TÜRSAB'A DEĞİŞİM DAYAKLA MI GELECEK...

TÜRSAB’ın dayak ve tartışmalarla gündeme gelmesi tüm dikkatleri tekrar yeni yönetimin izlediği yola, attığı adımlara, neler yaptıklarına çekti.


25 Şubat tarihinde gerçekleştirilen TÜRSAB Genel Kurul seçimlerinin ardından geçen sürede tırmanan gerginlikler suların durulmadığını gösteriyor. Oysa Turizm sektörü ne sert krizlerden çıktı, bunlara dayandı, dik durdu, şimdi yeni bir sezona umutla bakıyor ama TÜRSAB Binasından gelen dayak haberleri seyahat acentalarının enerjisini ve iyi bir sezon umudunu aşağı çekiyor.

MALİ MÜŞAVİR PAKÖZ E BİRLİK TE DAYAK...
Birkaç gün önce TÜRSAB Mali Müşaviri Timuçin Paköz ün Birlik Binasında darp edilmesi sektörde geniş tepkilere neden olurken Türsab da değişimin dayakla mı olacağı yönündeki sorular da ortada dolaşmaya başladı.


TÜRSAB OLAY HAKKINDA SUSKUNLUĞUNU KORUYOR
Uzun yıllardır TÜRSAB a mali müşavirlik hizmeti veren Paköz; yeni yönetimde yaşanan sorunlar nedeniyle görevini yapamadığı konusundaki şikayetlerini gündeme getirince Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Boynueğri nin saldırısına uğradı. Gözünden aldığı darbeler sonucu hastanelik olan Paköz, rapor alarak olayı emniyete intikal ettirdi. Ardından Boynueğri ve olaya karışanlar da emniyette ifade verdi. Türsab Yönetimi ise olay ile ilgili sessizliğini halen koruyor.

DEĞİŞİM DAYAKLI MI OLACAK.!
TÜRSAB ın dayak ve tartışmalarla gündeme gelmesi tüm dikkatleri tekrar yeni yönetimin izlediği yola, attığı adımlara, neler yaptıklarına çekti. Seçimden sonraki geçiş sürecinde yaşanan sıkıntılar, yeni bir düzen ve sistemin kurulması için stratejik bir planın olmadığı düşüncesini getiriyor akıllara. “Değişimciler, değişime hazırlıksız mı geldiler '' sorusu da yanıt bekliyor. Personel stratejine bakıldığında işten çıkarılanlar ve maaş almayanların sorunları, Türsab ın şirketlerinin durumu gibi pek çok sorunun acilen çözümlenmesi gerekiyor.

DAYAK TABLOSU SERT SEÇİM STRATEJİLERİNİN SONUCU…
TÜRSAB da değişimin reçetesi; baskı ve dayak olamaz. Ancak gelinen bu nokta da HİÇ tesadüf değil. Ne ekersen onu biçersin misali. Seçim sürecinde öylesine gergin bir strateji ile hareket edildi ki; belgeler, iftiralar, hakaretler havada uçuştu. Başkan adaylarının o koltuğa oturması için Seyahat acentaları bölük pörçük oldu, kendilerini parçaladılar. O'nun Adamı, Bu'nun Adamı Dönemi bu süreçte zirve yaptı. ŞU Platformun Üyesi ile BU Platformun Cephesi şeklindeydi acentaların ilişkileri.

KİM, KİMİN ADAMI...
Karşı tarafın adamıyla sohbet eden, resim çektiren, dostça bir yemeğe çıkan sorguya çekildi, platformdan çıkarıldı, yarı yolda bırakıldı. KİM, KİMİN ADAMI diye yaklaşıldı herkese. Ve daha neler neler.. Bunlar hep seçim pazarlıklarında mevzu oldu. Ben çok iyi görüyorum ve biliyorum bunları; dışardan ve tarafsızca bakınca.

TURİZM BASINI VE DERNEĞİ DE TARAF TUTARSA..
Ha, bir de tarafsız olması gereken turizm basını da bu oyunun bir parçası oldu. Sipariş sorularla tarafsızmış gibi haberler yapıldı, sosyal medya röportaj videolarında bir kişinin kazanması için uysal görüntüler verdi turizm gazetecileri. 23. TÜRSAB seçimlerinde Turizm basını tarihine böyle bir iz kaydı düştü. TUYED Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği nin adı ilk kez TÜRSAB Seçim kampanyalarında taraflı kullanıldı. Başkan ve üyeleri de başrol oynadı. O videoları tekrar seyrederseniz ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Önceki TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu yıllardır derneği bu tür seçim oyunlardan koruma konusunda çok hassastı ve tarafsız bir yönetimi vardı.

TÜRSAB ÖNCE GÜVEN VE BARIŞ ORTAMI GETİRMELİ BİRLİK İÇİNE...
Artık herkes kendine çeki düzen vermeli. Ayrımcı, ön yargılı, bölücü davranış ve söylemlerden uzaklaşılmalı. Değişim önce böyle başlamalı. Güven ve dostluk ortamı yaratılmalı TÜRSAB camiasında. Başkanların SEÇİM savaşında seyahat acentaları çok yıprandı. Yeni bir sayfa açılacaksa dayakla değil, barış ve güç birliği çağrısıyla, SEKTÖRE KUCAK AÇAN BİR ANLAYIŞLA HAREKET EDİLMELİ. AKSİ HALDE BU KAVGALAR HİÇ BİTMEZ.
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
09 Nisan 2018 Pazartesi
Mesaj Gönder 1605 Yorumlar

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .