nehir yatağında çalışmalara başlandı. Geçmişte ‘Döner Gazino olarak adlandırılan ve Beydağları Sahil Milli Parkı sınırında bulunan Tünektepe de yapılmak istenen ‘Tünektepe Projesi nin ise önümüzdeki günlerde ihale edileceği açıklandı. Büyükşehir Belediyesi nce işletilen telerikle ulaşım sağlanan Tünektepe ye proje kapsamında bir de otel inşa edilmesi planlanıyor.

TÜREL: ‘TÜNEKTEPE DUBAİ DEKİ BURJ AL-ARAB GİBİ OLACAK
Büyükşehir Belediye Başkanı Memderes Türel, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Tünektepe nin fevkalade güzel bir proje olduğunu savunarak, “Dubai de Burj Al-Arab nasıl ki kartpostalları süslüyorsa bizim Tünektepe ye yapacağımız proje de böyle olacak '' ifadelerini kullanmıştı. Projenin ortaya çıkış hikayesini de anlatan Türel, “Hikaye biraz enteresan. Tünektepe Projemizi 12 yaşında Elmalı dan çıkmış Amerika ya gitmiş Antalyalı mimar bir büyüğümüz çizdi. Çin de 7 yıldızlı otelleri yapan Amerika nın en büyük mimari gruplarından birinin başında çalışıyor. Memleketimize bir imzamız olsun, memleketime bir şey yapıyorum diye çok duygulandı. Çok da güzel bir proje çizdi. Tünektepe de üç tane Akdeniz fokunun arkasında turuncu bir küre yer alacak. 30 odalı bir turistik tesis, seyir terasları ile cazibe merkezi ve yaşam alanı projesi hayat bulacak. Burası halkın da günü birlik ulaşabileceği, istifade edebileceği bir tesis olarak hizmet verecek. Muhteşem bir proje olacak '' görüşünü dile getirmişti.

‘TURİST GEMİDEN ASANSÖRLE DENİZALTINA İNECEK
Türel, Eylül 2017 de Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından onaylanan ve ihale süreci başlayan Lara kruvaziyer limanı hakkında da “Öyle bir kruvaziyer liman yapıyoruz ki turistler sadece bu limanı görmek için gelecek. Turist gemiden asansörle deniz altına inecek, cam fanusun içinden ilerleyerek karaya çıkacak. Dünyada örneği yok '' ifadelerini kullanmıştı.
          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
21 Ocak 2018 Pazar
Mesaj Gönder 1149 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .