ÇORLU TREN KAZASININ FAİLİ SU'YUN KUVVETİ Mİ.?

KAZANIN TEKNİK ANALİZİ

Tekirdağ Çorlu daki tren kazası Türkiye yi yasa boğdu. 24 kişinin yaşamını yitirdiği , 338 kişinin yaralandığı kazanın ardından ‘Tekirdağ Çorlu daki tren kazası neden oldu, Kazanın sebebi yol bekçilerinin olmaması mı, ‘Emniyet tedbirleri maliyetli olduğu için kaldırılması mı, ‘Bakım çalışmaları için ödenek çıkmaması mı soruları soruldu.

Bazı haberlerde '' Tren raylarının altındaki toprağın yoğun yağış nedeniyle kaydığı görüldü. Kazanın bu sebeple meydana geldiği üzerinde duruldu '' dendi.. Bir başka haberde tren “Balabanlı Çorlu arasında aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması sonrasında raydan çıkıp devrildi '' dendi

Olayı teknik olarak açıklamaya en yakın olan haber bu son haber olmasına rağmen burada da menfez ile ray arasındaki toprağı boşaltan kuvvetin ne olduğu açıkça yazılmamıştı. Bu kuvvet düşen yağıştaki artışa bağlı olarak artan suyun ölümcül olabilen sürükleme kuvvetiydi. Suyun bu kuvveti Tekirdağ ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi yakınlarında meydana gelen kazada, yolcu treninin 6 vagonu raydan çıkmasına neden olmuştu

Suyun kuvvetinin bu kadar artmasına neden olan unsur ise bu küçük havzaya kısa sürede şiddetli olarak düşen yağış değil, suyun geçeceği menfezin kapasitesinin suyun aktarılmasında yetersiz kalmasıydı. Bu yağış önce Ergene Deresi nin bir yan kolunun küçük bir havzasına düşmüş ve sonra da akışa geçmiştir.

Kaza yerine en yakın ölçüm istasyonu olan MGM Muratlı İstasyonunda yağış değerleri aynı gün Saat 11.00 ile 12.26 arasında 32.4 mm olarak ölçülmüştür. Çorlu Meteoroloji İstasyonunun yağış tekerrür analizlerine göre bölgede meydana gelen bu yağışlar 7 yılda bir görülmesi mümkün yağışlardır. Havzaya düşen bu yağışın menfeze yüzey akışı olarak en fazla 2 saatte ulaşacağı düşünüldüğünde kaza anına kadar geçen yaklaşık üç saatlik zaman diliminde menfez üstündeki bu hasar farkedilememiştir.

Yan kolun havzasına düşen ve ana kol olan Ergene Nehrine doğru yüzeysel akışa geçen su, menfez önünde birikmiştir. Menfezde sıkışıp menfezin üzerinden aşmaya başlayan akım raylar ile menfez arasındaki toprağı önce yumuşatmış sonra aşındırmıştır. Daha sonra da tamamen taşıyarak rayların askıda kalmasına neden olmuştur.

Kazaya neden olan askıda kalan demiryolu hattı
Suyun bu sürükleme kuvvetine erişmesinde menfez üzerindeki traverslerin daralttığı alan ve traverslerin suyu yönlendirmesi de etkili olmuştur. Bu raylardan başka bir yola sapma imkanı olmayan tren ise suyun yarattığı bu ölümcül tuzaktan haberdar olamamıştır.

Öncelikle böyle bir riski önceden tahmin edip önleyebilmenin kolay olmadığını kabul etmek zorundayız. Ancak değişen iklim koşulları ve son dönemde kısa süre içinde dar alanlara düşen yağışın şiddetindeki artışın bu Haziran ayında bile birçok kentimizde can kaybı yaratan sellere neden olduğunu hatırlamalıyız. Su Politikaları Derneği olarak kentlerde ve karayollarındaki şiddetli yağışlara bağlı oluşabilecek riskleri 1 ay önce “Kentsel Su Yönetimi ve Yol Güvenliği '' başlığıyla ele almış ve kent hidrolojik hesaplarımızın gözden geçirilmesine ve mühendislik hidrolojisi eğitimine vurgu yapmıştık.

Şimdi iklim değişimin oluşturduğu belirsizliklerin arttığını ve bunun riskleri de arttırdığını gözönüne alarak bu önerilerimizi 2 basit ana başlığa indirip tekrarlamak gereğini duyuyoruz:

1.TBMM deki Su Yasası Tasarısı bir an önce çıkartılıp su yönetiminin yereldeki kurumsal altyapısı güçlendirilmelidir.Su Yönetiminde oluşacak yeni kurumların bölgesel sorumluluk alanları ile yetki ve sorumlulukları acil olarak yeniden tanımlanmalıdır.

2.Hidroloji Enstitüsü kurularak Mühendislik Hidrolojisi hesapları için daha bilgili uzmanlar yetiştirilmelidir. Değişen yağış rejimine göre belirlenecek kırmızı noktalarda risk analizi çalışmaları yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.


2017-2018 yılında Haziran ayındaki yağışların yıllara ve yağış normallerine göre durumu


Teknik analizin PDF formatı için lütfen tıklayınız:
http://www.hidropolitikakademi.org/wp-content/uploads/2018/07/33.pdf

www.hidropolitikakademi.org.tr
          |                              

Dursun YILDIZ
Su Politikaları Derneği Başkanı
13 Temmuz 2018 Cuma
Mesaj Gönder 1333 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TARIMDAN KOPAN KÖYLERE 5 BİN MİLLET KONAĞI GELİYOR!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
AYASOFYA'DA SON SPAGAT

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
KARDEŞ ŞEHİRLERİN DOSTLUĞU

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
2018 TROYA YILI BİR İLETİŞİM STRATEJİSİNİN SONUCUDUR.

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
YENİ YASADA SON DÖNEMEÇ...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
GEORGE V HOTEL ÖRNEĞİ: HARCAMA MI, YATIRIM MI..

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK-II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CEFALU, SİCİLYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .