SALDA GÖLÜ; TÜRKİYE'NİN MALDİVLERİ...

Türkiye nire, Maldivler nire Salda Gölü nire, Maldiv Adaları nire?

Antalya dan Maldiv Adaları yaklaşık 10 saat uçak yolculuğu uzakta. O da THY nin direkt uçuşuyla.
Antalya-Salda Gölü arası sadece 160 km. Özel arabanızla 2 bilemediniz 2,5 saat uzağımızda yani. Bu ülkede Maldiv Adalarının nerede olduğunu bilenlerin sayısının Salda Gölü nün yerini bilenden daha çok olduğu gibi bir hissiyatım var. Eğer 30 bin kişinin katılmasını hedefleyen festival tartışmaları olmasaydı aradaki makas çok daha açık olurdu.

Bu ülkede Maldiv adalarının Salda Gölü nden çok daha iyi tanındığı apaçık ortada. Korkarım ki, Maldivleri ziyaret etmiş Türk vatandaşlarının sayısı Salda Gölü nü Ziyaret etmiş olanlardan daha fazla olmasın!

Turizm başarısının ziyaretçi sayısına endeksli olduğu, milyonlarla ifade edilen ziyaretçi sayılarının kutsandığı bir ülkede bir yerel yöneticinin festivalinin başarı ölçüsü olarak 30 bin ziyaretçiyi hedeflemesinde şaşılacak bir nokta aranamaz. Ya da, örneğin Antalya ya 18 milyon turist getirilmesi hedefini açıklayan yetkili ve bilgililere sessiz kalıp, hatta alkışlayanların 30 bin ziyaretçiyi hedefleyen yerel yöneticiye ver yansın etmeleri ne derecede anlamlıdır? Sonuçta o da bilenlerin, bildiğini iddia edenlerin yaptıklarına benzer şeyler yapmaya çalışıyor.

Konuya bu pencereden de bakılabilir demeye çalışıyorum. Yaklaşım çevresel açıdan sakıncalı görünse de ilkesel olarak doğru görünüyor.
Aslında tartışılması gerekenin, bitişiğine yılda milyonlarca turist gelmesine, Maldivler gibi çok uzak ve kıt kaynaklı bir destinasyonun çok daha iyi tanınıyor olmasına karşın Salda Gölü nün, nasıl olup da, turizmin ve turizmcilerin dikkatinden kaçabilmiş olması değil midir? Kimse bana alanın 1989 yılından beri doğal sit alanı statüsünde korunmakta olduğu bahanesini ileri sürmesin. Turizm sektörümüz tamamı milli park statüsünde olan Kemer bölgesine, yarısından fazlası kaçak 200 bin yatak inşa edebilmeyi başarmış cabbar bir sektördür.

Laf Kemer bölgesinden açılmışken; 1980 li yılların sonları, 1990 lı yılların başlarında, planlanan 25 bin yatak kapasitesini yükseltmenin, belirlenen ağaç boyu yüksekliğini geçmeyen tatil köyü ilkesini çok katlı otele dönüştürebilmenin peşinde koşan sektör temsilcilerine anlatmaya çalıştığım bir çift sözü hatırlatmak isterim: “Üç otel yapacağınıza, üç ortak bir otel yapın daha çok para kazanırsınız. Buranın doğal cazibesi ve tenhalığı size tahmininizden çok daha fazlasını kazandıracaktır. '' Dinlemediler. Bırakın dinlemeyi parmaklarını sallayarak “sen turizm düşmanısın '' diye haykırdılar.

Şimdi, 2018 yılının ortalarında, ülkemizde ilk kez tenhalığın hem turizm hem de doğa için daha uygun olduğu sesleri duyuluyor. Ne güzel.
Kemer’de tatil köyleri ve oteller ( ilki Ramada) birbiri ardına yükselirken, dikkate alınmayacağını bildiğim halde, bir öneride daha bulunmuştum. Tesislerin birer uzantısı ve turizmi daha geniş alanlara yaymanın bir aracı olarak Elmalı sedir ormanları, Salda Gölü, gibi turistik değeri yüksek kırsal alanlarda 10-20 odalık küçük birimler inşa edilmesini öneriyordum. Dikkat edin bu iki alan da, yaz aylarında bile klima kullanmayı gereksiz kılan doğal olarak klimalı alanlardır. Bu yolla, bir yandan Müşterilere aynı sistem içinde farklı ürünler sunabilirken diğer yandan kırsal ve tenha alanların yükselen Pazar değerini keşfetme fırsatı yaratılmış olacaktı. Bu kitle turizmi ile kırsal turizmi bir arada yürütebilme anlamına gelir ve Türk turizminin çok farklı bir yapıya kavuşmasının önünü açabilirdi.

Çok farklı özelliklere ve değerlere sahip Salda Gölünün bende böyle bir anısı vardır.
Turizm konusunda kendimi hükmen mağlup ilan edişimin üzerinden on yıllar geçti.
Galipler uzatmaları oynamakta.


tneyisci@akdeniz.edu.tr
          |                              

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ

26 Haziran 2018 Salı
Mesaj Gönder 1699 Yorumlar

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SULTANHANI KERVANSARAYI RESTORASYONUNDA BİR SKANDAL DAHA!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
SMYRNALI HEMŞEHRİLERİM AMİŞLER

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .