100.NCÜ YILA GİRERKEN TARİHİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Tarihimizde Atatürk’ün Samsun’a çıkışı (19 MAYIS 1919) ile Cumhuriyetin İlan Edildiği 29 EKİM 1923 arası Milli Mücadele Yılları, Kurtuluş Savaşı Dönemi olarak yer alır. Büyük Nutuk da 19 MAYIS 1919 – 20 Ekim 1927 Dönemi içinde geçmiş olayları kapsamaktadır.Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas Kongreleri ve Atatürk ün Ankara ya gelişi ile 23 NİSAN 1920 bu çizgide burada adını yazamadığım ünvanlı, istiklal madalyalı kentler, saygı ve şükranla andığımız sivil ve asker kişiler bıraktıkları anlamlı izlerle anılır.

Yüzüncü yıla girerken Anadolu nun tümünde, kişiler ve yöreler bu bağlamda görev, katkı ve özverileri ile unutulmaması gerekenler arasındadır. Millî Mücadele Anadolu nun her yöresinde izlerini korumaktadır.

Gençlerin Projesi Olmalı
Öyleyse bunlar unutulmadan sürdürülebilirlik kavramına dahil edilmeli; Kırsal Kalkınma faktörlerinden biri olarak güçlendirici sosyal yapı faktörleri arasında, geleceğin emanet edildiği gençlerle yer almalıdır.

Her kentimiz için Millî Mücadele Yıllarındaki katkılarının “Halk Temelli, Gençlik Ağırlıklı Sürdürülebilirlik '' açısından ele alındığı projeler geliştirilebilir; buna Cumhuriyet dönemindeki gelişmeler de eklenerek kentlerin tarihi ve kültürleri ile zenginleşen, gezginlerin ilgisini çekecek etkinlikler gerçekleştirilebilir.

Tarihîmizin bu yönünün de üzerinde yeterince durulması dileği ile Kurtuluş Savaşı yıllarında adı pek de geçmeyen Anadolu yerleşimleri adına Kalecik İlçesini bu Meçhul Kahramanlar adına gündeme taşımak bugün teşekkürü hak eden pek çok beldemizden biri olarak, onların adına yazmak istedim.

Kalecik
Kalecik le ilk tanışmam Seçim AYDIN la beraber katıldığımız THY uçağına “Kalecik '' adının verilmesi nedeniyle yapılan; AYDIN ın bu zincirin bir gün KALECİK de açılacak bir Sivil Havacılık Okulu ile tamamlaması dileği ile hatırladığım etkinlik sırasındadır. (1)
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp?ID=23197
www.hurriyet.com.tr/kalecik-tayyaresi-havalandi-40007535
Daha sonra Ankara Kongre ve Ziyaretçi Bürosu nun ambleminin düzenlenmesi sırasında Kalecik Karası Üzümü nün renginin Ankara nın diğer ürünlerinin renklerine zemin olacak şeklide düzenlendiği ongun çalışmasında oldu.

Turizm Yazarımız Adil ÇULHAOĞLU nun yazısının buraya en kısa zamanda uğrayıp izlenimler edinmek gerektiği yönündeki etkisi ile bu şirin Anadolu ilçemizi ziyaret etme fırsatını da Kastamonu dönüşünde bulduk.

İnebolu dan başlayan İstiklal yolundaki önemi ile birlikte Millî Mücadele yıllarında ordu için açılan fırınlar, Sakarya Cephesine Haymana üzerinden sağlanan destek ve Cepheden getirilen yaralıların tedavileri açısından Kalecik in tarihîmizde yer almasının unutulmaması gerektiğini düşündüm.
Belediyenin değerli projeleri gelecekte kendisi için güzel şeyler yapılan yörelerin ziyaretçiler için de tercih edilmesinin önemini bir kez daha hatırlattı.

Günümüzde Kalecik te yaşayanların mutluluğunu arttıran projeler ve yatırımlar Ankara başta olmak üzere tüm ziyaretçileri memnun edecek nitelikler taşıyor.

Ankara Kalkınma Ajansı nın yayınladığı kitaplarda ayrıntılı olarak yer alan tarihi ve kültürü ile yol boyunda bir uğrak yeri olmasının yolu açılabilir.
Kent içi trafiğin ülkemizin çoğunda alışık olduğumuz tarzdaki düzensizliğini, insanların dostluğu ile telafi edince kendilerinin memnu olduğunu, alışkın olduğunu düşündüğümüz bu yaşam tarzının ziyaretçiler olarak fazla da büyütmemiz gerektiğin düşündüm. Ancak Belediyenin önemli atılımlarının tamamlayıcısı olarak yaşayanlar ve ziyaretçiler için kentiçi ulaşımın düzenlenmesi konusunu da gündeme taşımasını önererek yaşadığımız güzel güne dönmek istiyorum.

Kalecik molamız yolculukların yol üzerindeki yerleşimlere uğrayarak zenginleştirilmesi önerimizin bir uygulaması oldu.

Aşık Mirati Parkında Belediye tarafından yaptırılan Konak özgün mutfağı yanında çalışanların ilgisi ve dostluğu ile daha da güzelleşiyor. Malzemenin yöresel ağırlıklı seçildiğini, bilinen yerlerden alındığını gururla ifade ediyorlar. Ankara dan kahvaltı ve yemek için gelen özel gurupların giderek arttığını Anadolu işletmelerinin samimi ortamında mutlulukla belirtiyorlar.

Kültür Ortamları
Her öğün için önerilebilecek mekanın uzun süreli sohbetler için düzenlenmiş üst katında kahvenizi huzurla içerken zamanın durmasını istiyorsunuz. Geleneksel kültürel değerlerimizin Somut Olmayan Kültürel Miras ögelerinin bir arada bulunduğu bu ortam onlara Yaşam kazandırmanın yolunun yeni çevreler, ortamlar ve anlayışlarla bir araya getirmeye bağlı olduğunu kanıtlıyor...

Anadolu da yerel yönetimlerin bu girişimlerinin gezginler olarak desteklerken katkı sağlayan kurum ve kuruluşlar arasında Ankara Kalkınma Ajansına da teşekkürlerimizi iletiyoruz.
Unutulmuş değerlerin, kişilerin, törelerin, gelenekten geleceğe taşınması hızla çoğalması, kişisel ve gurup gezilerimize ilave edilesi dileği ile
---------------------------
(1) Kalecikliler, Türk Hava Kuvvetlerini Kuvvetlendirme Kampanyası na 2 uçak bağışlamışlardır. Bu davranışın ardından Türkiye nin tüm şehirleri için Türk Hava Kuvvetleri ni Kuvvetlendirme Kampanyası başlatılmıştı. Bu kampanya sonrasında da Hava Kuvvetleri ne 300 e yakın uçak alınmıştı.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
19 Mayıs 2018 Cumartesi
Mesaj Gönder 1150 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TARIMDAN KOPAN KÖYLERE 5 BİN MİLLET KONAĞI GELİYOR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
AYASOFYA'DA SON SPAGAT

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
2018 TROYA YILI BİR İLETİŞİM STRATEJİSİNİN SONUCUDUR.

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
YENİ YASADA SON DÖNEMEÇ...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
GEORGE V HOTEL ÖRNEĞİ: HARCAMA MI, YATIRIM MI..

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK-II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .