ARILAR VE ESENLİĞİMİZ

Ölümsüzlüğün yerini Esenliğin aldığı günümüzde Arı ürünlerinin esenlik amacıyla yerinde kullanılması.....


Bal peteklerini sanatçı titizliği ile yapan ve bunları aynı titizlikle işleyen arıların ürünlerinin sadece baldan ibaret olmadığını ortaya koyan, arıların bizlere sunduklarının tüm ürünleri aynı sanatçı titizliği ile işleyen AMBROSIA Çiftliğini anlatmak için “15 NİSAN Dünya Sanat Günü '' nün kutlandığı haftayı seçtim.

Sanatlarının üretimlerine bizlere esenlik sağlamak için yansıtan ve anlatımları ile arıların dünyasının sevmemizin yolunu açan kovanların içinden seçilen fotoğrafları büyük bir beğeni ile izlerken arıların sanatlarının ve toplumsal yaşam kurallarının da örnek alınması gerektiğini de hatırlatmak istiyorum.

Sonsuz Hayat AMBROSIA (1)
Arılar olmadan yaşamın devam edemeyeceği görüşlerine yeni yorumlarla katılma zamanının geldiği düşüncesi ile Kaz Dağlarında bu işi başlatan AMBROSIA Yaşam Merkezi nin kurucusu HÜSEYİN Çeşmecioğlu un teşebbüslerinin TROYA savaşından sonra ROMA Devletini kurarak yeni bir uygarlığı başlatanların mirasının devamı olarak görüyorum.

Binlerce yıllık mitolojinin kaynağı Kaz Dağları nda EDREMİT te geliştirilen bu proje ile APİTRAPİ ve FİTO TERAPİ için insanları ağlıklarını kazanmaya davet eden ile yeni bir yaşam iksiri merkezi oluyor. Bu oluşum Sağlık alanındaki yeniliklere de cevap verebilecek bir nitelik taşıyor. ÇEŞMECİOĞLU nun özenle kurduğu ve bilim dünyasının ilgi ile izlediği merkez Esenlik Turizmi olarak isimlendirebileceğimiz imkanlarının sunulması için önder kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Benim Meskenim Dağlardır
Mitolojik ve biyolojik değerlerinin sergilendiği KAZDAĞI Etnografya Galerisinde yer alan bilgilerle de desteklenen ve Sabahattin Ali nin dizelerine de konu olan Kaz Dağlarının dünyanın en iyi hava kalitesi yanında arı ürünlerinin kullanılabileceği esenlik merkezleri için de en iyi tercih olacağı bilim tarafından da onaylanmış durumda.

Dünyanın en zengin oksijen kaynağında yapılacak yatırımlar ülkemizin insanlığın yaşamında sahip olduğu önemin, dünya insanlarına esenlik ve mutluluk taşımak için kullanılması, mutlaka evrensel anlamda büyük beğeniler ve katkılar sağlayacaktır.

Arı Ürünlerinin Yerinde Kullanılması Ve Esenliğimiz
Ölümsüzlüğün yerini Esenliğin aldığı günümüzde Arı ürünlerinin esenlik amacıyla yerinde kullanılması tüm Anadolu nun bu anlamdaki zenginliğinin raf ürünleri şeklinde üretilmesinin yanı sıra elde edildiği ortamda en doğal şekli ile kullanılması anlamında bir farklılığı ifade ediyor.
Daha önce de yazılarımız da yer verdiğimiz Doğal ürünler ve coğrafi işaretli ürünlere yönelen taleplerin karşılanabileceği en uygun ortamların yatırım alanı olarak seçildiği, patent ve ilgili belgelerin sahibi olan AMBROSIA u öncü ve örnek teşebbüsünü anlama kutlamak gerekiyor.


Yerel Yönetimlerin Desteği
Yeni bir açılımın ifadesi olan “Yüksek Rakım Esenliği '' (www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=3232) kapsamında değerlendirdiğimiz; Edremit ve Kaz Dağlarının imkanları ile zenginleşen
- İklim ve Suya bağlı Merkezler de yapılacak Kimatik, Akuatik ve Hidroterapik etkinlikler
- Şifalı sularla (sıcak ve soğuk sular ve içmeceler dahil) yapılacak uygulamalar
- API (arı ürünleri) esenliği merkezleri
- FITO (bitki) esenliği merkezleri
- Rehabitasyon Merkezleri
- Psikolojik esenlik merkezleri
- Kneipp (hidroterapi, tıbbi telkinler, beslenme, hareket) türü esenlik merkezlerinden
oluşan projeleri için Yerel yönetimlerin bu anlamda verdikleri desteklerle de başarının yöreye daha hızlı olarak yerleşmesi mümkün olacak.

Yerel Yönetimlerin Desteği
Çalışmaların Yerel Yönetimler ve Bilim Kuruluşlarının ilgi ve desteği sürdürüldüğü Merkezi ziyaret eden Balıkesir Valisinin; “Balıkesir in gelir seviyesini arttırmak, arıcılıktan daha fazla katma değer sağlamak ve bölgemizin Apiterapi Merkezi haline gelmesi için bu tür çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz '' sözlerini (http://www.balikesir.gov.tr/aridan-gelen-sifa-apiterapi-merkezi-icin-edremit-aday) Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü nedeniyle hazırladığımız yazımız kapsamında değerlendiriyoruz.
(www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=3494)

Hacettepe Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (HARÜM) Müdür Yardımcısı Dr. Aslı Özkırım ın değindiği;Türkiye iklim koşulları, bitki örtüsü ve 40. 000 arıcısı ile yeryüzünde arıcılığa en uygun ülkelerden birisi olan Dünyada arı varlığı ve bal üretimi bakımından ikinci sırada olan ülkemizde bu büyük çeşitliliğin yönlendirilmesi için potansiyeli yönlendirecek, sorunları çözecek kurum ve kuruluşlara olan ihtiyacın çözümü için de bir başlangıç oluşturmasını diliyoruz.

(1) Derlediğim bilgilere göre: Kaz Dağlarındaki yaşamdan izler taşıyan Homeros destanlarındaki anlatımlara göre Olympos Tanrıları “Ambrosia“ Ve “Nektar“ ile beslenirlermiş; adının ölümsüzlük anlamına gelen Ambrosia dan alan bir çok çiçek özlerinin katıldığı bir çeşit bal olan Ambrosia ile beslenen tanrılar yaralanmazlar, insanlar içince de ölümsüz olurlarmış.

          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
18 Nisan 2018 Çarşamba
Mesaj Gönder 756 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TARIMDAN KOPAN KÖYLERE 5 BİN MİLLET KONAĞI GELİYOR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
AYASOFYA'DA SON SPAGAT

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
2018 TROYA YILI BİR İLETİŞİM STRATEJİSİNİN SONUCUDUR.

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
YENİ YASADA SON DÖNEMEÇ... Yorum VAR !

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
GEORGE V HOTEL ÖRNEĞİ: HARCAMA MI, YATIRIM MI..

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK-II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .