TOPLUM OLARAK HAYAL ETMEYİ UNUTTUK

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz ile gerçekleştirdiğimiz sohbet çarpıcı açıklamalarla gündeme yansıyor..


Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği ile turizmhaberleri.com işbirliği 8 sene önce “Osmanlı Mezar taşlarını Çözmek '' başlıklı bir AB Projesi ile başlamıştı. Bu işbirliği Farklı projelerde, fuarlarda, panellerde kesintisiz günümüze kadar devam etti. Sonuç odaklı projeler üreten, ilgi alanında farkındalıklar yaratan dernek geçtiğimiz ay Uluslararası Türk İslam Mezar Taşları Kongresi ni gerçekleştirdi ve sonuç bildirgesini açıkladı. Okumak için: www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=33840

Tüm bu projelerin arkasında ekibi ile ele aldığı konulara değer katmaya devam eden Mahmut Ökçesiz duruyor. Tüm mütevaziliği ve çalışkanlığıyla.. Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz ile hem kongreyi değerlendirdik, hem de derneğin geleceğe dönük plan ve projelerini, yerel dinamiklerle ilişkilerini ve beklentilerini sorduk. İşte sorularımız ve aldığımız yanıtlar:

BU KONGRE BİR BAŞLAMA VURUŞUYDU, DEVAMI GELECEK.
Uluslararası Türk İslam Mezar Taşları Kongresi nin ardından genel bir değerlendirme yaparsak neler söylemek istersiniz?

1. Uluslararası Türk-İslam Mezar Taşları Kongresi devlet, yerel ve özel sektör destekleri olmamasına rağmen çok başarılı geçti. 7 ülkeden 10 katılımcı, 39 Türkiye den toplam 49 bilim adamı katıldı ve bildirilerini sundular.. Çok geniş bir alanı kapsayan, Dubrovnik ten Pekin e kadar uzanan değişik coğrafyaların yer aldığı bu alanda duyuru yapmak elbette çok zordu. İki gün süren bu organizasyon bence bu alanda atılan önemli bir işaret fişeğiydi. Mesaj gerekli yerlere ulaştı ve yankısı olumlu etkiler yapacaktır.

Biz dernek ve üniversite olarak elimizden gelen çabayı gösterdik ve ilk etabı başlattık. Bu kongre bir başlama vuruşu idi. Devamı gelecek ve kar topunun inşallah büyük bir çığa dönüşeceğini birlikte göreceğiz. Sonuç olarak biz memnunuz ve bu kongrelerin her iki yılda bir tekrarlanması halinde Türk kültürüne büyük katkı yapacağına, unutulmuş ecdat yadigarı mezar taşları yoluyla mahzun coğrafyalardaki Türk topluluklarına ulaşacağımıza, yeni gönül köprüleri kuracağımıza, geleceğimizi Türk kültürünün yönlendireceğine ve millet olarak dünya sahnesinde daima var olacağımıza inanıyoruz.

KURULDUĞUMUZ GÜNDEN BERİ DERNEK OLARAK DESTEKLENMİYORUZ…
Dernek olarak projelerinizi hayata geçirmek için bölgesel ve ulusal anlamda ilgili kurum ve kuruluşlardan yeterli destek görüyor musunuz?

Maalesef hayır. Bu konuda gerçekten yardım alamıyoruz. Bu durumun bazı sebepleri var. Bunlardan birincisi bizim tarafsız bir politika izlememiz ve bazı prensiplerimizin olmasıdır. Örneğin politika ile ilgilenmiyoruz ve partiler üstü bir tutum içerisindeyiz. Proje yaparken önce o konuda bize paydaş olan kurumlara teklif götürüyor ve bize destek vermelerini ve beraber iş yapmanın kurallarını anlatıyoruz. İşte burada sorun başlıyor. Teklif ettiğimiz taraf size bu projede ayni ve nakdi yardım yaparız ancak şunları mutlaka yapacaksınız diye dayatmalarda bulunuyorlar. Ülkemizde derneklerin Sivil Toplum Kuruluşları olduğunu kabul edenlerin yüzdesi çok az. İkincisi yandaş bir dernek olacaksınız. Bilhassa kentinizin belediyesine başvuruyorsanız. Devlet desteği istediğinizde ise ağır kurallar önünüze konuyor.

Biz kurulduğumuz günden beri kentimiz belediyesinden ve kaymakamlığından ayni ve nakdi destek almadığımız gibi, hiçbir belediye başkanı hiçbir etkinliğimize teşrif etmedi. Bir vali bile bizim bir sempozyum ve kongremize gelmedi. Kuşadası belediyesine yazdığımız dilekçelerimize bile cevap verilmiyor, salon tahsis edilmiyor. Araç verilmiyor. Hala belediyede bekleyen dilekçelerimiz var. Aradan aylar geçmesine rağmen cevap dahi verilmedi. Bunları belgeleri ile her an ispat ederiz.

DERNEKLERİN YÜZDE DOKSANI TABELA DERNEĞİ…
Bir de bölgemizin kalkınma ajansı var ve adı GEKA. Derneğimiz bu ajansın geçmişte kalkınma kurulunda görev yaptı. Bu ajansa defalarca başvurduk ve sivil topluma önem verin dedik. Şartnamelerinizi yumuşatın ve dernekler de proje üretsin ve kapasitelerini geliştirsin dedik. Dinlediler, notlar aldılar, toplantılara çağırdılar ancak sonuç sıfır. Bir dernek başkanı olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim; Devlet , dernek kurmayı kolaylaştırdı ancak önüne mali engeller koydu. Dağıtılan teşvikler, hibeler, fonlar adil dağıtılmıyor. Türkiye de sayısı 100.000 aşkın dernek var, bunların yüzde doksanı tabela derneğidir. İş yapan, proje üreten dernek sayısı 1000 bile değildir.

ÜNİVERSİTEMİZLE İŞBİRLİĞİMİZ YENİ PROJELERLE DEVAM EDECEK..
Adnan Menderesi Üniversitesi ile derneğinizin sürdürdüğü başarılı işbirliği yeni projelele devam edecek mi?

Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası Turizm Fakültesi ile yeni bir proje için protokol imzalamak üzereyiz. Amacımız turizm fakültesi turist rehberliği bölümü son sınıf öğrencilerine Kuşadası nın kültürünü ve tarihini öğretmektir. Kuşadası nın yerel tarihi, kültürel mirası, mutfağı, demografik yapısı, gelenek ve görenekleri, el sanatları ve kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri vb. konular uzmanlar tarafından 6 ay sürecek bir eğitim ve öğretim süreciyle öğrencilerimize verilecektir. Projemiz 4 ana temel üzerine kurgulandı : konferanslar, uygulama gezileri, atölye çalışmaları ve paneller. Adnan Menderes ve Ege Üniversitelerinin değerli öğretim üyeleri konferanslar verecek, konferanslar uygulama gezileri ile alanda pekiştirilecek, atölyelerde nadir el sanatlarımızı ustalarımız yapacak ve panellerle öğrencilerimiz profesyonellerle birlikte olacaktır.

Bir örnekle bu projeyi biraz daha açar mısınız?
Uzman bir öğretim üyesi Kuşadası Zeybekleri adlı bir konferans verecek ve tarihi süreci anlatacak . Kuşadası ve yöresindeki Zeybek derneklerine gezi düzenlenecek ve zeybek oyunları izlenecek. Zeybeğin ayakkabısı olan körüklü çizme nasıl yapılır, bir ustamız atölyesinde gösterecek ve tanınmış bir zeybek araştırmacısı da panele davet edilecek ve karşılıklı soru-cevap yöntemi ile konu tamamlanacak. Proje müfredatı bayağı zengin. Hedefimiz proje sonunda 25 adet Kuşadası ve yöresi Kültürel Miras Turizm Rehberi yetiştirmektir. 13 kız-12 erkek öğrenci bu projede 4 yıllık ders başarı ortalamalarına göre rehberlik bölümü öğretim üyeleri tarafından seçilecek. Bu bir pilot projedir ve başarılı olduğu takdirde diğer turizm fakültelerinde de uygulanma şansı doğacaktır. Dernek olarak ana amacımız son yıllarda büyük bir ivme kazanan ve gelişme gösteren “ Kültürel Miras Turizm Rehberi “ yetiştirmek ve turizmde ve tanıtımda Türk kültürünü etkili kullanmaktır. Projemiz inşallah Ocak 2019 ile start alacaktır.

TOPLUM OLARAK HAYAL ETMEYİ UNUTTUK
Bir dernek başkanı olarak sizi bu kadar verimli ve üretken kılan nedir?

Büyük şairimiz Yahya Kemal Beyatlı nın bir sözü vardır. O büyük şair der ki; “ İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar “ Ne güzel ve derin bir söz. Biz de toplumlar hayal ettiği müddetçe dünya sahnesinde ayakta kalır diyoruz. Büyük Türk milleti Altaylardan beri hayal ederek dünyaya yayıldı, demir dağları eritti ve üç kıtaya hakim oldu. Bunlar hep hayal ettiği şeyleri gerçekleştirmek için verdiği uğraşlar üzerine oldu ve hedeflerine, kızıl elmasına vardı. Bugün Adriyatik ten Çin denizine, Volga dan Sudan a kadar olan coğrafyalarda izimiz var.

HAYALLERİMDE DÖRT PROJE ÖNCELİKLİ…
Peki bu kadar zengin tarihi geçmişe sahip bir toplum olarak hayal etmeyi unuttuk mu acaba ? Hayalinizdeki proje nedir ve gerçekleştirmek için nasıl destekler istiyorsunuz?

Son 100 yıldır biz hayal etmeyi unuttuk ve bu yetimizi kaybettik. Bizim Kuşadası nda yaptığımız işlerin ve ürettiğimiz projelerin temelinde hayal etmek vardır. Sayamayacak kadar çok hayalimiz var ancak birkaç tanesini hemen belirtelim:

Birincisi ecdat yadigarı “Osmanlı Mezar Taşları Türkiye Envanteri Projesidir. '' Bu proje Türk tapu senetlerinin kayıt altına alınmasıdır ve farz-ı ayn dır yani mutlaka yapılmalıdır.

İkincisi Uluslararası Türk-İslam Mezar Taşları Kongrelerinin mutlaka devlet desteği, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde yapılması ve çok geniş katılımlı olmasıdır.

Üçüncüsü başta mezar taşları ve tarihi hazireler olmak üzere kültürümüzü ve tarihimizi doğru anlatacak uzman “ Türk Kültürel Mirası Turist Rehberleri “ yetiştirecek müfredatın turizm fakültelerine mecburi dersler olarak konulmasıdır.

Dördüncüsü ise her biri tarih ve ibret okulu olan
“Tarihi mezarlıkların ve hazirelerin '' acil restore ettirilmesi ve milletimize uzman rehberler tarafından gezdirilmesi ve tarihi gerçeklerin öğretilmesidir.


Bu liste uzar gider. Şimdilik bu kadar . Bizim hayallerimiz hiç bitmez , bittiği zaman bilin ki emr-i Hakk gelmiş ve can kuşu ten kafesinden uçmuştur. Bize fırsat verdiğiniz için size minnettarız.
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
28 Kasım 2018 Çarşamba
Mesaj Gönder 1106 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE SEVGİ VE ÇİÇEK GÜNÜ 20.08.2020 Yorum VAR !

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TARIM POLİTİKASI YERLİ VE MİLLİ ÜRETİCİYİ NEDEN KORUYAMIYOR

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MENÇUNA

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GELECEĞİ... GELECEĞİN TURİZMİ

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
GÖNÜL GÖZÜYLE İTALYA

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .