VALİ VE BAKAN UYARILARI DİNLEMEDİ, MİLYONLUK PROJE PARAMPARÇA..

Bartın’ın merkez ilçesine bağlı Güzelcehisar köyü sahilinde tüm uyarılara rağmen inşa edilen demir yürüyüş platformunu Karadeniz’in hırçın dalgaları yerle bir etti.

Bartın valiliği, İl Özel İdaresi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından sahilde bulunan 80 milyon yıllık lav kayalıklarını turizme açmak amacıyla hazırlanan 2.3 milyon liralık proje kapsamında doğal sit alanı olan Güzelcehisar kumsalına demir kazıklar çakılarak 850 metre uzunluğunda yürüyüş platformu inşa edilmişti. Sivil toplum örgütü ve meslek odalarının yargıya taşıdığı projeyle ilgili yargı kararı beklenirken tüm uyarılara rağmen inşa edilen demir platformu Karadeniz in dev dalgaları paramparça etti.

Bartın ın Güzelcehisar köyü sahilindeki bazalt sütunlarının 80 milyon yıllık geçmişi olduğu tahmin ediliyor. Volkanik kökenli kayalıkların oluşturduğu görkemli güzellik bölgeyi ziyaret edenlerin ilgisini çeken doğa miraslarından biri. Ancak bu güzelliği turizme açmak isteyen Bartın Valiliği öyle bir projeye imza attı ki deyim yerindeyse kaş yapayım derken göz çıkartan uygulamasıyla tüm kamuoyunun tepkisini çekti.

KUMSALA BOYDAN BOYA DEMİRDEN YÜRÜYÜŞ PLATFORMU
Doğal sit alanı olarak koruma altında olan bölgeyi Eylül 2017 de Orman ve Su İşleri Bakanlığı ‘Tabiat Anıtı ilan etti. Ardından ise Bartın Valiliği, İl Özel İdaresi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü nün ortaklaşa yürüttüğü bir proje ile Güzelcehisar kumsalına iş makineleri girdi. Köylülerin ve ziyaretçilerin şaşkın bakışları arasında çalışmaya başlayan yetkililer, sahile boydan boya demir kazıklar çakarak 850 metrelik bir yürüyüş platformu inşa etmeye koyuldu.

AKIL DIŞI PROJE PROTESTO EDİLDİ, İPTALİ İÇİN DAVA AÇILDI
Bartın Üniversitesi nin de onayladığı projeye Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) da finansal destek sağladı. 2.3 milyon liralık maliyeti olacağı açıklanan ‘Güzelcehisar Lav Sütunları Ve Sahilinin Turizm Ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi başlığını taşıyan çalışmayla Güzelcehisar kumsalı ikiye bölündü. Balıkçılar, köylüler ve ziyaretçilerin tepki gösterdiği bu akıl dışı uygulamanın durdurulması için sivil toplum örgütleri eylem yaptı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise iptali için dava açtı.

BAKAN EROĞLU: ‘ÇALIŞMAYA BAKTIM, GAYET ZARİF YAPILMIŞ
Tepkilerin ardından Bartın ı ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise demir yürüyüş platformunun turistlerin lav kayalıklarını görebilmesi için yapıldığını savunarak, “Buradaki çalışmaya da baktım, gayet zarif yapılmış, tabiatla uyumlu ahşapla kaplanacak. Zaten imar planı da alınmış, her şey usulüne uygun yapılmış '' ifadelerini kullanmıştı.

KARADENİZ İN DEV DALGALARI PLATFORMU PARAMPARÇA ETTİ
Ancak inşaat çalışmaları henüz tamamlanmamış olan platform Karadeniz in hırçın dalgalarına dayanamadı. 18-19 Ocak tarihlerinde bölgede etkili olan fırtınanın ardından oluşan yaklaşık 15 metrelik dev dalgalar platformu parçaladı. Karadeniz in dalgaları kumsala çakılan demir kazıkların üzerine döşenen ahşap malzemeyi sökerek sağa sola dağıttı.

TEZCAN KARAKUŞ CANDAN: ‘BAKAN İSTİFA ETSİN
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuyla ilgili bir açıklama yaparak “Bilimi rehber etmeyen Bartın Valisi ve Güzlecehisar daki demir kazıklar üzerindeki platformu kutsayan orman bakanı istifa etsin. Bu ülke bu insanlarla yönetilmeyi hak etmiyor '' diye konuştu.

‘VALİ VE BAKAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ
Projenin uygulamaya başlamasının ardından Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi nin yerinde inceleme yaptığını anımsatan Candan, “Güzelcehisar da doğayı katleden bu projenin durdurulması için, Valilik ve İl Özel İdaresi ile görüşülmüştü. Söylediklerimizi dinlemediler, önerilerimiz, dikkate almadılar, kamu kaynaklarını israf ettiler. Güzelcehisar kıyılarını demir kazıklarla hapsettiler. Şimdi doğa bunun hesabını sordu. Yetkililer hakkında ihaleyi suç duyurularımız, projenin iptaline ilişkin davalarımız devam ederken Kent İzleme Merkezimizin çektiği fotoğraflar bu akıl dışı projenin mahkemeden önce doğa tarafından iptal ettiğini gösteriyor. Kamu kaynaklarını israf etmekten ihaleyi yapan idare yetkilileri, vali ve bakan hakkında suç duyurusunda bulunacağız '' ifadelerini kullandı.

BARTIN İL ÖZEL İDARESİ: ‘DALGALAR YÜZDE 50 LİK ORANIN YÜZDE 15 İNE ZARAR VERMİŞ
Bartın İl Özel İdaresi nden yapılan açıklamada ise yürüyüş yolu projesinin fore kazık ve demir imalatlarının tamamlandığı, ahşap imalatlarının ise yüzde 50 sinin bittiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Ancak 18-19 Ocak gecesi ilimizin tüm sahillerinde oluşan 15 metreye ulaşan dev dalgalar ahşap imalatlara ahşapların yatay-dikey bağlantılarının yapılmayıp tamamlandıktan sonra yapılacağı düşüncesiyle yüzde 50 lik oranın yüzde 15 ine zarar vermiş, bu da yüklenici firmanın sorumluluğunda olup; yüklenici firma da işi sigorta ettirmiştir. Dolayısıyla İdarenin herhangi bir zararı yoktur. Beklenenin aksine adanın teras kısmının imalatların da hiç zarar oluşmamıştır. Bu bir doğal afet olup ilimizin bütün sahilleri aynı ölçüde bu dev dalgalardan etkilenip zarar görmüştür. ''          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
18 Şubat 2018 Pazar
Mesaj Gönder 560 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TROAS KÜLTÜR ROTALARINDA GEYİKLİ'NİN YERİ...

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
BACALARI TÜTÜREN BACASIZ SANAYİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHR-İ KARS

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FIJET GENEL KURULU MARAKEŞ İZLENİMLERİ

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .