BARBAROS ŞEHİTLİĞİ

08.08.2018 Barbaros Zırhlısı Günü ve Barbaros Zırhlısı Gönüllüleri Anma etkinliği


Barbaros Zırhlısı Gönüllüleri (BZG) olarak 2015 yılında Bahadır GÜRER in girişimi ile başlattığımız etkinliğe bu yılda Çanakkale Boğaz Komutanlığı nın konukseverliğinde Garnizon içeresindeki şehitlikte anma töreni ile devam ettik. İlkini 08.08.2015 (yüzüncü yıl), ikincisini 08.08.2017 yılında gerçekleştirmiştik.

İstiklal Madalyası sahibi Dedem Şükrü BARBAROS ve ailemiz adına katıldığımız anma gününde 105 nci yılda (2020), yüzüncü yıldaki kadro ile tekrar Bolayır ve Çanakkale de olmayı planlıyoruz.

08.08.Barbaros Zırhlısı Günü
Barbaros Zırhlısı Gönüllüleri olarak; Genelkurmay Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının onayı ile Çanakkale Boğaz Komutanlığında Barbaros Şehitleri Anıtında Barbaros Şehit ve Gazileri ile emek verenlerini saygıyla, minnetle andık. (1)

Deniz Kuvvetlerimize şükranlarımızı Çanakkale Boğaz Komutanlığına takdim ettiğimiz plaketle dile getirdik. Şehit kabirlerine Tüm şehitlerimiz adına dualarla karanfil bıraktığımız bu Anma töreni, bizlere milletimiz adına gurur verdi.
Buluşma yerini de 08.08 BZG (Barbaros Zırhlısı Günü nde) saat 08.08 i Çanakkale Saat Kulesi nin önü olarak belirledik. Tarihi değeri olan Çanakkale saat kulesindeki saat de, pek çok kentimizdeki saat gibi, çalışmıyordu.

Oysa bu saat kulesinin de, Kastamonu da olduğu gibi, yaşatılması gereken pek çok anlatısı, tarihi değeri olduğuna inanıyorum. BZG olarak Valiliğin yayınladığı Çanakkale Rehberinin ilk fotoğrafı olan saat kulesinin meydandaki güneş saati nedeniyle önemini yitirmemesine de dikkat çekmiş olduğumuzu düşünüyorum.


Anafartalar
8 AĞUSTOS Barbaros Zırhlısı Gönüllüleri için bir anma günü olmakla beraber Mustafa Kemal in Anafartalar Gurup Komutanlığı ma atandığı, 21 Ağustos ta Çanakkale nin en can alıcı zaferleri arasında kazanılan Anafartalar Muharebelerinin başlangıcı olarak da önemlidir.

Öncelikle Komutanlığa ve bu eksiksiz anma töreni için teşekkürlerimiz bize eşlik eden personelin yakınlığı ve dostluğu çerçevesinde yaşadığımız güzellikleri tazelediğimiz anıları belirterekten teşekkürlerimiz burada da belirtmek istiyoruz.
Çanakkale Ondokuz Mart Üniversitesi Dalış Uzmanı Çetin KEDİOĞLU nun söylediği gibi deniz altında şehitlerimizi saran kumların altında BARBAROS gibi pek çok değer Gelibolu önlerinde Bolayır da karada ve denizde Alan Yönetiminin ilgisini ve anılmayı bekliyor.

Değerli dostumuza bizimle paylaştığı değerli izlenimleri, düşünceleri ve Üniversite Kampüsündeki yakın ilgisi nedeniyle teşekkürlerimiz yinelemek istiyoruz.

Bolayır
Yazımızın yayınlandığı bugünü Bolayır da kesişen bu iki olayın daha çok anılmaya ve dile getirilmesine olan ihtiyacı da dile getirmesine ve kurum ve kuruluşların ilgilenmesine vesilesi olarak değerlendiriyoruz.
2015 yılında Bolayır da Muhtarlıkla beraber başlatılan projelere destek verilmesi ihtiyacı Anafartalar ın anılması açısından da önem taşıyor. (2)

Namık Kemal ve Süleyman Şahın kabirlerinin bulunduğu Avrupa da gün batımının en güzel izlendiği tepe, köyün doğal ürünlerinin sunulacağı işyerleri ile desteklendiğinde İstanbul-Çanakkale yolu üzerinde yeni bir tarihi merkez oluşacaktır.
Bu tarihi merkez ziyaretçileri için Çanakkale Zaferinin sonundan Çanakkale Geçilmez Destanının yazıldığı Anıta uzanan zaferleri bir kere de başa doğru izleme fırsatı olacaktır. Çanakkale Savaşları Saroz a kadar uzanan Anafartalar da sonuçlanan bir coğrafyada Anadolu nun tümünün katılımı ile kazanılmıştır.

Tarihe ve Dünyaya Açılmak
TROYA Kaz Dağlarından, Şahin Kalyonundan Antandros a (Altınoluk) uzanan ve Roma nın kuruluşunu sağlayan yönü ile Avrupa ya; Çanakkale Zaferleri ise Anadolu dan Avusturalya ya kadar uzanan anlatıları ile Doğuya uzanan ve bilinen tabiri ile Güneş Batmayan coğrafyada evrensel anlamda anılmayı hak etmiş daha çok değerlendirilmeyi bekleyen bir değerler yumağıdır. www.turizmhaberleri.com/KoseYazisi.asp?ID=3901

Çanakkale Valiliği tarafından yayınlanan ÇANAKKALE REHBERİ nin sonunda “Bir İzdüşümü '' olarak tanımlanan bölümdeki izlenimlerden Çanakkale nin değerlerinin Çanakkale ili ile sınırlı kalmayacak projelerle kaynağını aşan ve evrene taşıyan bir yeni kimlik kazanma ihtiyacı içerisinde olduğunu düşünüyorum. (Yayıncının kısıtları nedeniyle bu rehberden fazla alıntı yapamadım)

Fotoğraflar için Can GÜRER e teşekkürler.

(1) Bütün dünyanın saygı gösterdiği bir eşi benzeri olmayan başkomutanımız mareşal GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ve arkadaşlarıyla birlikte hepsini rahmet minnet ve özlemle andık duygulandık gözlerimiz doldu dedem Harun Tekinbaş ın anlatımları çektiği acıları canlı tanık olarak aklıma geldi duygulandım. Bu vesile ile bizlere yüksek derecede ilgi gösteren boğaz komutanlığı yetkililerine ve tüm personeline saygı şükranlarımı sunuyorum ayrıca dalgıç ÇETİN KEDİOĞLU na üniversite kampüsünde bizlere gösterdiği büyük ilgiden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Sayın Çetin hocam ilginize tekrar teşekkür ederiz iyi ki varsınız bizi yalnız bırakmayan maden Müh. Prof. GÜNDÜZ ÖKTEN ve eşine herkese teşekkür eder saygılar sunarım böylesi etkinliklerin devamı dileklerimle. ÖMER TEKİNBAŞ

(2) Türbe ve bahçesindeki kabristan, BOLAYIR ın Ege Denizi ne nazır SAROZ KÖRFEZİNİ tamamıyla görebilecek yüksek bir konuma ve dolayısıyla eşsiz bir manzaraya ve doğal güzelliğe sahip bir yeşil alandır. Öyle ki söylentilere göre Gazi Süleyman Paşa hayattayken bu güzel tepede resim yapar; Namık Kemal de şiirlerini çokça kez burada yazarmış ve yine söylentilere göre her ikisi de vasiyetleri üzerine burada defnedilmiştir. (Alıntıdır)
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
16 Ağustos 2018 Perşembe
Mesaj Gönder 730
 Yorumlar
TAHSIN DENIZ ARPACI yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Güzel yazı 17.08.2018

Güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık Hüsnü Amca.

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
BU BİR TAKIM OYUNUDUR...

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'NİN DAYANAĞI OLAN TARIM İŞTE BÖYLE ÇÖKERTİLİYOR!

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM VE İNOVASYON

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
BARACUDA TOUR'DAN SONRA TUR ANDIAMO'DA KAPATILACAK MI?

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
ALAÇATI OT FESTİVALİ KAPIDA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .