DÜNYADA ARTAN TURİST SAYISINA GENEL BAKIŞ

Dünya Turizm Örgütünün istatistiklerine göre, 2017 yılında dünya çapındaki turist sayısı yüzde 7 oranında artmıştır.

Spiegel dergisinde yayınlanan bu habere göre, uluslararası seyahat eden günübirlikçilerin sayısının, dünya çapındaki konaklama mahallerine seyahatleri yaklaşık 1,3 Milyara ulaşmıştır. Bu sayı, dünya turizm örgütü tarafından, yedi yıldan bu yana en büyük artış oranı olarak gösterilmiştir. (bkz. http://www.spiegel.de/reise/aktuell/unwto-zahl-der-touristen-weltweit-um-sieben-prozent-gestiegen-a-1188021.html)

Verilen bilgiye göre bu artış en çok Avrupa’dan Ortadoğu’ya kadar uzanmaktadır. Bu bölgelere yapılan seyahat oranı 2017 yılında yüzde 8 oranında bir artış göstermiştir.
Spiegel dergisi, dünya turizm örgütünün şimdilik geçici bilgiler yayınladığını, somut bilgi ve istatistiklerin ilkbaharda açıklanacağını belirtmiştir.

Dünya Turizm Örgütü, olağandışı artışın sonuçlarının Güney ve Akdeniz ülkelerinde (+ yüzde 13) gözlemlendiğini belirtmekle, Batı Avrupa (+yüzde 7), Kuzey Avrupa ve Doğu Avrupa’nın (+yüzde 5) oranında yabancı turist sayısında gözle görülür bir artış kaydettiğini ifade etmektedir. ( bkz. http://media.unwto.org/press-release/2018-01-15/2017-international-tourism-results-highest-seven-years)

Avrupa 671 Milyon yabancı turiste ev sahipliği yapmıştır.
Tahminlere göre en çok artışın, Fransa ve daha sonra İspanya’da gerçekleştiği varsayılmaktadır. Bu ülkelerin siyasi ve güvenlik açısından, son yıllarda emin yerler olmamasına rağmen, yabancı turist artışında ABD’yi geride bıraktığı düşünülmektedir.

İspanya’da 2017’nin Ağustos ayında DAEŞ’in yapmış olduğu terör saldırısına ve Katalonya bölgesinde yaşanan siyasi krize rağmen; İspanya, 82 Milyon turistle ABD’yi geçmiştir.

Amerika kıtası 207 Milyon kişiyi konuk etmiştir. Kuzey Amerika’da turist sayısının artışında görülen yüzde 2’lik dilimin, bir önceki yıla göre ABD önderliğinde artmadığını, bu artışın Kanada ve Meksika sayesinde gerçekleştiği belirtilmiştir. Güney Amerika’daki yüzde 7’lik artışı, Orta Amerika ve Karayip ülkeleri yüzde 4’lük bir artışla takip etmektedir.

ABD’ye diğer ülkelerden seyahat eden yabancı turist sayısındaki düşüşün, Donald Trump’ın başkanlığa oturmasından sonra görüldüğü tespit edilmiştir. ABD’deki yetkili kurumlarca bu düşüşün daha ilk beş ay içerisinde gerçekleştiği söylenmektedir. (bkz.http://www.spiegel.de/reise/aktuell/unwto-zahl-der-touristen-weltweit-um-sieben-prozent-gestiegen-a-1188021.html)

Asya ve Pasifik ülkelerinde ise bu yıl 324 Milyon yabancı turist ziyaretçi sayısı kaydedilmiştir. Güney Asya (yüzde 10), Güney-Doğu Asya (yüzde 8) ve Okyanusya’ya (yüzde 7) seyahat oranı artarken; Kuzey-Doğu-Asya’da yüzde 3’lük bir düşüş gözlenmiştir.

Afrika kıtasına bakılınca, buradaki yabancı turist sayısı 62 Milyon kişi olarak kaydedilmiştir. Kuzey Afrika’ya yapılan seyahat oranı yüzde 13 oranında artmış ve ciddi bir gelişme göstermiştir. Bu kıtadaki düşüş Sahra –altı Afrika’da yüzde 5 oranında görülmektedir.

Ortadoğu’ya seyahat eden 58 Milyon yabancı turist kaydedilmiştir. Bazı bölgelerde önemli bir gelişme gözlenirken bazı bölgelerde ise ciddi bir düşüş yaşanmıştır.
Dünya Turizm Örgütü, 2018 yılı içerisinde de, yabancı turist sayısında gözle görülür bir artış yaşanacağını varsaymaktadır.

Ülkemiz, özellikle Avrupa ülkeleri medyası ve siyaseti tarafından yersiz eleştirilere ve gizli boykota maruz kalmış olsa da, Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan istatistiklere göre, 2017 yılında, 2016 yılına göre daha çok yabancı ziyaretçi konuk etmiştir. Bu artış yüzde 22.13 oranında görülmekte ve sayı, 1 milyon 652 bin 795 yabancı ziyaretçi olarak açıklanmaktadır. (bkz. https://www.tursab.org.tr/dosya/16412/kasim-2017_16412_5347961.pdf, S.1)

Ülkemizin eşsiz güzelliği, turistik donanımı ve insanlarımızın misafirperverliği; tüm sorunlarımıza rağmen, yabancı turistlerin vazgeçilmez seyahat noktası olmaktan çıkmamaktadır. Ne mutlu bizlere ve ülkemiz adına.
      |                              

Şebnem Başdere ORMAN
Turizm Yazarı
27 Ocak 2018 Cumartesi
Mesaj Gönder 1378 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .