SİNGAPUR' UN RENKLİ DÜNYASINDAYIM..

Bu yılki ilk yazımda sizleri Dünya’da refah seviyesi en yüksek ülkelerden biri olan Singapur’a götürmek istiyorum.

İstanbul dan yapabileceğimiz direk uçuşlarla Singapur un Changi havalimanına yaklaşık 11 saatte ulaşmak mümkün. Changi havalimanı tüm ülkelerin havalimanları arasında defalarca en iyi havalimanı ödülüne layık görülmüştür.

Singapur; insanlara mutluluk, huzur, yüksek yaşam kalitesi sunan bir ülke olmasının yanısıra “yasaklar diyarı '' olarak da bilinir. Bu ülkeye sakız sokmak bile yasak olup yasalarca belirlenmiş cezası bulunmaktadır. Singapur da yaşayan insanların hiçbir şekilde huzurlarının kaçırılmaması ve rahat etmeleri açısından getirilmiş yasakların ve dikkat edilmesi gereken kuralların ülke halkının refahını sağladığı düşüncesindeyim.

Yüzyıllardır, ülkemiz gibi coğrafi açıdan stratejik konumdaki Singapur; şu anda Asya nın en büyük limanlarından birine sahiptir ve ticari açıdan önem taşımaktadır. XIV. yüzyılda Malezyalı bir prensin Singapur kıyılarına yaklaşması ve vahşi bir aslanın burada dolaştığını gördüğünü dile getirmesinden bu yana burası Malay dilinde “aslan '' anlamına gelen singa ve “şehir '' anlamına gelen pura kelimelerinin birleşmesiyle “aslan şehri '' anlamını taşıyan “Singapur '' olarak bugünkü ismini almıştır.

1800 lü yıllarda Hollanda- Britanya egemenliği altında kalmış ve Malay Federasyonu nun kurulmasının ardından bağımsızlığına kavuşmuş olan Singapur 1965 yılında “Singapur Cumhuriyeti '' olarak bağımsızlığını ilan etmiştir.
“Aslan Ülkesi '' anlamına gelen Singapur da birkaç yerde Merlion heykeline rastlamaktayız. Heykellerin üst kısmı aslan, alt kısmı ise Singapur un yüzyıllarca geçimini balıkçılıktan sağlaması nedeniyle balık şeklindedir. Günün her saatinde binlerce turiste evsahipliği yapan Merlion Meydanı Singapur un yüksek ve ihtişamlı binaları, otelleri ve görsel güzelliğini keşfetmek için ziyaret edilebilecek en gözde konuma sahiptir.

Singapur un trafikte sağladığı düzen, insanların birbirlerine saygılı tutumları dışında ilgimi en çok çeken ve beni derinden etkileyen yönü; farklı kökenden insanların birlikte huzur içinde yaşadıklarını görmüş olmamdır.Little India, China Town ve Müslüman yaşamın merkezi olan Kampong Glam; Hint, Çin ve Arap kültürünü yakından hissedebileceğimiz noktalardır.
Singapur u görmeye gittiğinizde; Little India da Sri Srinivasa Perumal Temple, China Town da Buddha Tooth Relic Temple, Kampong Glam da Sultan Camii sizi başka diyarlara götürebilecek ve görsel güzelliği ile etkileyebilecek yapılar arasındadır.
Eğitim dilinin İngilizce olması nedeniyle; Singapur sokaklarında binlerce Amerika, Avrupa, Afrika ülkelerinden gelmiş insanlar ile karşılaşabilirsiniz. Farklı kıtalardan eğitim için geldikleri Singapur da yaşayan öğrenciler; refah seviyesi yüksek olan bu ülkede eğitim sonrası da kalmak kararı almaktadırlar.

Singapur da yaklaşık 2 km uzunluğunda, 1800 lü yıllarda etrafında meyve bahçeleri ve hindistan cevizi ağaçları olmasından dolayı '' Orchard '' ismini alan caddede; alışveriş merkezlerinden yararlanabilir, sıcaktan bunaldığınızda yine aynı caddenin altında yer alan mağazalarda da alışverişinize devam edebilir, kafelerde hoşça vakit geçirebilirsiniz.


Dev bir gemi şeklinde gökyüzüne doğru yükselen, Singapur da neredeyse her yerde gözümüze çarpan Marine By Sands otelinin zirvesinden de görebileceğimiz 101 hektarlık alana yayılmış olan Botanik Bahçe “Gardens By the Bay '' size kendinizi farklı bir dünyadaymışsınız gibi hissettirebilir. Botanik bahçe içerisinde gezerken; gezegenimiz üzerinde yaşayan canlıların figürlerinin bitkiler ile oluşturulmuş kompozisyonlarını görebilir ve hayran kalabilirsiniz.

35 metreden dökülen dünyanın kapalı alandaki en uzun şelalesini görerek gezintiniz sırasında vereceğiniz molalarda bahçe içindeki banklarda otururken huzuru doyasıya hissedebilirsiniz. Yine burada yer alan her biri ayrı tür ve renge sahip “Ulusal Orkide Bahçesi '' ndeki yaklaşık 60.000 rengarenk orkide arasında renklerin güzelliğini yaşayabilirsiniz. Tüm bunların yanısıra tropik yağmur ormanları gece safarisi Singapur da deneyimleyebileceğiniz seçenekler arasındadır.

Singapur un eğlence adası olan “Sentosa '' da eğlence dolu saatleri zamanın farkına varmadan mutlulukla geçirebilirsiniz. Yıl boyu 25-26 dereceye sahip sularda yüzerken altın kumsalda güneşlenebilir, hatta otel konaklamalarına alternatif olarak burada küçük bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.Yükseklik korkunuz yoksa unutamayacağınız bir teleferik deneyimi yaşayabilir ya da buna alternatif olarak “Tiger Sky '' kulesine çıkarak muhteşem Hint Okyanusu manzarasını hayranlıkla izleyebilirsiniz.
Sentosa da sayısı 15.000 e varan farklı tür ve evcil kelebekleri severek onlara dokunarak değişik duygular yaşarken yine çok güzel sıradışı fotoğraflarla bu anları belgeleyebilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak “Sualtı Dünyası '' ve “Universal Studios Singapore '' ziyaretlerinizde kendinizi unutamayacağımız atmosferlere sokarak, akvaryumun vereceği huzur ve stüdyoların size yaşatacağı atraksiyonları bizzat tecrübe etme olanağı bulabilirsiniz.
Singapur da gezilecek yerlerden sonra, kısaca yemek kültürlerine de değinmek isterim:
Kızarmış tatlı patatesli börekler, tavuklu pilav, tavuklu ve etli börekler, yumurtalı tart, “satay '' adı verilen şişte servis edilen tavuk ve et çeşitleri önerebileceğim lezzetler arasındadır.

Singapur da denemeden geçilmemesi gereken ve buranın ünlü Esplanade tiyatro binasına şeklini veren “Durian '' meyvesini mümkünse tatmanızı tavsiye ederim. Dikilmesinden 8 yıl sonra meyvesini veren Durian ağacından çıkan meyve; yararlı özellikleri bakımından Singapur a gelen turistlerin ilgisini çekmektedir. Ancak; insanları rahatsız eden herşeyin burada yasak olması gibi, Durian meyvesi de sahip olduğu kendine özgü fakat ağır kokusundan dolayı kapalı alanlarda yenilmesi cezai işlem gerektiren bir meyvedir.

Singapur un gündüzleri gibi gece hayatının da oldukça renkli olduğunu söyleyebilirim. Clark Quay da bulunan restoran bar ve kafelerde güzel vakit geçirebilir, özelliklede akşam saatlerinde Singapur un nehri üzerinde tekne turuna katılabilir, buranın ihtişamlı gökdelenleri arasında romantik ve renkli bir gezinti yaşayabilirsiniz.
Singapur daki farklı güzellikleri ben bizzat yaşadım ve sizlerle paylaşmaya çalıştım. Sizlerin de bu güzellikleri yerinde görmeniz ve yaşamanız dileklerimle…
2018 yılının herkese sağlık, mutluluk, huzur, başarı ve dünyamıza da daimi barış getirmesini diliyorum.
          |                              

Berk KARABAŞ
Profesyonel Turist Rehberi-Yeminli Tercüman- Filolog
31 Ocak 2018 Çarşamba
Mesaj Gönder 2638 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
BU BİR TAKIM OYUNUDUR...

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'NİN DAYANAĞI OLAN TARIM İŞTE BÖYLE ÇÖKERTİLİYOR!

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM VE İNOVASYON

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
BARACUDA TOUR'DAN SONRA TUR ANDIAMO'DA KAPATILACAK MI?

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
GEÇTİ BU DEMDE CİHANDAN PİR-İ MİMARAN SİNAN Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
ALAÇATI OT FESTİVALİ KAPIDA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .