EXPAT NASIL OLUNUR?

Üçüncü expat bilgilendirme yazısına hoş geldiniz.

Daha önceki yazılarda expat ne demektir ve expat olmanın avantajları nelerdir konuşmuştuk.
www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=3839
www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=3852

Şimdi de “ya bu expatlık tam bana göre bir şeymiş nasıl olurum ki ben bunu? '' diyenler için expat nasıl olunur, expat olmak için uygulanabilecek bir formül var mıdır; bunlardan bahsedeceğiz.

Çok yormadan kısa cevap verecek olursam: Hayır, yoktur.
“Aaaa! Ama nasıl yani? '' diyenler için de uzun cevaba geçelim şimdi. Kısa cevaptan da anlamış olabileceğiniz gibi expat olmak için mutlaka şunu şunu yapmalısınız diye bir şey yoktur. Ancak uluslararası veya çok-uluslu bir şirketin sizi expat seçme olasılığını arttırmaya yönelik yapabileceğiniz bazı şeyler var tabi ki.

Dil Bilmek
Dil bilmek büyük bir avantajdır. Bildiğiniz gibi artık İngilizce bilmek sadece expat pozisyonu için olmasa bile büyük şirketlere girmek için çok önemli. Ancak şansınızı daha arttırmak istiyorsanız ikinci bir dil şart. Bunu söylerken kulağa her şeye bir kulp bulup hiçbir şeyden memnuniyet duymayan yaşlı komşu teyze gibi gelmek istemiyorum ama artık ingilizceyi herkes konuşuyor be yavruuum…

İkinci bir dil bilmek sizin için güzel bir avantaj olacaktır. Özellikle öğrendiğiniz ikinci dili bilen kişi sayısı azsa sizin değeriniz artacaktır. Örneğin Türkiye de birçok lise ikinci dil olarak öğrenciler Almanca öğretmeye başlar. Bu da Almanca temelini almış birçok insan mevcut demektir. O yüzden Almanca yerine Portekizce gibi daha kısıtlı bir dili seçip daha stratejik davranabilirsiniz.
Peki böyle stratejik bir yabancı dil seçip bunun üzerine yoğunlaşmak arzusundaysanız nelere dikkat etmeniz, dili nasıl seçmeniz lazım çok kısaca ondan da bahsedelim:

Dilin dünyada kapladığı yer, bu anadile sahip kişilerin İngilizce düzeyi ve bu dili kullanan ülkelerin kariyeriniz açısından önemini göz önünde bulunmalısınız. Portekizce örneğinden devam edecek olursak, Dünya da Portekizce konuşan ülke sayısı çok fazla değil, en bilinenleri: Portekiz ve Brezilya. Ancak bu ülkelerin vatandaşlarının İngilizce bilme oranı da yüksek değil. Hem Portekiz hem de Brezilya globalleşmekte olan ülkelerden ve Portekizce bilmek bu ülkelerle iş yapan şirketler için avantaj olabilir.

Başka bir örnek verecek olursam; Norveççe kullanım alanı dar olan bir dil, sadece Norveç te kullanılıyor. Norveç de globalleşmekte olan bir ülke. Norveç le ortak iş yapan birçok şirket bulunuyor. Ancak bu şirketler Norveççe bilen birini özellikle arıyor mu? Norveçlilerin büyük bir kısmı İngilizceyi iyi konuşabildikleri için Portekizce öğrenmek Norveççe öğrenmekten stratejik olarak daha yararlı bir seçenek olabilir.
Son olarak da, “Ya ben Almanca öğrenmeye zaten başlamıştım oradan yürüsem olmaz mı? '' diye düşünüyor olabilirsiniz. Tabi ki Almanca öğrenmek de son derece iyi bir kazanım olabilir. Sadece bu durumda Almanca bilen insanların arasında ayrılmanız gerektiğini unutmamanız lazım. Örneğin Almancanızın seviyesinin “derdimi anlatabiliyorum '' seviyesinde değil de profesyonel bir seviyede olması önemli olacaktır.

Eğitim
Büyük çok-uluslu şirketlerin bazı pozisyonları üniversite diploması gerektirecektir. Özellikle mühendislik, pazarlama, muhasebe gibi alanlarda çalışmak için diplomanız önemli olacaktır.
Öte yandan eğitim denince akla sadece üniversite veya yüksek eğitim gelmemeli. Üniversite diploması expat olmak için kesinlikle bir zorunluluk değildir. Örneğin inşaat sektöründe teknik okul mezunu, üniversite diploması olmayan bir sürü başarılı expat bulunmaktadır. Önemli olan hangi sektörün hangi altyapıya sahip çalışanlara ihtiyaç duyduğudur. Bazı sektörler üniversite diplomasına bakmasa da belirli bir teknik altyapıya veya bazı özel sertifikalara sahip adaylar arıyor olabilir.

İş Deneyimi
İş deneyimi de önemli bir artıdır. Örneğin lojistik sektöründe yılların deneyimine sahipsiniz. Şirket ne kadar bilginizin ve işlerinizin kalitesinin farkında. Yurt dışı operasyonlarını yürütmek için neden size güvenmesin? Halihazırda çalıştığınız pozisyonda yeteneklerinizi kanıtlamanız, çalışkanlığınız expat olma ihtimalinizi çok yükseltebilir. Özellikle yukarıda bahsettiğim gibi teknik bilgi gerektiren işlerde iş deneyimi daha değerli olacaktır.

Yurtdışı deneyimi
Büyük bir artıdır. Daha önceki expat yazılarımda bahsettiğim gibi şirketler gönderdikleri expata ciddi bir yatırım yaparlar. Bir şirketin expat yönetimi konusunda başına gelebilecek en kötü şey expatın işi bırakıp gidivermesidir. Zira bu şirket açısından hem ciddi bir yatırımın boşa gitmesi hem de söz konusu ülkede işlerin aksaması demektir.
Tamamen farklı bir ülkede, farklı bir kültürün içinde yaşamak iyidir, hoştur, değerli bir deneyimdir; ancak aynı zamanda zordur. Onun için böyle bir taşın altına girip giremeyeceğinizi hem sizin hem de şirketin bilebilmesi gerekir. Şirketi bu konuda ikna etmeyi bir kenara bırakırsak, kalın kalın yazmamdan da anlayabileceğiniz gibi sizin bu deneyime hazır olduğunuza emin olmanız gerekir. Bu noktada henüz okumadıysanız Expat Olmanın Avantajları ve Dezavantajları yazıma göz atabilirsiniz.
Yurtdışı deneyimi size başka bir ülkede kendi ayaklarınızın üstünde durmayı öğretecek, başka kültürlere nasıl uyum sağlayabileceğinizi bizzat yaşatarak öğretecektir. (Expat olmak istemiyorsanız bile yararlı bir deneyimdir.)

Son Söz
Dediğim gibi bunlar size expat olmayı garantilemez.Master yapmış, üç dil bilen, hem iş hem yurtdışı deneyimi olan birisi olsanız da şirketiniz açık olan expat pozisyonu için sizi seçmeyebilir. Olur mu olur dünyanın bin bir türlü hali var. Belki de o pozisyon için daha genç birini düşünüyorlardı ve sizden daha az deneyime sahip, master diploması olmayan, sadece İngilizce bilen bir adayı daha uygun görecekler.
Hatta hiç yabancı dil bilmeyen bir expatla, daha önce yurtdışına hiç çıkmamış bir expatla veya daha ilk kez çalışmaya başlamış bir expatla karşılaşabilirsiniz. Böyle birçok insan var. Sonuçta görevlendirmeyi yapan şirkettir ve ellerindeki pozisyona kimi en uygun bulacakları, pozisyon için ne gibi özellikler arayacakları onlara bağlıdır.

Bu yazının amacı expat olmak adına yapabileceğiniz şeyler olduğunu ama expat olmanın kesin bir formülü olmadığını göstermek. Benim önerim, gerçekten expat olarak yurtdışında çalışmak istiyorsanız ve aklınızda belli bir sektör varsa bu sektöre yönelik araştırma yapmanız.
Örneğin, otomotive mi meraklısınız? Otomotiv sektöründe hangi şirketler expat gönderiyor, gönderdikleri insanlarda genelde ne gibi özellikler arıyorlar öğrenmeye çalışın. LinkedIn gibi platformları kullanın. Internations a göz atın, expatlarla tanışmaya çalışın. İstediğiniz sektörde expatlık yapan insanlara mesaj atmayı deneyin. (Şimdi de üniversitelerin kariyer danışmanları gibi konuşmaya başladım sanırım.)

Sonuç olarak “expat nasıl olunur '' sorusunun kesin bir cevabı yok. Ama isteyince yapılamayacak bir şey de yok. Eğer bu yazının çeşitli yerlerinde kendinizi görüyor ve expat olmayı gönülden istiyorsanız, araştırmanızı yapın, kendinize bir yol çizin, ve yavaş yavaş o yoldan yürümeye başlayın. Benim diyebileceklerim bu kadar.
Kaynak: http://tersmevsim.com/expat-nasil-olunur/
          |                              

Nihan Atasayar EŞLİSOY
Yazar
20 Nisan 2018 Cuma
Mesaj Gönder 1783 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .