TÜRSAB İBRASINI KOOPERATİF YASASINA BAĞLAYANLAR

TÜRSAB için tarihi bir gün..23.TÜRSAB Genel Kurulu nda bir ilk yaşandı ve mevcut yönetim dün kapalı zarf ile yapılan oylamada ibra olmadı. İbra oylamasına katılan delegelerin yüzde 66.5 i olumsuz, yüzde 33.5 i olumlu yönde oy kullandı.

Ortalık karışık,toz duman. Heyecan ve gerginlik dorukta. TÜRSAB yeni bir sayfa açacak acaba hangi renk bu sayfa. Tecrübeye ve istikrara mı gidecek oylar, yoksa bir siyasetçi gibi yıllardır güzel vaatlerde bulunanlara mı..? Başaran Ulusoy 18 yıldır neden kazandı, bir düşünmek lazım, hatta üniversitelere tez konusu olmalı.

NURTOPU GİBİ HAVUZ MEDYAMIZ VAR ARTIK..
Az önce İnternet turizm basınının haber portallarındaki yayınları inceledim. Zira TÜRSAB Genel Kurul Seçimleri sürecinde bazı adayların desteklenmesi ile ilgili çok aktif bir görüntü sergilediler. Hatta turizm basınında nur topu gibi yeni bir havuz medyası oluştuğunu müjdeleyebilirim. Gözümüz aydın. Bilinen üç turizm gazetesi bannerlerını kuşanmış, tekmili birden 4-5 bölümlük dizilerin video çekimleri ana sayfada yayında. Ancak röportaj çekimlerinde doğru düzgün soru soran yok, gazetecilerimiz sıkıntılı bir ifade ile hep Bağlıkaya yı dinliyorlar. Güzel çanak soruların sergilendiği yayına sanki zorla çıkarılmış gibi duruyorlardı:)) Bu kadarı turizm basını adına alışık olmadığımız bir tablo.

Bizim meslektaşlar Bağlıkaya nın askerleri gibi haber üstüne haber patlatıyorlar. Birisi yazmış; “TÜRSAB Genel Kurulu nda, 1974 ten bu yana ilk kez yaşanan bir şey oldu. Meslek örgütünü 300 milyon borca sokan Başaran Ulusoy ve ekibi aklanmadı. Aklanmayan yönetim yeniden aday olamaz '' .

300 milyon borcun belgesini gördün mü diye sorarlar insana. Bari “300 milyon borcu olduğu iddia edilen“ ibaresi ile yazsaydın gazeteci arkadaşım. Ya da belgen varsa koyacaksın ortaya, bu kadar inanıyorsan yazdıklarına.

Bir de ibra konusunu Kooperatif yasasına bağlayanlar var. “1163 sayılı Kooperatifler Yasası nda ; “Genel kurulda ibra edilmeyen yönetim kurulu üyeleri gündemde seçim maddesi var ise tekrar yönetim ve denetim kurulu üyeliklerine seçilemezler. '' deniyormuş.

Kooperatiflerin 1163 Yasası ile 1618 yasalı TÜRSAB Genel Kurulu ibrasını ilişkilendirenler ise konuyu tam bir çıkmaza sürükliyor ve turizmcilerin kafasını karıştırıyor. TÜRSAB kooperatif yasası ile mi yönetildi şimdiye kadar. Yasası olan birlik bu kadar da aşağıya çekilmez ki, adaylara destek vereceğiz diye.

BİZ BU KOLTUK KAVGASINDA YOKUZ..KİMSENİN TARAFINDA DEĞİLİZ...
turizmhaberleri.com olarak bu seçim kavgasının tamamen dışındayız. Kim kazanırsa kazansın, kimse babamızın oğlu değil. TÜRSAB BATIYOR diye bas bas bağıran ve tüm haberlerde bu vurguyu yapan bir aday kazanmak için söylemleriyle meslek örgütüne zarar vermektedir.

TÜRSAB Genel Kurul ile ilgili turizm basınımızın açıklamalarına yer vermediğini görerek Tecrübe ve istikrarla ekibinin önemli isimlerinden Numan Olcar ın görüşlerini paylaşmak istiyoruz. İşte dün Olcar Travel ın sahibi Numan Olcar ın ibra oylaması ve yaşananlarla ilgili açıklaması:

“Türsab tarihinde asla yaşanmaması gereken bundan sonra da asla olmamasını dilediğim tarihi bir genel kurul yaşadık. 1987 yılından beri katılıyorum. Biz çok güzel genel kurullar yaşadık. Ancak bu kez bilgilerin paylaşımından öte şuna dikkat çekmek istiyorum: İnsanlar; tarafların ya da birilerinin gerçekten bazı noktalarda ne yaptığını bilmeden, sanki futbol takımı tutar gibi esas amacın ne olduğunu düşünmeden detaylarına inmeden hareket ediyorlar Biz bunları dilimizden geldiğince ancak kendimize yakışır bir üslupla ifade etmeye çalıştık.

En önemli örneği, muhalefetteki arkadaşlarımızın ibra konusunda birdenbire oluşturdukları birleşmeyle ortaya çıktı. Bunu masum bir yönüyle algılamamız mümkün değildi. Bunun aslında neden yapıldığını ve olacağını tecrübeli bir ekip olarak biliyorduk. Neticede TÜRSAB sadece Bakanlık tarafından değil, 1618 sayılı yasa ile kurulmuş bir meslek örgütü. Bakanlık, Bakanlığın ilgili organları ve bunun dışından özel denetim kuruluşları tarafından denetleniyor.

Buradaki esas amaç normal veya birleşmeden bir yönetimi kazanamayacaklarını anlayanların ortak müşterekle ibra konusunda birleşmesi. İbra olmayan bir yönetimin yeniden aday olamayacağı konusuna gelirsek; bu kontak ittifakın yaratmak istediği algıyla alakalı. Tecrübe ve istikrarla grubu bu konuda her türlü görüşmeyi Bakanlık ve hukukçularla yapmıştır.

İbra edilmemiş bir yönetimin seçime giremeyeceği iddiası saçma tutarsız herhangi bir hukuka dayanmayan, ya da bir kooperatif yasası ile ilişkilendiren açıklamaları hem üyelerimize yapılmış bir saygısızlık olarak düşünüyoruz hem de böyle bir konuyu kabul etmiyoruz. Son söz olarak listemizin tamamen geçerli ve yasal olduğunu belirtmek isterim . Bununla alakalı gönderilen mesajların tamamen geçersiz, üyelerimizi aldatmaya yönelik bir konu olduğunu söylemek istiyorum.“


Takdir turizmcilerin. Seçim sonuçları kim kazanırsa kazansın ülkemize, sektöre huzur ve başarılar getirsin.

Bir de hatırlatma yapmak istiyorum:
3 Aralık 2017 tarihinde Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği nin (TUYED) kararı ile, derneğe üye haber portallarının pazar günleri ile bayramın birinci ve ikinci günleri yayın yapmama haberi basında yer almıştı. Nedeni ise şu:
“Alınan kararda, büyük bir özveri ile çalışıp sektöre haber ulaştıran turizm basını çalışanlarının haftanın bir günü dinlenip yenilenmesi ve haftaya daha zinde başlamasına duyulan ihtiyaç temel rol oynamıştır. Okurlarımızın kararı anlayışla karşılayacağına inanıyoruz.“

Bu haberi okuduğumda Hafta sonu bile basın bülteni gönderen Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı düşündüm ve dernekçe alınan karara gülümsemiştim.

Şimdi günlerden 25 Şubat 2018 PAZAR..TÜRSAB seçim yarışında da epey yoruldular ama sonucu AÇIKLAMAYI Pazartesi gününe mi bırakacaklar yoksa TUYED Kararını bir tarafa bırakıp tatil gününde haber mi yayınlayacaklar:))


          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
25 Şubat 2018 Pazar
Mesaj Gönder 1455 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
BACALARI TÜTÜREN BACASIZ SANAYİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
YANLIŞ TARIM UYGULAMASI ARILARI YOK EDİYOR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ŞEHR-İ KARS

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

F.Sema KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FIJET GENEL KURULU MARAKEŞ İZLENİMLERİ

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
'ANTALYA'NIN SAĞLIK TURİZMİ: POTANSİYELİ, ZORLUKLARI, HEDEFLERİ

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
BAKSI MÜZESİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .