DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TURİZM SEYAHAT ACENTASI AÇIKLAMASI

“Dışişleri Bakanlığı Turizm Seyahat acentası“ başlıklı yetki tanımlamasına yönelik sorgulama haberimize yanıt TÜRSAB Kuşadası BYK Başkanı Gökhan Aydın’dan geldi.


Dün yayınladığımız “Dışişleri Bakanlığı Turizm Seyahat acentası Sorusu“ başlıklı haberimiz; özellikle seyahat acentaları başta olmak üzere sektörde de derin merak uyandırdı. Herkes bu başlıktaki görev tanımlamasına mantıklı bir cevap bulmaya çalıştı.
link: www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=32890

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği tarafından düzenlenen 8.Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi hazırlık toplantısına katılan TÜRSAB Kuşadası BYK Başkanı Gökhan Aydın a aktardığım sorunun yanıtı bugün yazılı olarak geldi.

İŞTE SORUMUZ:
Sağlık Turizmi kongresi toplantısında yer alan “Dışişleri Bakanlığı Turizm Seyahat Acentesi Genel Müdürü, Dışişleri Bakanlığı Turizm Seyahat Acentesi Turizm Koordinatörü, Dışişleri Bakanlığı Turizm Seyahat Acentesi Proje Sorumlusu“ olarak belirtilen görev/birim/ veya işbirliği tanımlamalarının ne anlama geldiğini sormuştum. Telefon görüşmemizde Türkiye Sağlık Turizmi Derneği temsilcisi olduğunu belirten kişinin bir devlet sırrı gibi sakladığı, merakımızın boyumuzun ölçüsünü aşmaması uyarıda bulunduğu konu sonunda aydınlığa kavuştu. İşte TÜRSAB Kuşadası BYK Başkanı Gökhan Aydın ın yanıtı:

TURAŞ TURİZM SEYAHAT ACENTASI BİR VAKIF ŞİRKETİ...
“Söz konusu toplantıda Kongre Organizasyonundan Sorumlu şirketin adı : TURAŞ Turizm Seyahat Acentesi. Bu firmanın Turizm İşletme Belgesi var ve TURSAB üyesi. Bu firmanın sahibi ise Dışişleri Bakanlığı Mensupları Vakfı. Yani bir vakıf şirketi. Genel Müdürü: Atıf Tolga Morgül.“

TURAŞ Turizm Seyahat Acentası, Dışişleri Bakanlığı Mensupları Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Vakfı (DİVAK) bünyesinde 1996 yılından bu yana hizmet veriyor www.divak.org.tr

Biraz daha araştırdığımızda TURAŞ ın 1992 yılında kurulan TUDAV Turizm Dayanışma Vakfı iştiraklerinden olduğunu öğreniyoruz. İşte edindiğimiz bilgiler:

Turizm Dayanışma Vakfı (TUDAV),
www.tudav.org.tr

1992 yılında Turizm Bakanlığı hizmetlerinin desteklenmesi ve geliştirilmesine, Turizmin Ülke ekonomisine katkısının artırılmasına yönelik her türlü faaliyette bulunmak, üyeleri arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı geliştirmek sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılamak, emekli olan personeline maddi destek sağlamak kısa, orta ve uzun vadeli kredi imkanları yaratarak üyelerinin yararına çalışmalar yapmak ve gerekli teşvik, tertip ve tedbirleri almak amacıyla kurulmuştur.

İştirakleri TURAŞ, TURTAV, TURVAKEN

TURAŞ Turizm ve Ticaret A.Ş
Vakfın DÖSEM ortaklığı ile 200 Milyon TL. sermaye ile kurulmuş olan “ TURAŞ “ta, yüzde 50.56 oranında hissesi bulunmaktadır.

TURTAV TURİZM TANITMA REKLAM VE TİCARET A.Ş.
Vakıf, Turizm ve Ticaret A.Ş. ( TURAŞ) ve Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV) ortaklığı ile 22 Milyar TL. sermayeyle kurulmuş olan TURTAV A.Ş. ye, yüzde 20 oranında hisse ile iştirak edilmiştir.(2017 de tasfiyesi beklendiği belirtiliyor faaliyet raporunda)

TURVAKEN Enerji Üretimi Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Vakıf dört gerçek kişi ortaklığında 50.000,00 TL sermaye ile 24.04.2014 tarihinde kurulmuş olan TURVAKEN A.Ş. ne, yüzde 99 hisse ile iştirak edilmiştir.

link: tudav.org.tr/page/faaliyet-raporu (2016)

MERAK GÜZEL ŞEYDİR....
Şimdi bu bilgileri okurken “merak kötü bir şeydir“ diyebilir miyiz? Bakın ulusal gazetede eksik/hatalı verilen bir bilgi, bizleri nerelere getirdi, ne güzel yeni bilgilere ulaştırdı.
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
15 Şubat 2018 Perşembe
Mesaj Gönder 791 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
BACALARI TÜTÜREN BACASIZ SANAYİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
YANLIŞ TARIM UYGULAMASI ARILARI YOK EDİYOR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHR-İ KARS

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FIJET GENEL KURULU MARAKEŞ İZLENİMLERİ

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .