TURİZMCİLERE YENİ FIRSAT YAŞLI TURİZMİ

Turizm pazarlamasında stratejik 4 taktik

Yaşlı turizmi, turizm endüstrisinde büyük önem taşımayan bir bölüm olsa da bu trend değişiyor. Pazardaki yaşlı kimselerin bölümü genel olarak ihtiyarlamaya göre şekilleniyor, bu da grubun ekonomik statü ve sağlık koşullarındaki iyileşmeler ile bağlantılı. Bu bağlamda, nüfusun demografik yapısında daha önce görülmemiş bir değişimin pazarda bir yön değişimine neden olacağını söylemek mümkün.

Dünya nüfusunun giderek yaşlanmasıyla, yaşlıların en değerli müşteri segmenti haline geleceği gerçeği turizm ekonomisinde iştahları kabartıyor. Yaşlıların seyahat etmek için ayırdıkları zamanları artıyor ve seyahat etmeyi birincil istek olarak görerek harcanabilir ekonomik birikimleri var.

Dünya Turizm Örgütü ne (WTO) göre 2020 nin gelecek pazar trendlerinin bazıları şu şekilde:
1. Yaşlı turist sayısında artış,
2. Aktif tatillerden deneyim bazlı tatillere değişim
3. Geleneksel seyahate göre farklı amaç ve hedefler ile uyumlu olabilecek, daha yeni ve karmaşık talepleri içeren seyahat planları (örneğin; güneş ve kumsal erişimli evlilik yıldönümü veya yaş günü, kültürel veya gemi seyahatiyle bağlantılı ürünler gibi).

Bu nedenle, genel olarak turizm taleplerindeki güncel trendlerin aşağıdaki senaryolar ile devam edeceğini söyleyebiliriz:
• Tüm talebi ele aldığımızda 55 yaş üstü turist segmentinin artan önemi
• Kalite ve kapsamlılık yönünden artan talep
• Segmentlere daha fazla ayrılmış pazar payı
• Az zamanda yüksek kazanç
• Çevre ve sürdürülebilirlik konularında artan farkındalık
• Pek çok durumda bireysel olarak planlanan seyahat planı ile daha fazla katkı sağlanan aktif tatiller

Dünya üzerindeki servetin %60 ı yakın zamanda “yaşlı '' ‘larda olacak. 1946 ile 1964 arasında doğan nüfus; daha önce olmadığı kadar dünya turizmine egemenler ve el yapımı kişiselleşmiş deneyimler talep ediyorlar. Onların isteklerini anlayıp kişiselleştirilmiş deneyimler sunabilecek seyahat noktaları elbette değerli bir rekabet avantajına sahip olacak.

Turizm pazarlamasında stratejik 4 taktik…
1. Gerçek sadakat ödülleri (2. defa ziyaretinde önerilecek teklifler gibi) ve geniş turistik ürün yelpazesine dayanan başka değerli seçenekler yaratarak müşterilerin ihtiyaç ve ilgilerini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak CRM stratejisi geliştirin.
2. Kazancınızı tümleyici deneyimler yoluyla arttırmak için çapraz satış yöntemlerini kullanarak üst kalite turizmde daha karlı turistik segmentler geliştirin.
3. Sadece uygun konaklama ve bu yaş grubunun özel gereksinimlerine uygun seyahat paketleri sağlamayıp; ayrıca iletişim adına online içerik uyarlamalarından stratejik ortaklıklar kurmaya uzanan ayarlamalar yapan yaşlı turizmi programına yatırım yapın.
4. Var olan birinci sınıf otel zincirleri gibi her turizm segmentinin lider firmaları ile; güvenilir ve karar verme aşamasında anahtar etkileyici olduklarından stratejik ortaklıklar kurun ve yaşlı pazarının potansiyeline inanarak bu alanda yatırım yapmaları için onları cesaretlendirin.


          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
10 Şubat 2018 Cumartesi
Mesaj Gönder 1097 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .