EMNİYET KEMERİNİN FENDİ, ERİK DALINI YENDİ

Piyasada, yerli turizm deyince nedense hemen akla Erik Dalı oyun havası gelir, yerli turlarda fenomendir, neredeyse hiç bir günlük veya haftalık otobüslü turlarda Erik dalı oynanmadan bitmez.

Peki, turlara gelenler bu Erik Dalı türküsü ile hareket halinde olan bir tur otobüsünde NEDEN göbek atma ihtiyacı duyarlar.? Tur demek göbek atıp eğlenmek mi sadece.? Bunu başaramayan rehberler başarısız mıdır.? Neden.?

A- Uzun yol sıkıcıdır, tüm gün otobüste oturmak mı, olur canım tabii ki göbek atacağız.
B- Eğlenmek de bir kültürdür .
C- Rehber çok konuşuyordur ve bir şey anlamıyordur çünkü her şey taştır.
D- Seyahat etmek eğlenmek demektir kültür ve tarihe gerek yoktur. Vs.
Bu şıklardan bana göre en ilginç olanı ise A şıkkıdır.
- Tüm gün otobüste hareketsiz oturmak olur mu ! Tabii ki göbek atacağız!

HAYIR, artık atamayacaksınız!
Çünkü hareket halinde giden bir tur otobüsünde ayağa kalkıp dans etmek, göbek atmak , şaklabanlık yapmak kanunen yasaklandı.! Kim tarafından mı.? Trafik Polisi tarafından, DEVLET KANUNEN YASAKLADI.

Ve resmi gazetede bu kanun yayınlandı Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan ve Resmi Gazete de yayımlanan değişiklikle, şehirlerarası otobüslerde yolcular için de emniyet kemeri kullanma zorunluluğu getirildiğini anımsattı.

Bu emniyet kemeri kullanma zorunluluğu; hani sizi hiç eğlendirmeyen havalı ve entelektüel gördüğünüz rehberler tarafından değil gezgin hanımlar! Bizzat devlet tarafından yapılıyor.
Bundan böyle eğer rehber veya acenteci grubunu turun başından uyarmazsa başı büyük derde bile girebilir.

Trafik polisi tarafından yollarda, ani otobüs baskınları başladı ve kemeri bağlı olmayanlara hatta tüm otobüse birebire 108 TL kişi başı ceza yazmaya başladılar bile.

Eğer rehber tüm grubu baştan uyarmadıysa vay o rehberin haline, o zaman araca da misliyle ceza yazıyorlar. Bence olumlu bir uygulamadır. Her daim yapılmalıdır. Yani tur esnasında, ayağa kalmak gezmek, göbek atmak, kaptanın yanına oturup sohbet etmek yasak.

Tüm turlarda aslında 2 saatte bir lavabo molası bir hava değişimi molası verilir. Bu rahatlatıcıdır.

Otobüste sizle olan tur rehberi, size bilgi vermek için para alır, eğlendirmek için değil ve üslup olarak da her rehber gruba mutlaka verimli olmak adına bilgisini ve kültürünü eğlenceli ve akılda kalıcı şekilde yansıtmak ister. Şans tanıyın ve dinleyin onu, interaktif ilişki kurmaya çalışın, soru sorun çünkü ilginç cevaplar alacaksınızdır, konu konuyu açar ve yollarda zaman böylelikle geçip gider anlamazsınız bile.

Ayrıca, rehberler de anlatım yaparken ayağa kalkmamalıdır, evet göz teması önemlidir veya gruba hâkim olma adına arkamızı dönerek anlatım yapmak hoş değildir ama çok güvenlidir. Ayakta anlatım yaparken boynunu kırarak ölen birçok rehber arkadaşımız olduğu bir gerçektir.
Rehber renkli bilgisiyle gruba bakmadan da otobüsü ele geçirebilir ya da anlatımlarını ören yerlerde yaparak yine hizmetini verebilir. Müşterisi ona her şekilde saygı duyacaktır.
Gelen turist profilinin beklentileri çok farklıdır.

Kimi tarihi sever, kimi sadece etrafa bakınmayı kimi ise havadan sudan konuları, kimi de göbek atmayı. Bunlardan birisi otobüse hâkim olmaya kalktı mı, işte o zaman o tur bitmez! Bu nokta da iş rehbere düşer; baştan grubunu artık turlarda ayakta eğlenmek olamayacağına ikna etmelidir. Bu tur eğlencelerin Sıra gecelerinde, otel restoranlarında veya türkü barlarda olabileceği gerçeğini artık 21. yy da gezen yerli turistlerimiz de anlamalıdırlar.

Ayrıca en büyük eleştirim biz rehberlere olacak, iğne ve çuvaldız meselesi diyerek.
Yıllarca yerli turlarda turu kaynatmak, günü geçirip yevmiyeyi kapmak adına ve nasılsa yerli tarihten anlamaz diyerek vermişiz oyun havasını tüm gün eğlendirmişiz, işten ve anlatımdan kaçmışız. Nasılsa bizim halk tarihi eseri sadece taş olarak görüyor demiş pek bir şey anlatamamışız.

Araçta anlatacak konu bulamayan ve bölgeye hâkim olmayan rehber Erik dalına sığınan rehberdir. Hiç bir şey bilmesek bile turist ile günlük diyalog içinde olarak otobüste göbek attırmadan ve müziğe sığınmadan o turu verimli hale getirebilir günü kurtarabiliriz ve aldığımız parayı hak ederiz.
Karşınızda insan bilgiye aç olabilir veya ilk kez rehberle geziyor olabilir. İki tarafta birbirine şans vermelidir. İnsanlar en çok birbirini uzun yolculuklarda sever ve tanır.
Özellikle toplum olarak kutuplaştığımız ve birbirimize yabancılaştığımız günlerde Erik Dalı ile göbek atmaktan çok Anadolu muz hakkında konuşarak ülkemizin değerini daha iyi anlamamız en doğrusudur.          |                              

Kemal ŞENDİKİCİ
Profesyonel Turist Rehberi- Turizm Yazarı/ Seyahat Fotoğrafçısı
15 Kasım 2018 Perşembe
Mesaj Gönder 826 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ATATÜRK BİZİ SAMSUN'DA KARŞILARKEN

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
HER KENTE BÖYLE YÖNETİCİLER LAZIM!

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
SOKAKLARI TATLI KOKAN KENT: VİYANA

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
SİNETURİST

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM YAZARLARI ULUSAL MEDYADA YER ALMALI

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .