ÜLKEMDEN YANSIMALAR: DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI

Millî Kütüphane Sergi Salonunda açılan Devlet Fotoğraf Yarışmaları Sergisi, 14-23 Kasım 2018 tarihlerinde ziyaret edilebilir.

İki yılda bir yapılan Devlet Fotoğraf Yarışmaları Ülkemizde seksenli yıllarda büyük bir ivme kazanarak görsel sanatların önemli bir dalı haline gelen fotoğraf sanatının ve sanatçılarımızı desteklemek, son yıllarda akademik düzeye kavuşan fotoğraf sanatına ilişkin güncel eserleri bir arada sergilemek, sanat ortamına hareket ve canlılık kazandırmak, gerektiğinde uluslararası platformlarda ülkemizi temsil edecek nitelikte fotoğraf arşivi oluşturmak amacıyla düzenlenmektedir.

Amatör ve Profesyonel karelere yansıyan farklı bakış açılarından Toplumsal bir bellek niteliği kazanan ve ülke tanıtımına da katkı sağlayacak nitelikteki eserlerin “İnsan ve Yaşam '' , “Tarihi Yapılar ve “Deneysel Çalışmalar '' başlıkları altında tanıtıldığı 69 sanatçının 84 fotoğrafının bulunduğu kitabın Önsözünde Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim TOKAÇ tarafından Türk Fotoğraf Sanatının gelişim seyrini de gözler önüne seren bir etkinlik olarak değerlendirilmektedir. (ISBN 978-975-17-4106-06)

Paylaşım
14 KASIM 2018 günü Millî Kütüphane Sergi Salonunda açılan Sergi, çalışma saatleri arasında ziyaret edilebilecek, 23 KASIM a kadar açık kalacak.(1)

Yazıma birkaç fotoğraf ekleyebildiğim, Serginin gezilmesini tüm okurlarımıza önerirken; fotoğraflara dijital ortamda da erişim imkânı sağlanacağı düşüncesi ile Ankara da bulunan konuklarımız için TÜRSAB Ankara, ANRO (Ankara Rehberler Odası), ATİD gibi kuruluşlarla da paylaşılması gereken bir etkinlik olarak değerlendiriyorum.

Dünya Sanatı
Açılış konuşmasında Kendini “ben dünya vatandaşıyım, dünyanın foto muhabiriyim. '' olarak tanımlayan Bakanlığımız arşivlerinde de fotoğrafları bulunan Ara GÜLER i de anan “7 den 70 e her yaş grubundan insanın fotoğraf sanatıyla uğraşma imkanına sahip olduğuna değinen Bakan Yardımcısı Nadir ALPASLAN ın sanatçıları kutlarken bu yarışmanın geleneksel bir etkinlik olarak devam edeceğini vurgulaması üzerine burada tamamlayıcısı ve destekleyicisi olarak düşündüğüm bir etkinliği de değinmek istedim.

Kültürel Diplomasi
Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce, düzenlenen “Kültürel Diplomasi“ konusunda Emekli Büyükelçi Prof. Dr. Kenan GÜRSOY tarafından verilecek hizmet içi eğitiminin, açılışa katılan iki Genel Müdürlüğün iş birliği ortamında, Sanatın ve bu bağlamda Devlet Fotoğraf Yarışmalarının uluslararası ortama yönelik hedeflerininde de değerlendirilebileceğini düşünüyorum.

Ödül Töreni
18. Devlet Fotoğraf Yarışması na katılan 700 sanatçının 3917 fotoğrafı, Murat GÜR (Seçici Kurul Başkanı, Fotoğraf Sanatçısı), Çoşkun ARAL (Fotoğraf Sanatçısı), Prof. Ozan BİLGİSEREN (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü Başkan Yardımcısı), Erol DOĞANER (Fotoğraf Sanatçısı) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Vekili Nihat DEĞİRMENCİ den oluşan “Seçici Kurul '' da değerlendirdi.

Sanatçılar ödüllerini Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Seçici Kurul Başkanı Murat Gür, Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcıları Nihat Değirmenci, Necmettin Akben, Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Şahin, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Plastik Sanatlar Daire Başkanı Berrin Kavlak ın elinden aldı.

Sanatın Yeni Adresi
Genel Müdürlüğün konser ve sergi etkinliklerine ilişkin güncel bilgilere “Sanat Cepte '' uygulamasına android işletim sistemine sahip cihazlar için Google Play Store dan ios işletim sistemine sahip cihazlar için App Store dan erişebilmektedir.
www.guzelsanatlar.gov.tr/TR-200494/sanat-cepte-mobil-uygulamasi-yayinda.html

Çayyolu Konserleri
Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Sanatçılarının Müzik Dinletisi ile sona eren bu etkinliğin Çayyolu Cüneyt GÖKÇER Sahnesinde bizlerle buluşan, açıklayıcı, alışkanlıklarımız arasında yer alan Türk Sanat Müziği Korosu konserlerin devamı beklentimizi tekrar iletmenin bir fırsatı olmasını da diliyorum.


(1)Paylaşım için Turizm Yazarı Adil ÇULHAOĞLU na teşekkürlerimizle
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
15 Kasım 2018 Perşembe
Mesaj Gönder 529
 Yorumlar
TAHSIN DENIZ ARPACI yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Güzel yazı 17.11.2018

bu yazınızı da okudum.Güzel bir yazı olmuş Hüsnü Bey Amca ...

TAHSIN DENIZ ARPACI yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Güzel yazı 17.11.2018

Güzel yazı olmuş, ellerinize sağlık Hüsnü Bey Amca ...

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
YIKICI AFETLERİN TEK SORUMLUSU DOĞA MI?

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
VAR OLANI BİR ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRMEK EN BÜYÜK TURİZM YATIRIMIDIR.

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .