ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİ VE GELİŞEN BİR DESTİNASYON:

Üzümlü Köyü

Değerli okurlar,
Sizlerle bugün alternatif turizmde gelişen bir yer olan Üzümlü Köyü’nden bahsetmek istiyorum. Burası Yeşil Üzümlü olarak da geçmektedir. Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde bulunan ve Fethiye merkez ile arası 16 km olan, bu köye gitmek için 700 metre kadar yükseğe çıkmak gerekiyor. Temiz havası, insanın ruhunu rahatlatan ortamı da konumundan kaynaklanmaktadır.
Sahip olduğu doğası, sakin fakat kesinlikle sıkıcı olmayan atmosferi ile bu köy gün geçtikçe adını çok daha fazla duyuracaktır. Konumuz turizm olduğu için gelelim bu güzel köyümüzün önemine.

Sevgili okurlar, turizmde ana amaç dağılmadan, yok olmadan, yitirmeden büyümektedir. Çünkü ancak bu şekilde doğal kaynaklarımızı ve kültürümüzü kaybetmeden yol alabiliriz; sahip olduğumuz her türlü güzelliği ticari amaçlara yenik düşmeden koruyup, gelecek nesillere aktarabiliriz.

Öyle ki bu uğurda yeşil yıldız, mavi bayrak ve beyaz yıldız gibi çevreyi korumak adına pek çok uygulama devreye girmiştir. Citta slow (yavaş şehir) hareketi de doğal kaynaklara zarar vermeden, kültürünü koruyarak gelişen ve bu kültürü ziyaretçiler ve turistler ile paylaşan yerlere verilen bir statüdür. Tabii ki belirli kriterleri (enerji ve çevre politikası, yaşam kalitesi, sosyal bağlılık vb. bkz. www.cittaslow.org/content/how-become) sağlamak şarttır.
Ülkemizde 15 ilçe (Akyaka, Eğirdir, Gerze, Gökçeada, Göynük, Halfeti, Mudurnu, Perşembe, Şavşat, Seferihisar, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç, Yenipazar, detaylı bilgi için bkz: cittaslow.org/network) Citta Slow statüsünde bulunmaktadır; Citta Slow statüsündeki ilçelerin sayısının artması hem sürdürülebilir gelişimin sağlanması hem de ülkemizin tanıtımının yapılması açısından önemlidir. Üzümlü Köyünün de bu statüyü kazanma yolunda ilerleyebileceğine inanıyorum.

Alternatif turizm çeşitlerine ilişkin zengin potansiyeli bulunan ülkemizin ufak bir köyü olan Üzümlü Köyü, kendi içinde konumu nedeni ile yayla turizmi, kuzu göbeği festivali ile festival turizmi, özellikle yerli ve yabancı üçüncü yaş grubundan kişileri ağırlaması nedeni ile üçüncü yaş turizmi alanında potansiyele sahiptir. Farklı turizm türlerinde potansiyele sahip olan bu destinasyonun sürdürülebilirliği sağlamak koşulu ile yıllar boyunca misafirlerini ağırlamaya devam ederek hem kırsal kalkınmaya hem de alternatif turizm alanlarının gelişimine önemli düzeyde katkı sağlayabileceğine inanıyorum.

Üzümlü Köyünde dikkatimi çeken başka bir nokta ise üçüncü yaş grubundan yerli ve yabancı pek çok kişinin bu güzel köye yerleşmiş olmasıdır. İlk bakışta, üçüncü yaş grubundakini kişiler ve üçüncü yaş turistleri için temiz hava ve doğayla iç içe olmanın yeterli olabileceği düşünülse de aslında sosyalleşmek, kültürel faaliyetlerde bulunmak ve doğa yürüyüşü gibi sportif faaliyetlere katılmak göreceli olarak önemlidir.

Dünya üzerinde 60 yaş ve üzeri nüfusun 2030 yılına kadar 1 milyar 300 milyona ulaşması beklenmektedir; 2015 yılında ise bu sayı 900 milyona ulaşmıştır; küresel düzeyde turist varışlarının 2020 yılında her 100 kişide 18 kişi olacağı tahmin edilmektedir. (UNDESA;UNWTO). Söz konusu durumda turizm faaliyetine katılan kişi sayısı içinde üçüncü yaş grubunun da artacağı ön görülebilir.

Peki üçüncü yaş turizminde başarılı olmak için yeterli düzene sahip miyiz? Öncelikle belirtmek gerekir ki erişilebilir uygulamalar olmadan yeterlilikten bahsedemeyiz. Üzümlü Köyü gibi alternatif turizm alanları oluşturma potansiyeli olan destinasyonlardan tam anlamıyla faydalanmak istiyorsak mutlaka önce o destinasyonun tam erişilebilir özelliklere sahip durumda olması gereklidir. Zaten ülkemizin sahip olduğu turizm potansiyeli uluslararası platformda kendini göstermektedir. Peki o zaman fiziki çevresiyle, bilgi paylaşımıyla ve sosyal hayata katılımla tam erişilebilir bir destinasyon olursak ortaya çıkarabileceğimiz turistik ürünleri ve değerlendirebileceğimiz turizm fırsatlarını hayal edebiliyor musunuz?


      |                              

Merve Baş  BULUT
Akademisyen Yazar
11 Mayıs 2018 Cuma
Mesaj Gönder 1874 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .