TURİZMDE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Tüm alanlarda olduğu gibi turizm alanında da en iyi hizmet kalitesini artırmak için birçok araştırma ve çalışma yapılmaktadır


Özellikle seyahat eden gezginlerin memnuniyetinin dijital ortam yoluyla geri dönmesi ve göstergelerin olumlu sonuçlar yansıtması hali turizm sektörü için çok önemlidir.
Bu nedenle turistlerin ne istediklerini, beklentilerini araştırırken, onların sosyokültürel ve bireysel özelliklerine ve farklılıklarına da değinmek lazım. Bununla beraber değişik ülkelerden gelen gezginlerin arasında da toplumsal özellikler ve farklılıklar bulunmaktadır.

Batı Avrupa nın, birbirlerine sınırı olan iki gelişmiş ülkesi Hollanda ve Almanya arasında, çok önemli bir turizm akışı gerçekleşmektedir. Ayrıca iki kültürün de dillerinde kelime ve gramer benzerliği fazla olduğu için, birbirlerini rahat anlayabilirler. Örneğin Hollandalıların çoğu Almanca‘yı iyi derece konuşmaktadırlar. Almanlar da çaba sarf ettiklerinde Flamancayı en azından anlamaktadırlar.

Aralarındaki tarihsel ve kültürel çatışmalar ve rekabete rağmen iki ülke arasında turizm dolaşımı ve hatta çalışma amaçlı seyahat akışı çok yüksektir. Bunun dışında günübirlik alışveriş için de iki ülke arasında seyahat çok fazladır. Kozmopolit şehir Düsseldorf‘ un şık ve güzel Königsalleesinde (dünya markalarının, lüks otellerin ve önemli iş merkezlerinin bulunduğu bulvar) her on kişiden bir tanesinin Flamanca konuştuğunu işitirsiniz. Bunlar ya alışveriş için gelen ya da daha önemlisi iki ülke arasındaki ortak şirketler bazında çalışan ya da iş görüşmesi yapan Hollandalılardır.

2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Almanya ya gelen en çok turist sayısı Hollanda dan çıkmıştır. 10,2 Milyon kişiden, 2,3 Milyonu Kamp Merkezlerinde, diğerleri otellerde ikamet etmiştir. Gelen kişi sayısının daha da yüksek olduğu düşünülmekte ama istatistiksel bir hesaplama yapılamamaktadır. Zira bu kişilerin Alman ya da Almanya da yaşayan dostlarında kaldığı düşünülmektedir ve bu nedenle tespiti mümkün olamamaktadır. (bkz. ‚‘Hollaendische Touristen lieben Deutschland‘ (Hollandalı turistler Almanya yı seviyor), 29.01.2014, Frankfurter Allgemeine Gazetesi)

Almanya ve Hollanda bu nedenle kültürlerarası diyaloğu sağlam tutup, iki toplum arasındaki küçük anlaşmazlıkları maksimum derecede ortadan kaldırmak istemektedir. Alman-Flaman Ticaret Odası örneğin iş görüşmelerinde oluşabilecek kültürel farklardan dolayı yaşanan anlaşmazlıkları önlemek için özel seminerler sunmaktadır.

Almanya nın sınır komsusu olan Drente kasabasına daha çok Alman turist çekme amacıyla, bir workshop düzenlenmiş ve burada gelen Alman misafirlere ne şekilde davranılması gerektiği üzerine çalışmalar yapılmıştır. Almanya Koçluğu yapan uzman Karin Lubs otel sahipleri ve gastronomi sahiplerine, Almanlara nasıl davranılması ve iletişim kurulması gerektiği üzerine tavsiyelerde bulunmuş ve ne gibi yenilikler getirilmesi gerektiğini anlatmıştır.
Almanlar için kendi dillerinde iletişimin çok önemli olduğunu, otellerin ve gastronomilerin web sitelerinin Alman dilinde hazırlanması gerektiğni vurgulamıştır.

Bunun dışında iletişim esnasında ‚‘Tschüss‘ (Hoscakal) ya da ‚Aufwiedersehen in ne zaman kullanılacağı hakkında bilgiler vermiştir. Ufak bir kelimenin nerde ve nasıl kullanıldığının aslında nekadar önemli olduğu ve ne gibi sonuçlar doğurduğu anlaşılmaktadır. Bunun yanısıra, Almanlara davranılması gereken 5 maddeli iletişim bilgileri vermiştir:
1. Almanlar kendi dillerinde konuşulmasından çok memnun olurlar.
2. Almanlar ani değişimleri ve sürprizleri sevmezler. Burada bayan Lubs örnek olarak, Alman misafirin önceden kiraladığı oda dışında bir odayla karşılaşmasının olumsuz algılanacağı düşüncesini, vermektedir.
3. Almanlar güvenliğe, güvence ve profesyonelliğe çok önem verirler. Lubs, bu yöndeki beklentilerin gerçekleşmediği taktirde, bunu söylemekten ve eleştiri yöneltmekten kaçınmadıklarını belirtmiştir. Bu eleştirinin olumlu bir şekilde sorgulanması ve üzerine düzeltmeler yapılması gerekliliğinden bahsetmiştir.
4. Zaten uluslararası otelcilikte varolan davranış kurallarının çok önemsenmesi gerektiğni söyleyen Lubs, Almanların da kibar, anlayışlı ve misafirperver bir yaklaşım beklediklerini belirtmiştir. Lubs örnek olarak, misafirin sorusunu “bilmiyorum“, haberim yok“ gibi cevaplarla cevaplanmaması gerektiğini belirtmiştir.
5. Almanların gezdikleri bölgenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi almayı ve hikayeler dinlemeyi çok sevdiklerini. Bulundukları bölgede sadece turistik atraksyonlar hakkında ipucu ve bilgilendirmenin, Almanları memnun etmeyeceğini; turistik bilgilerin, örneğin kalınan ilçe, köy, şehir, ya da bizzat kalınan mekanda, güzel bir hikaye veyahut ilginç kültürel bilgi ve tarihi hikayelerle süslenmesini önermiştir.
( bkz. „Fünf Tipps für den Umgang mit den Deutschen Tschüss oder Aufwiedersehen?( „Almanlara davranılması gereken beş tavsiye. Hoşçakal mı Yoksa İyi günler mi?“), 07.11.2018, www.spiegel.de


Her insan, ırkına, kültürüne, geçmişine, gelenek ve göreneklerine göre değişmektedir. Bu farklılıkların bilincinde olmak ve mümkün olduğu şekilde ülkemize gelen turistlere bu yönde davranmak önemlidir. Güzel ülkemizin turizm alanında daha verimli çalışması için, çok saygıdeğer büyüğüm ve üstadımız Hüsnü Gümüş ten öğrendiğim “önce insan ve bireye verilen değer“ görüşüne istinaden, ülkemize gelen yabancılar hakkında kişisel ve kültürel bilgilerin bütün turizm alanlarında öğrenilmesi ve uygulanması gerektiğini düşünmekteyim. Turistik bölgelerde ekmek parası kazanan her bir çalışana bu bilgiler ve tavsiyeler öğretilirse, hem turistlerin memnunluk dereceleri çok yüksek olur hem de ülkemizin dünya kamuoyunda imajı kıvanç edici bir yer edinir.

(Kız kumu efsanesi yukarıda belirtilen madde 5 için bir örnektir.
bkz. https://blog.jollytur.com/efsanelesmis-bir-ask-hikayesi-kizkumu/)
          |                              

Şebnem Başdere ORMAN
Turizm Yazarı
16 Kasım 2018 Cuma
Mesaj Gönder 1783 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE SEVGİ VE ÇİÇEK GÜNÜ 20.08.2020 Yorum VAR !

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TARIM POLİTİKASI YERLİ VE MİLLİ ÜRETİCİYİ NEDEN KORUYAMIYOR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
NEJAT ŞARDAĞI'NDAN İKİ ÖNEMLİ ULUSLARARASI KATILIM ÇAĞRISI!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MENÇUNA

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GELECEĞİ... GELECEĞİN TURİZMİ

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
GÖNÜL GÖZÜYLE İTALYA

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .