DÜNYADA ARTAN TURİST SAYISINA GENEL BAKIŞ

Dünya Turizm Örgütünün istatistiklerine göre, 2017 yılında dünya çapındaki turist sayısı yüzde 7 oranında artmıştır.

Spiegel dergisinde yayınlanan bu habere göre, uluslararası seyahat eden günübirlikçilerin sayısının, dünya çapındaki konaklama mahallerine seyahatleri yaklaşık 1,3 Milyara ulaşmıştır. Bu sayı, dünya turizm örgütü tarafından, yedi yıldan bu yana en büyük artış oranı olarak gösterilmiştir. (bkz. http://www.spiegel.de/reise/aktuell/unwto-zahl-der-touristen-weltweit-um-sieben-prozent-gestiegen-a-1188021.html)

Verilen bilgiye göre bu artış en çok Avrupa’dan Ortadoğu’ya kadar uzanmaktadır. Bu bölgelere yapılan seyahat oranı 2017 yılında yüzde 8 oranında bir artış göstermiştir.
Spiegel dergisi, dünya turizm örgütünün şimdilik geçici bilgiler yayınladığını, somut bilgi ve istatistiklerin ilkbaharda açıklanacağını belirtmiştir.

Dünya Turizm Örgütü, olağandışı artışın sonuçlarının Güney ve Akdeniz ülkelerinde (+ yüzde 13) gözlemlendiğini belirtmekle, Batı Avrupa (+yüzde 7), Kuzey Avrupa ve Doğu Avrupa’nın (+yüzde 5) oranında yabancı turist sayısında gözle görülür bir artış kaydettiğini ifade etmektedir. ( bkz. http://media.unwto.org/press-release/2018-01-15/2017-international-tourism-results-highest-seven-years)

Avrupa 671 Milyon yabancı turiste ev sahipliği yapmıştır.
Tahminlere göre en çok artışın, Fransa ve daha sonra İspanya’da gerçekleştiği varsayılmaktadır. Bu ülkelerin siyasi ve güvenlik açısından, son yıllarda emin yerler olmamasına rağmen, yabancı turist artışında ABD’yi geride bıraktığı düşünülmektedir.

İspanya’da 2017’nin Ağustos ayında DAEŞ’in yapmış olduğu terör saldırısına ve Katalonya bölgesinde yaşanan siyasi krize rağmen; İspanya, 82 Milyon turistle ABD’yi geçmiştir.

Amerika kıtası 207 Milyon kişiyi konuk etmiştir. Kuzey Amerika’da turist sayısının artışında görülen yüzde 2’lik dilimin, bir önceki yıla göre ABD önderliğinde artmadığını, bu artışın Kanada ve Meksika sayesinde gerçekleştiği belirtilmiştir. Güney Amerika’daki yüzde 7’lik artışı, Orta Amerika ve Karayip ülkeleri yüzde 4’lük bir artışla takip etmektedir.

ABD’ye diğer ülkelerden seyahat eden yabancı turist sayısındaki düşüşün, Donald Trump’ın başkanlığa oturmasından sonra görüldüğü tespit edilmiştir. ABD’deki yetkili kurumlarca bu düşüşün daha ilk beş ay içerisinde gerçekleştiği söylenmektedir. (bkz.http://www.spiegel.de/reise/aktuell/unwto-zahl-der-touristen-weltweit-um-sieben-prozent-gestiegen-a-1188021.html)

Asya ve Pasifik ülkelerinde ise bu yıl 324 Milyon yabancı turist ziyaretçi sayısı kaydedilmiştir. Güney Asya (yüzde 10), Güney-Doğu Asya (yüzde 8) ve Okyanusya’ya (yüzde 7) seyahat oranı artarken; Kuzey-Doğu-Asya’da yüzde 3’lük bir düşüş gözlenmiştir.

Afrika kıtasına bakılınca, buradaki yabancı turist sayısı 62 Milyon kişi olarak kaydedilmiştir. Kuzey Afrika’ya yapılan seyahat oranı yüzde 13 oranında artmış ve ciddi bir gelişme göstermiştir. Bu kıtadaki düşüş Sahra –altı Afrika’da yüzde 5 oranında görülmektedir.

Ortadoğu’ya seyahat eden 58 Milyon yabancı turist kaydedilmiştir. Bazı bölgelerde önemli bir gelişme gözlenirken bazı bölgelerde ise ciddi bir düşüş yaşanmıştır.
Dünya Turizm Örgütü, 2018 yılı içerisinde de, yabancı turist sayısında gözle görülür bir artış yaşanacağını varsaymaktadır.

Ülkemiz, özellikle Avrupa ülkeleri medyası ve siyaseti tarafından yersiz eleştirilere ve gizli boykota maruz kalmış olsa da, Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan istatistiklere göre, 2017 yılında, 2016 yılına göre daha çok yabancı ziyaretçi konuk etmiştir. Bu artış yüzde 22.13 oranında görülmekte ve sayı, 1 milyon 652 bin 795 yabancı ziyaretçi olarak açıklanmaktadır. (bkz. https://www.tursab.org.tr/dosya/16412/kasim-2017_16412_5347961.pdf, S.1)

Ülkemizin eşsiz güzelliği, turistik donanımı ve insanlarımızın misafirperverliği; tüm sorunlarımıza rağmen, yabancı turistlerin vazgeçilmez seyahat noktası olmaktan çıkmamaktadır. Ne mutlu bizlere ve ülkemiz adına.
      |                              

Şebnem Başdere ORMAN
Turizm Yazarı
27 Ocak 2018 Cumartesi
Mesaj Gönder 1202 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
İMAR AFFI GELECEĞE İHANETTİR!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ÜLKEMDEN YANSIMALAR: DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
EMNİYET KEMERİNİN FENDİ, ERİK DALINI YENDİ

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
REHBER İN AŞAĞI..! İŞTE SEKTÖR GERÇEKLERİ...

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
MEDİKAL TURİZMİN KÜRESEL EĞİLİMLERİ

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KAYIP ŞEHİR PETRA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .