ÇANAKKALE GEÇİLMEZ- I

Denize Vurulan Kilit

Çanakkale Boğazı nın karşısında adeta bir kilittir, Kilitbahir Kalesi. İstanbul un fethi öncesinde Fatih tarafından 1452 de yaptırılan kale, iç ve dış kaleden oluşur. Yukarıdan bakıldığında yonca gibi gözükür. Arapça “Allah '' yazısına benzediği de söylenir. Tam karşısında Çimenlik Kalesi. Bugün Deniz Müzesi olarak kullanılıyor. Eski adı Çanakkale ama daha sonra çevresindeki çimenlerden Çimenlik denmiş. Yani kentin adı şehrin güneyindeki bu kaleden gelmekte. Kale etrafında çanakçılar bulunduğundan, Çanakkale denmiş. Diğer bir yakıştırma da derya kenarındaki kaleler bu ismi çağrıştırıyormuş. Neyse…

(Seddülbahir Kalesi)

Kilitbahir, Kanuni ve IV.Mehmet in annesi Hatice Turhan Sultan zamanında elden geçmiş. Abdülaziz ve Abdülhamit de kaleyi onartmış. Her iki kale de Çanakkale nin savunmasında çok önemli rol oynamışlar. Yanındaki tabya yani top siperlikleri büyük restorasyon geçirdi. Az ilerde Seyit Gazi Anıtı na geliriz. Burası Rumeli tarafında kalan Mecidiye Tabyasıdır. Zira Anadolu tarafında da aynı adla anılan tabyalar mevcut olup birbirinden ayırt etmek için Anadolu mu Rumeli mi belirtmek gerekir.

Ocean gemisine 2. ve 3.atışlarında isabet kaydedip dümen tertibatının arızalanmasına ve dolayısıyla batmasına neden olan gazimiz. Kaldırdığı top mermisinin ağırlığı yıllar geçtikçe kaynaklarda daha da ağırlaşması. Bu da insanımızın tarihten çok efsaneye inanma eğiliminden kaynaklanıyor, diyebiliriz. Mermi bir ara 275 kg ı aşmıştı. Oysa biz kursta bunun çok altında bir rakam söylenmişti. Nedense rakam sürekli arttı ve nihayetinde aynı tabyadaki mermiler tartılarak 215 kg rakamına ulaşıldı. Yanlışlığın ise Osmanlı da kullanılan kıyye ile kg ın karıştırılmasından kaynaklandığı söylendi. (1 kıyye 1,282..kg). Hocamız bundan daha düşük bir rakam vermişti bize ama her neyse…

(Seyit Onbaşı)

Rumeli-Mecidiye Tabyası ndan deam edilince Karanlık Koyu nun tam karşısına geliriz ki bu koy çok önemli zira boğazın 10km.lik ve en geniş yerinde bulunmaktasınız. Ezine den gelirken tepeyi aşar aşmaz gördüğümüz denizdeki açık alan burasıdır. Nusrat Mayın gemisi kıyıya paralel 20 mayınla işte bu bölgeyi mayınladı. Dolayısıyla Rumeli tabyalarından kaçan gemiler bu koya doğru yaklaştıklarında kıyıya paralel döşenmiş mayınlara çarptılar. Buve (Bouvet) ve Ovşın (Ocean) bunlardan sadece ikisi.

Alçıtepe...
Birazdan yol içeri kıvrılacak ve sizi Alçıtepe ye götürecek. Sahilde Kereviz Dere, Zığın Dere gibi şehitlikleri göreceksiniz. Buralarda bizim şehitlerimiz yatıyor. Hepsi Türk şehitlikleri olup mutlaka durup, ziyaret etmekte fayda var. Alçıtepe köyüne gelirken sol arkanıza düşen yüksekçe tepe de Alçıtepe nin ta kendisidir. Köy eski olan Kirte yerine günümüzde çok anlamlı olan bu tepenin adıyla anılıyor. İngilizlerin en aşağıdan yani Seddülbahir den yaptıkları çıkartmanın hedefi burasıydı. Bu tepeyi ele geçirerek yarımadanın güneyini denetim altına almak istemişlerdi. Kuzeydeki Anzac çıkartmasının amacı da Kocaçimentepe yi ele geçirip Maydos yani Eceabat ı sarmalamaktı. Alçıtepe de Kazım Karabekir Paşa nın güçlü savunması bize zafer getirmiştir.

Salim Baba Müzesi...
Köyün içinde Bakkal Salim Amca nın müzesi var. 1976 dan beri bulduğunu toplayarak ve bazen de satın alarak bu özel müzeyi kurmuş. Rahmetli oldu geçtiğimiz yıllarda. Şimdi kızı ve damadı ilgileniyor. Mehmet Ağbi, emekli trafik polisi, uzun boylu kumral birisi. Buradan Hellespont ve Seddülbahir deki Yahya Çavuş Şehitliği ne varıyoruz. Yani yarımadanın tam güneyindeyiz. Abide yoluna sapmadan aşağıya devam ederseniz, Seldülbahir köyünün içinden geçersiniz. Sağa hafif viraj yaparaksa az bir rampa sonu özel müzeyi geçerek sivri ve bir yüksek anıtın önüne getirir. Bu İngiliz anıtta yarımadada hayatını kaybeden tüm İngilizler anılır. Kayıtlardaki adıyla Hellespont.

Bizim abidenin İngiliz versiyonu gibi bir şey. Sembolik olarak temsil etmesi bakımından. Güney girişinde batan İngiliz gemilerinin isimleri yazılıdır anıtın kaidesinde. Batısındaki çıkıntı Teke Burnu, yani aşağıdaki deniz fenerinin tam sağına doğru. Zaten bulunduğunuz yer artık hem Ege Denizi nin Saros Körfezi ne hem de Marmara Denizi nin çıkışına bakıyor. Oradan sola yani aşağıya doğru Yahya Çavuş Şehitliği ne gelirsiniz. Yahya Çavuş koca İngiliz tümenine karşı kendine sadık ve güvenilir adamlarıyla burayı tek başına savundu. Burada şehit düşmedi, sadece yaralandı. Sağa doğru top ve koruganları yani topların içinde olduğu kulübeleri mutlaka görmelisiniz ki o günleri, koşulları mekânsal anlamında dahi olsa az çok hayal edebilesiniz.

(Seddülbahir)

Az ilerde bir maket var ve aşağıda, altta gerçek sahil siperleri. Biz Türkler Seddülbahir siperleri diyoruz ama İngilizler V kumsalı (Beach V). Maketteki gemi İngilizlerin meşhur River Clide çıkartma gemisi. Aslı olan kömür gemisinden bozma. Savaş kurallarına göre kömür gemilerini vurmak yasak. İngilizler de bunu kullanıyorlar, kömür gemisi kılığında bir gemiyle askeri çıkartma yapıyorlar.

(Yahya Çavuş Şehitliği)

25 Nisan 1915 günü bu gemi sığ olan kıyıya biraz yakın mesafede yanaşıyor, kapağını kıyıya doğru açıyor ve içinden askerler çıkıp sahile koşuyorlar. Bazıları boğuluyor, bazılarını tender teknelerle kıyıya ikmal yapıyorlar. Yahya Çavuş ve adamları da bunları makineli tüfek ateşiyle biçiyor. Bizim taraftan açılan ateş sonucu gemiyle kıyı arasında cansız bedenlerden köprüvari bir yol oluyor. İngilizler sanıyorlar burada bir Türk tümeni var. Anılarında ve üstlerine bildirilerinde böyle söylüyorlar. Oysa bir avuç kahraman Türk askeri vardır sadece...

Sürecek…


(Fevzi Çakmak)

          |                              

Asil S. TUNÇER
Profesyonel Turist Rehberi
19 Mart 2018 Pazartesi
Mesaj Gönder 1261 Yorumlar

elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
FIJET AKADEMİ'DE HEM EĞİTİM, HEM KKTC TANITIMI

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ALTI SİT ALANININ TAM ORTASINA MERMER OCAĞI RUHSATI VERDİLER!

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM VE İNOVASYON

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
BARACUDA TOUR'DAN SONRA TUR ANDIAMO'DA KAPATILACAK MI?

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
GEÇTİ BU DEMDE CİHANDAN PİR-İ MİMARAN SİNAN Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .