ÜNLÜLERLE GEZİYORUM'A REHBERLERDEN ÜN'LEM İŞARETİ

Son dönemlerde özellikle kurumsal turizm firmalarının başlattığı ÜNLÜLERLER GEZİYORUM VE SELECT başlıklı tur pazarlama ve satış stratejileri profesyonel kokartlı turist rehberleri arasında büyük bir tartışma başlattı.

Bir kısım kokartlı rehber bunu olumlu olduğunu düşünürken diğer bir kısmı da tur rehberliği açısından onur kırıcı ve mesleğin geleceği açısından tehlikeli bir girişim olarak görüyor.

Turizm, bir Ticaret tir ve arz talep ile yürür; bu doğrudur ve rekabet piyasada büyüktür. Pastanın dilimlerini ne kadar çok ele geçirirseniz o kadar kurumsallaşır ve daha çok büyür ve kazanırsınız.
Bu konu serbest piyasa ve kapitalist ticarete girer ve vergisini veren ve işçilerinin maaşını veren ve de SSK sını yatıran bir firmaya da kimsenin söyleyecek hiç bir sözü olamaz çünkü bu işler tüm dünyada böyle döner.

Ama ayın diğer karanlık yüzü daha var bunu gün geçtikçe daha iyi görmeye başladık. Bilindiği üzere son siyasi ve terör olaylardan ülkemizde dış turizm inanılmaz bir şekilde çöktü ve yeni yeni toparlanmaya başlıyor.

Son dönemde, birçok otel, turizm acentesi battı, başta rehberler olmak üzere BİRÇOK TURİZM EMEKÇİSİ işsiz kaldı. Ev ve araba kredilerini ödeyemedi, hazırlıksız yakalananların çoğu da malını mülkünü kaybetti yani sıfırladı. Şimdi toparlanma dönemine girdik giriyoruz derken sektörde rehberlere rakip olabilecek alternatifler ortaya çıkmaya başladı.

Kokartlı bir profesyonel rehber oyun kurucudur, organizatördür, birçok dile hâkim olsa da her konunun uzmanı olamaz ama zaten herkes her şeyi bilemez o nedenle bir rehberden bir GOOGLE olmasını hiç kimse bekleyemez ama bir REHBER kendini yetiştirdiği kadar iyi rehberdir ve piyasada bunu bilir işe çağırır veya çağırmaz yani çok serbest bir meslek REHBERLİK .

Ama şimdi ÜNLÜLERLE GEZİYORUM furyası başladı bu tür bir pazarlamaya niye ihtiyaç duyuldu. 15 bin kokartlı rehberin arasında medyatik ve ünlü olanların sayısı bir elin parmağın geçmez. Hiç birimiz bir belgeselci veya sosyal medya fenomeni olacak durumda ve yetenekte değiliz. Ha belli bir çaba verir ve para harcarsak bunu yapmaksa hiç hayal değildir. POSTMODERN SANATÇI ANDY WARHOL un dediği gibi BİR GÜN GELECEK HERKES 15 DAKİKA BİLE OLSA ÜNLÜ OLACAK!

Bu yoldan yürürsek tur rehberinin hayatının çoğunu üniversitede hocalığa vermiş veya sanata adamış ya da tiyatro sahnesine vermiş değerli hocalarla âşık atacak hali yoktur ama bir tur rehberi de ayrı bir değerli bir şahsiyettir ama sadece onlar kadar ünlü değildir tanınamaz.

BİR TUR REHBERİ MEDYATİK OLMADIĞI İÇİN BİR ÜNLÜ KADAR OTOBÜS VE UÇAK DOLDURAMAZ ama fırsat verirlerse çağın olanaklarını kullanarak çok da iyi bir şekilde müşteri portföyler ve veri bank oluşturulabiliriz.
Bir kokartlı turist rehberi bir ünlünün veya uzmanın yanında bir çanta rehber olmaz belki turda moderatör olur ama gölgede kalmamalıdır. Boynundaki kokart o ünlünün veya yazarın kariyeri kadar değerlidir. En azından bazılarımız için.

Öz eleştiri yaparsak biz rehberler kendimizi tam anlamıyla geliştirmiyoruz mesela bendeniz, bir GSF Sinema TV bölümü mezunu rehber olarak doğru düzgün bir belgesel çekmişliğim yoktur. Belgesel kanallarının aradığı bir isim haline gelememişimdir bu benim hatamdır.
Ya da diğer meslektaşlarımın kitap yazanı veya TV program yapanları vardır medyatik olmuşlar ve bunun da karşılığını hemen manevi hem de maddi anlamda almışlardır.

Sosyal medyada bu konular üzerinde hakarete varan sonuçsuz tartışmalıları görünce çoğumuzun değirmenlere karşı savaştığımızı görüyorum.
Bu şekilde giderek organize olmayarak ve de kavga ederek bu mesleği biz çok başka daha yerlere de kaptırırız. Mahalledeki tur yapan teyze bile elimizden mikrofonu kapmak için gün sayarken; MEDYA EĞİTİMİ ALMIŞ BİR TUR REHBERİ OLARAK diyorum ki; HER REHBER ÜNLÜ OLACAK DİYE BİR ŞEY YOK AMA DEĞERLİ VE ARANILAN OLABİLİRİZ.

Kendinizi en az bir alanda uzmanlaştırarak ünlü olabilirsiniz:
Mesela çok iyi bir floracı olarak
mesela ALANINDA çok iyi bir botanikçi olarak,
mesela ALANINDA çok iyi bir savaş alanları uzmanı olarak,
mesela ALANINDA çok iyi bir kuş gözlemciliği uzmanı olarak,
mesela ALANINDA çok iyi jeoloji uzmanı olarak,
mesela ALANINDA çok iyi Samos adası uzmanı olarak,
mesela ALANINDA çok bir astroloji uzmanı olarak.

ÜNLÜLERLE GEZİYORUM formatı dünyanın her noktasında kullanılır ama Hollywood da bir yıldız hem iyi oyuncudur hem iyi şarkıcıdır hem de iyi dansçıdır başka türlü yıldız olamaz. Yani biz rehberler kendimizi geliştirmek zorundayız eğer yapmazsak kapitalist piyasa harekete geçer bu boşluğu böyle ÜNLÜLERLE GEZİYORUM diye doldurur.

Uzun lafın kısası ünlülerle çalışan firmalara kızamayız çünkü onlar ticaret yapıyorlar. O ünlüler sayesinde uçakları, otelleri ve otobüsleri besliyorlar. Realite budur. Ama kişisel görüşüm; nasıl diploma ve formasyon olmadan hiç kimse doktorum veya öğretmenim diyemezse kokartı veya formasyonu olmadan hiç kimse de ben rehberim diyemez. O zaman işler rayından çıkar haksız rekabet ve kazanç olur.

Ünlü bile olsa bu kural değişmez ki ben REHBERİM demiyorlar. Ama ünlüler kendilerine UZMAN yani LECTURER olarak tanıtabilir ama kokartı yoksa REHBER değil. Rehberlikte bir formasyonu ve tecrübesi, bilgisi var diye ağzı laf yapan her önüne gelen ünlü bile olsa rehberlik yapacak diye bir şey yok.

KOKARTLI PROFESYONEL REHBERLİK İSE BİREYSEL BİR MESLEKTİR. KENDİNİ NE KADAR ÇOK GELİŞTİRİR VE TANITIRSAN VE PİYASA DA İSİM YAPARSAN O KADAR ÇOK ARANIRSIN VE İŞ BULURSUNUZ
Sonuç olarak rehber arkadaşlarım tartışalım ama kavga etmeyelim yoksa bu şekilde daha çok bölüneceğiz ve meydanı mesleğimizde gözü olanlara bırakacağız. Türkçe kokart yasası zaten çıkartırlarsa ünlü veya ünsüz bu işe dalmak isteyen o kadar işsiz güçsüz var ki anlatamam.
O nedenler ünlülerle gezelim onlardan faydalanalım paramızı kazanalım ama biz de kendi içimizde piyasada değerli olmaya çalışarak mesleğimizi en iyi noktaya getirerek icra edelim.
Genç rehberler, kendinize güvenin ana kural budur.

1- Video Caps ler çekin Youtube yayınlayın
2- Farklı konularda iddialı iddiasız Köşe yazıları yazın kimseden çekinmeyin yazın.
3- Küçük tarih araştırmaları yapın sponsor bulun yayınlatın.
4- Her şey dijital , belgesel çekin, dijital montajlayın üzerine konuşun yayınlayın.
5- Ücretsiz tanıtım turları düzenleyin medyayı çağırın isim yapın
6- Ünlü ama bilgili uzmanlarla gezin kendinizi geliştirin
7- Görün bakın, bir gün herkes kendi çağında aranan ve ünlü olacaktır.

Esas görünmeyen kahramanlar ve yıllardır bu ülkenin kültür turizm elçilileri ve ülkeye döviz sokan, yabancı turisti gülümseyerek ülkesine gönderen GERÇEK ÜNLÜLER BİZ REHBERLERİZ.

ESEN KALIN.
          |                              

Kemal ŞENDİKİCİ
Profesyonel Turist Rehberi- Turizm Yazarı/ Seyahat Fotoğrafçısı
18 Mayıs 2018 Cuma
Mesaj Gönder 1747 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
BUĞDAY DOSTLUĞU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TARIMDAN KOPAN KÖYLERE 5 BİN MİLLET KONAĞI GELİYOR!

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
2018 TROYA YILI BİR İLETİŞİM STRATEJİSİNİN SONUCUDUR.

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
YENİ YASADA SON DÖNEMEÇ...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
GEORGE V HOTEL ÖRNEĞİ: HARCAMA MI, YATIRIM MI..

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK-II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .