SİNOP'TA NÜKLEER DOĞA KATLİAMI VE HİBAKUŞLAR

Sinop, doğal güzellikleri ve yaşam kalitesi açısından Türkiye nin en mutlu şehri olarak gündeme gelse de bugünlerde en mutlu şehir değil tam tersi en mutsuz şehir denilebilir Çünkü tam kalbinin ortasına gereksiz devasa bir nükleer santral yapılıyor ve kalbin ortasından 650.000 ağaç katlediliyor.

Ve Sinoplular birer Hibakuş olmak istemiyorlar.
1945 yılında Hiroşima ve Nagazaki de atılan atom bombası sonrası tesadüfen yaşayan bazı insanlara ışın yiyen insanlar anlamına gelen bir isim takmışlar: ‘Hibakuşlar

Sinop harika bir doğa ve tarih kenti; 5000 yıllık nerdeyse İstanbul la yaşıt kadim bir liman kenti.
Zeus un sahip olamadığı bakire tanrıça Sinope nin, Büyük İskender e bile efelenen Diyojen in, Kuzey Anadolu nun ilk camisi Alaattin camisinin bulunduğu, şehir ve Çerkezlerin, Abhazların, Ermenilerin, Yahudilerin, Kırım Türklerinin kısacası İnsanın İskelesi dir SİNOP.
Osmanlı nın en önemli tersanesidir ve ünlü filmdeki kaçması mümkün olmayan Alkatraz hapishanesine benzemesi ile tanınan bugünün müzesi olan tarihi Sinop hapishanesi kentin simgesidir.

Turizm , balıkçılık, balıkçı takası yapımı ve ayrıca turistik maket kayık yapımı kentin önemli gelirleri.
Ayrıca Sinop cevizli mantısı çok leziz ve meşhurdur. Öğle yemeği için mutlaka durulur.
Karadeniz turlarında mutlaka iki saat bile olsa bu kente uğranır ve liman bölgesi gezilir.

Sabahattin Ali nin yıllarca mahpus yattığı ve “Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz '' şiirini yazdığı kasvetli ve rutubetli tarihi Sinop cezaevi bugün turistler tarafından hüzünle ziyaret edilir.
Türkiye nin dünya da sadece Norveç te olduğu sanılan doğa harikası Fiyortlarının bulunduğu doğa cenneti şehrimiz Sinop.

Türkiye nin trafik lambası olmayan nadir şehri. sadece bir trafik lambası var. Trafik yok.
Ama Nükleer santrali olacak.. !
Ve bugünlerde tanrıça Sinope nin kentinin adı ağaç katliamı ve nükleer santral ile anılıyor.
Aktivist çevreciler çok tepkili ve 24 Haziran ı bekliyorlar ama oldukça çaresizler.Çünkü politikacılar ne isterse o yapılıyor… Çevre ve doğayı takan yok. Para ve oy derdi var.
Nükleer santral ve atık depolama için yaklaşık 600.000 ağaç kesildiğini bildiren Yeşil Direniş aktivistleri bunun tam bir doğa cinayeti olduğunu ısrarla belirtiyorlar…

Sinop Nükleer santrali, merkeze bağlı Abalı köyünde Karadeniz kıyısında kurulması planlanıyor ve Akkuyu nükleer santralinden sonra projelendirilen ikinci nükleer santrali olacak…
Eğer bu soğutmalı santral harekete geçerse 80 milyon vatandaşın bir günde harcadığı sudan daha fazla su harcayacağı uzmanlar tarafından bildiriliyor. Santralin her gün 28 milyon küp soğutma suyunu Karadeniz den çekeceği ve bu suyun öleceğini ayrıca Karadeniz sıvı, katı ve radyoaktif atıklara maruz kalacağını ekliyorlar.
Denizin suyunu alarak soğutup geri verecek olan soğutmalı bir santral.

İmzalanan anlaşmaya göre inşaat 2017 de başlandı ve santral 2024 de üretime geçecek. 34 milyon KW saat elektrik üretecek.
İnşaatı üstlenen iki yabancı firma biri Japon biri Fransız ama Türkiye; radyoaktif kazalar konusunda sabıkalı bir ülke, henüz hiç nükleer santrali yokken bile İstanbul ikitelli de bir hurdacı da gerçekleşen radyoaktif sızıntı nedeniyle ‘Dünyanın en önemli 20 radyoaktif kazası listesine girmeyi başardı.

Seçim döneminde iktidar parti karşıtı olan diğer partili liderler eğer kazanırlarsa Akkuyu ve Sinop nükleer santral projelerini uluslararası hükümlükler dahilinde durduracaklarını belirtseler de ağaç ve çevre katliamı devam ediyor ve proje ve inşaat hızla ilerliyor.

Şu anki yerel belediyenin de çevre kirliği anlamında sabıkası da var, bir TV kanalı tarafından şehrin çöplerinin belediye buldozerleri ile denize dökülme anı görüntüleri medyada yayınlandı ve sınıfta kaldılar.

Sonuçta tüm politik ve egemen güçler sorumsuzca güneyden kuzeyden farklı amaçlarla ülkemizin doğal yeşil kaynakları bilinçli veya bilinçsiz yok ediyorlar.

Avrupa ülkeleri toprak kaybını önleme ve temiz hava kazanmak amacıyla ağaç dikimi artırırken Türkiye son 40 yılda bir Hollanda büyüklüğünde tarım arazisini ve Bulgaristan büyüklüğünde bir mera arazisini kaybetmiş durumda.
Bu bir felaket! ülkede büyük ve küçük baş hayvancılığın da turizmin de bitmesinin en büyük sebepleri bunlar çünkü doğası yok edilen ve denizi kirlenen bir ülkeye kim gelir ki?
Türkiye nin kuzeydeki en uç noktası olan müthiş bir güzellikten söz ediyoruz.
Denize kadar muhteşem bir ağaç tüneli olan doğa harikası bir turistik bölge yok oldu ve içimiz yanıyor.

Hiç göremeyecek olanlar için; İnceburun, Hamsilos ve Fiyortlar bölgesi, Sinop merkezden saatlerce orman içinde sabırla gidilirse sonunda ödül olarak muhteşem bir doğa manzarasının sizi beklediği doğa harikası bir nokta idi. Tüm Karadeniz turlarının değişmez rotası olan bu ağaç cennetinden bugünlerde binlerce can sökülüp atıldı. Sinop Karadeniz in en donanımlı tatil yöresidir, denizi temizdir, balığı güzeldir aynı Çeşme, Bodrum ve Marmaris gibi.

Bunun hesabı nasıl verilir?
Şu anda Sinop ta nükleer karşıtları dernekler, STK ler ve belediyeden oluşan 32 kurum ortak hareket ederek bir çalışma başlatmış durumdalar. 19 bin kişinin toplandığı bir çevre mitingi yapılıyor ki bu kadar kalabalığı hiçbir siyası parti tek başına toplayamıyor Sinop ta.

Ama bugünlerde artık biz turizmciler turlarımızda merkezden İnceburuna giderken ormanlık alanın birdenbire sanki yangın çıkmışçasına ağaçsız kaldığını görünce anlamakta zorlanıyoruz.
Ve sadece yüreğimiz yanıyor ve acıyor, Sinope ve onun masum ağaçları için.GÖRSEL KAYNAK: Yeşil Direniş / Ekoloji /Yaşam Gazetesi
          |                              

Kemal ŞENDİKİCİ
Profesyonel Turist Rehberi- Turizm Yazarı/ Seyahat Fotoğrafçısı
07 Haziran 2018 Perşembe
Mesaj Gönder 1553 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ATATÜRK BİZİ SAMSUN'DA KARŞILARKEN

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
HER KENTE BÖYLE YÖNETİCİLER LAZIM!

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
SOKAKLARI TATLI KOKAN KENT: VİYANA

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
HAKLI OLDUĞUMUZ KONULARDA DİK DURMAMIZ LAZIM

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
SİNETURİST

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM YAZARLARI ULUSAL MEDYADA YER ALMALI

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .