İZMİR İÇİN TARİHİ OLUŞUM:TARKEM

Bu kurumu daha iyi tanımak ve sizlere de tanıtmak adına Tarkem’i tarihi Abacıoğlu hanında bulunan yönetim merkezinde ziyaret ettim, Tarkem Genel Müdürü Sergenç İneler’le samimi bir sohbet gerçekleştirdik.


İzmir, 8500 yıllık tarihiyle, İpek Yolu üzerinde bulunan konumuyla, asırlarca tarihi ve dini bir merkez olmasıyla, bir çok kültüre ve medeniyete yuva olmuş, küllerinden yeniden doğmaya çalışan bir kent. Bu özel kentin yeniden önemli bir sanat, kültür ve tarihsel merkez haline getirebilecek mimari ve kültürel bir oluşum var, adı TARKEM (Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş)

TARKEM, İzmir Tarihi Kemeraltı ve çevresini koruma ve geliştirme odaklı bir özel bir proje; aslında bu anonim şirket, yepyeni ve umut veren bir kamu ve özel ortaklığından oluşan örnek bir yapılanma...

İzmir de bulunan 252 hektar alandaki 2350 adet tarihi eseri belirleyerek şehrin tarihi kimliğini korumak ve geliştirmek adına yola çıkmış kamu ve özel sektörden oluşan bir kararlı birlik ve şirket
Kamu – özel ortaklık modelinin Türkiye deki en önemli örneklerinden biri olan TARKEM in ortaklık yapısında % 38 ini kamu, %62 sini özel sektör oluşturmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi %30 luk payı ile kamu kurumları ortaklarının başını çekmektedir.

Bu kurumu daha iyi tanımak ve sizlere de tanıtmak adına bugün Tarkem i tarihi Abacıoğlu hanında bulunan yönetim merkezinde ziyaret ettim, Tarkem Genel Müdürü Sergenç İneler le samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Tarkem in kuruluşu ve yapılanmasından bize söz eder misiniz ?
2012 yılında 116 ortakla kurulmuş bir anonim şirket aslında TARKEM ama daha çok bir vakıf şirket veya kooperatif gibi olmak ana amaçları olmuştur. Bu anonim şirkette; kimler yok ki; Eczacıbaşı ailesi, Luciyen Arkas var, Bülent Eczacıbaşı var. Selçuk Yaşar var ki ömrü boyunca hiç kimse ile ortak işe girmeyen bir işadamı olarak şimdi 128 kişi ile ortaktır. İzmir in en önde gelen kişileridir aslında en başında. Şu an Tarım bakanı olan Bekir Pakdemirli de var, Eski belediye başkanı Bülent Tuncay da var. Eski milletvekilleri de. 2012 de kurulan ve siyaset üstü çalışan bir yapı olarak birçok insan uzun soluklu kent oluşumunun içinde yer alıyor.

Tarkem in temel vizyonu yaşayanları yerinde koruyarak kentin tarihi ve kültür değerlerini kamu ve özel sektör işbirliği içinde kalkındırma işi yapıyoruz biz. İlk farkı şirketin temel vizyonu koruması. Hiç bir şirket kalkınma işi yapalım diye ortaya çıkmaz. İnşaat şirketi gider inşaat yapar. Mimarlık şirketi mimarlık yapar, Kargocu şirketi kargo ofisi açar ama biz bu bölgeyi kalkındırmak istiyoruz. İkinci farklı özelliğimiz ortaklar şirket sözleşmesine imza atarken şirket etik sözleşmesini de imzalarlar. Tam 4 sayfa. Bunun en önemli maddesi; İzmir in kent değerlerinin korunması ve toplumu kazanmak için bölgenin değerlerine sahip olacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim der. Bu metni başta Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere en son ortağımıza kadar herkes imzalamıştır.

Tarkem in İzmir deki ana amacı nedir ?
Tarkem olarak şurayı yıkalım şurayı residence veya Avm yapalım diye bir işlevimiz yoktur. Yaşayanları koruyacağız. Yerinde ve üzerinde iyileştireceğiz. Kültürel ve tarihi eserlere sadık kalacağız. Şu an geldiğimiz nokta da Tarkem in 125 ortağı var ve bu ortakların %30 u İzmir Büyükşehir Belediyesi oluşturuyor. Diğer ortaklar Konak Belediyesi, İzmir ticaret odası, Ticaret borsası ve son olarak geçtiğimiz ay İzmir valiliği Tarkem e ortak oldu Yani burada bir kamu ve özel işbirliği görüyorsunuz.

Ve bu oluşumun Türkiye de eşi benzeri olmamasının sebebi şudur; Ankara dan veya başka yerden ‘sen buna ortak olmayacaksın denmeden, hiçbir siyasi baskı olmadan kamu tarafı Tarkem e ortak olmuştur. 10 milyon TL sermayemiz var. Önümüzdeki ay gerçekleşecek genel kurulumuzda sermayemizi 20 milyon TL ye çıkaracağız.

Tarkem in İzmir de koruma altına almak istediği ve yatırımlar yaptığı tarihi bölge tam olarak neresi ?
Bizim koruma alanlarımız; İzmir Kız Lisesinden başlıyor, Konak Pier e kadar gider, Basmane garına giden yoldan Kapılar bölgesine, heyelan bölgesini ve Kadifekale yi içine alır, sonra da Konak Bahri baba parkını dönen yoldan yine Kız lisesini içine alan bölgeyi kapsıyor. 252 hektarlık bir alandır ve içerisinde 2500 ‘e yakın tarihi eseri barındırır.44 camii, 34 tane çeşme, 23 tane han, 2 tane kilise, 11 tane sinagog, 8 müze mevcut. Yani Atina nın Akropolisi ne ise bizim Agoramız o, Roma nın Collesium u ne ise bizim Agora mız yine odur. Dünyanın halen en büyük açık hava alışveriş merkezi kabul edilen Kemeraltı buradadır. Üzerinde 10 bin esnaf vardır. Günde en az 150 bin kişi içeri girer ve bazen 250 bin kişiyi bulur. Ve Tarkem bu anlamda 2012 de kurulduktan sonra STK lar ve odalarla bir takım çalışmalar yaptık. İzmir tarihçesi tasarım raporu ortaya çıktı. Bu raporda; “alanda yeteri kadar otopark yok. Fonksiyonlu bir anaokulu yok, vatandaşın gece eğlencesine gidebilecekleri yerler yok“ gibi konular ortaya çıktı ve konuları çözmek adına da Tarkem çalışmalarını sürdürüyor.

Tarkem in reel yaşama getirmek istediği tarih ve kültür projelerinden söz eder misiniz ?
Tüm bu anlatılanlardan yola çıkarak, satın almak veya kiralama usulüyle Tarkem in hayata geçirmek üzere olduğu 8 projesinden söz edelim. Aslında 80 e yakın proje var ve bunların 8 tanesini 2020 sonrası hayata geçirmek üzere planlamalar sürüyor. Tüm amaç bu mekânları yerli ve yabancı turizme en önemlisi sosyal yaşama kazandırmak. Seferadlar ve Askenazilariden oluşan muazzam bir Yahudi kültürü mirasını taşıyan kemeraltı bölgesi dünya da eşi benzeri olmayan bir özelliğe sahip . Tarihi bölge aynı alanda 4 tane Sinagog un sırt sırta olduğu tek tarihi alan olarak kabul ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Portekiz sinagogu doğru bir restorasyondan geçirilerek ziyarete açıldı . İstanbul dakine benzer bir Yahudi mirası müzesi açılmasını da planlıyoruz. Bu da dış turizm açısndan İzmir deki kültür ve tarih turizmini öne çıkaracak önemli projelerimizden birisidir.

Tarkem in yeni projelerinizden söz eder misiniz ?

Bazıları 2020 itibarıyla başlayacak tarihi restorasyon projelerimizden şöyle:

1- TEYFİK PAŞA OTELİ: Tevfik Paşa Konakları olarak restore edildikten sonra Tarihi Butik Otel olarak faaliyete geçirilerek gerek İzmirlilerin gün içerisinde zaman geçirmekten keyif aldığı, gerekse de şehir dışından gelen yerli ve yabancı turistler için uğrak bir konaklama noktası olacaktır. Proje tamamlandığında, Basmane nın kalbinde olan bu yapının içerisinde sıcak çayımızı yudumlayabilecek, şehrin içerisindeki bu vaha gibi yerde bulunan restaurantında İzmir in geleneksel leziz tatlarını tadabilecek ve tarihle içiçe odalarında geçmişle köprü kurmamızı sağlayacak.

2- MAVİ KORTEJO HOSTELİ: Kortejo lar genelde ortak tuvalet, banyo ve mutfağa sahip olan bir göz odada bir ailenin yaşadığı, tek bir kapıdan avluya girilen, avlusunda çoğunlukla limon ağacı bulunan yapılardır. Tarihte onlarca örneği bulunmasına rağmen, günümüze birçoğu maalesef gelememiştir. Yüzlerce yıldır konaklama alanları olarak kullanılan Kortejo ların en güzel örnekleri Basmane de bulunmaktadır. Proje tamamlandığında İzmir e ziyarete gelmiş sırt çantalı gençler için bir konaklama yapısı olarak hizmet verecek olup, bir gençlik hosteli olarak kullanılacaktır. Hostel, gençlere hem uygun fiyatlı konaklama imkânı sunarken hem de alandaki bu ve benzeri tarihi küçük otellerin Gençlik Hosteli ne dönüşümü konusunda öncü olacaktır. Bunun yanısıra Tarihi Alana çekilen daha fazla genç ile pozitif dönüşüm hızlandırılacaktır.

3- TARİHİ AKIN PASAJI: Kemeraltı nın en yoğun bölgelerinden biri de Smyrna Agorası ile Anafartalar Caddesi ni bağlayan Havra Sokağı dır. Havra Sokağı nın etrafındaki 6 sinagogu da içerisine alan en önemli kaldıraç proje, İzmir Yahudi Müzesi ile alanın yükselen ve tarih boyunca hiç düşmeyen cazibesi artacaktır. Tarihi Akın Pasajı da Havra Sokağı na cepheli en büyük ticari tescilli yerlerden biridir. Karşısındaki 926 Sokak ın “Gurme Sokak '' konsepti ile yeniden işlevlendirilmesi ile Tarihi Akın Pasajı bölgenin merkezinde, sokakları birbirine bağlayan en önemli geçiş yeridir. Proje tamamlandığı zaman, “Tarihi Pasaj Restaurantı '' haline gelecek olan Tarihi Akın Pasajı, gün içerisinde İzmirlilere ve yerli/yabancı misafirlere ev sahipliği yapacaktır. Kemeraltı ‘nın akşam da yaşayan bir bölge olması amacına uygun bir restaurant olacak bu mekân, özellikle gençlerin akşamları da gelebileceği ilgi çekici bir nokta olacak. Konuklarına İzmir in en leziz tatlarını burada tattıracak Tarihi Akın Pasajı, İzmir deki en önemli eksiklerden birini de tamamlayacaktır

4- YUSUF RIZA İLKOKULU / OFİSLERİ: Sezen Aksu, Gönül yazar ve Meltem Cumbul gibi ünlülerin eğitim gördüğü bu tarihi ilkokul restore edilerek yeni nesil öğrenme ve bilim merkezi haline getirilecek. Yusuf Rıza Eski İlkokulu, Kestelli Caddesi üzerinde, Salepçioğlu Camii arkasında, Kestelli Bölgesi nin en büyük boş parsellerinden biridir. Okul gerek İzmir in gerekse de Türkiye nin en eski, çağdaş, modern okullarından biriydi. Okul, tarihinde nice Başbakanlar, sanatçılar, müzisyenler çıkarmıştır. Kemeraltı ‘nın cazibesini kaybetmesiyle önemini yitiren okul, 2000 li yılların başında yıktırılarak otopark olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Yusuf Rıza Eski İlkokulu na ait Kestelli Caddesi ve 442. Sokak cepheli 2 parselde hayata geçirilecek proje ile boş parseller Bilişim, Teknoloji, Tasarım ve Sosyal Kuluçka Merkezi haline getirilerek gerek gençlerin gerekse de küçük şirketlerin ofislerini barındıran bir merkez olacaktır. Söz konusu merkez, Üniversite işbirlikleri ile büyütülerek uluslararası özelliğe sahip olacak ve şehir merkezinde, ulaşımı rahat ve bulunduğu ortamdan ilham alan bir yer haline gelecektir.

5- TARİHİ İSTİKLAL OKULU: Tarihi İstiklal Okulu, Kestelli Caddesi ile Eşrefpaşa Caddeleri kesişiminde, Tarihi Kemeraltı Çarşısı nın ana giriş kapılarından birinin üzerindedir. Yapılış tarihi tam bilinmese de, 19. yüzyılın sonları olarak tahmin edilmekte olan tarihi okul, bir dönemin en önemli eğitim kurumlarından biridir. Tarihi Okul, uzun yıllar okul olarak faaliyette bulunmuş ve sonrasında da sırasıyla 2. el beyaz eşya satan spotçu deposu olarak hizmet vermiştir. Tarihi İstiklal Okulu nun mülkü Konak Belediyesi ne ait olup Kentimiz İzmir Derneği ne kiralanmıştır. Dernek, bu mülk için İzmir Kalkınma Ajansı nın (İZKA) Kültürel Kültür Varlıklarının Korunması Mali Destek Programı na proje yazmış, hibe almaya hak kazanmıştır.
İZKA ya sunulan projenin ortakları Konak Belediyesi ve İzmir Kültür ve Sanatı Geliştirme Derneği iken, TARKEM de iştirakçi olarak projede yer almaktadır.

6- ALGA: 926 Sokak, Havralar Bölgesi nde içerisinde nice tarihi yapılara ev sahipliği yapan, zamanın ayakkabı ve kundura imalatçılarının yer aldığı en önemli potansiyel çekim noktalarından biridir. Kemeraltı ‘nın en önemli ulusal markalarından biri olan Ali Galip Şekerlemeleri nin fabrikası da 1950 lerden itibaren bu sokağın en önemli yapılarındandır. Dış cephe estetiği bakımından da bölgenin en değerli yapılarından olan bu bina, ayakkabıcılar Pınarbaşı na taşındıktan sonra önemini yitiren sokakta, bugünlerde bir hayalet sokağa
dönüşse bile içerisinde barındırdığı potansiyel ile Kemeraltı na etki edebilecek en önemli çekim noktasıdır. Ali Galip Eski Çikolata Fabrikası projesi tamamlandığında giriş katında çok farklı restaurantlara ev sahipliği yapacak, arka bahçesi ile nefes alacak, üst katları ile gerek Konaklama gerekse de diğer başka fonksiyonlara da rahatlıkla hizmet verebilecek, 926 Sokak ın talihini değiştirecek önemli bir yapıdır.

7- 442 SOKAK OFİSLERİ 1 : 442 Sokak, Kemeraltı ‘nın belki de en çok korunmuş sokaklarından biridir. Sokak Kestelli Caddesi ni dik olarak keser ve Salepçioğlu Cami nin hemen arkasında bulunur. Bu sokakta bulunan tarihi evlerin gerek ofislere gerekse de yeme içme mekânlarına dönüştürülmesi ile Kemeraltı, kişilerin çalışmaktan keyif aldığı bir yer haline gelecektir. Sokağa cepheli Yusuf Rıza Ofisleri ile de bir bütün olarak düşünüldüğünde proje tamamlandığında, geçmişle geleceği bütünleştiren, şehrin merkezinde çok keyifli bir çalışma ortamına dönüşecektir. Söz konusu proje tamamlandığında, geçmişte var olan cihannüması ve cumbası ile avlusunda ferahlanabilecek, bol ışık alan odalarında verimli çalışma ortamları oluşturulacaktır.

8- 442 SOKAK OFİSLERİ 2 : 442 Sokak, Kemeraltı ‘nın belki de en çok korunmuş sokaklarından biridir. Sokak Kestelli Caddesi ni dik olarak keser ve Salepçioğlu Cami nin hemen arkasında bulunur. Bu sokakta bulunan tarihi evlerin gerek ofislere gerekse de yeme içme mekânlarına dönüştürülmesi ile Kemeraltı, kişilerin çalışmaktan keyif aldığı bir yer haline gelecektir. 442 Sokak üzerinde bulunan tarihi yapılar içerisinde en güzel motiflere ve sövelere sahip binanın arka tarafında çok kullanışlı bir avlusu da bulunmaktadır. Yaklaşık 20 yıl önce bir yangın geçirmesine rağmen hala ayakta kalan yapı, proje tamamlandığı zaman yeni nesil bir ofis binası olarak hizmet verecek ve cumbası ile avlusunda ferahlanabilecek, bol ışık alan odalarında verimli çalışma ortamları oluşturulacaktır.

Tüm bu kentsel dokunuşların yanısıra Tarkem, birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe imza atmaya başladı. Tarkem olarak İzmir de ne gibi kültürel ve tarihi etkinlikler yapıyorsunuz ?

1 -Tanıtım videoları : Kemeraltı ve çevresini tanıtmak amacıyla geliştirmiş olduğumuz projemizle kültürel değerlerimizin ön planda bir dizi film hazırlanmıştır. Tarihi Alan da bulunan camiler, sinagoglar, kiliseler, hanlar, hamamlar, konaklar, çeşmeler, müzeler ve birçok tarihi mekânın görüntüleri kaydedildi. Bunun yanı sıra yöresel lezzetler, zanaatkârlar gibi değerlerimizle zenginleşen görüntüler birçok farklı temada filme dönüştürüldü.

2- Basmane Hazine Avı : Kentimiz İzmir Derneği ile ortak olarak ikincisi 21 Ekim 2018 tarihinde Basmane ‘de düzenlenen “Basmane Hazine Avı '' na 150 takım 500 kişi katılmıştır. 50 gönüllünün görev aldığı etkinlikte birinciye 3.000 TL para ödülü verilmiştir. Etkinliğin temel amacı Basmane ye daha önce hiç gelmemiş ya da Basmane deki tüm o zenginlikleri hiç görmemiş kişilere göstermek ve onlara tüm o değerli tarihi öğretmekti.

3- İzmir Lezzetleri Festivali Tarihi Abacıoğlu Han ın ev sahipliği yaptığı etkinliklerin ve içeriklerin gerçekleştirilmesinde kolaylaştırıcı rol oynamıştır. Binlerce kişinin katıldığı İzmir Lezzet Festivali nin geleneksel hale gelerek her sene başta Tarihi Kemeraltı Çarşısı olmak üzere tüm Tarihi Alan ı ihya etmesi beklenmektedir
Kısacası Tarkem, bu tür etkinliklerle de İzmir in kültür ve sanat hayatına renk katmaya başlamış. Ayrıca kurum, Kemeraltı‘nın çeşitli ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdiğimiz Destek Projeleri ile hayatı kolaylaştıracak, Tarihi Alan ın ihtiyaçlarını karşılayacak projeler geliştiriyoruz

KARKEM ; Kemeraltı ndaki esnafın ve Kemeraltı na alışverişe gelmiş vatandaşın daha rahat, daha müşteri odaklı, daha ekonomik çözümlerle doğaya dost ve güvenli bir şekilde alandaki tüm ürünlerin paketlemesinin, depolanmasının, sevkiyatlarının ve sigortacılık hizmetlerinin bizzat ya da aracı olarak verilmesini sağlayacaktır.

NETKEM ; Başta gençleri olmak üzere tüm İzmirlileri Tarihi Alan da yeni nesil teknoloji ve hizmetlerle buluşturmak çok önemlidir. Bu nedenle; amacıyla tüm Tarihi Kemeraltı Çarşısı nı kapsayacak kablosuz internet uygulamaları sağlayacaktır. Söz konusu kablosuz internete Çarşı nın her yanından ulaşmak mümkün olurken, alanın ve alandaki tüm değerlerin de bu araç aracılığı ile anlatılması olanaklı hale gelecektir.

BİLKEM ; Tarihi Alan da bulunan tüm vatandaş ve esnafın gündelik hayatlarını kolaylaştıracak, yeni nesil teknoloji hizmetleri ile buluşturarak akıllı telefon uygulamaları geliştirilecektir. Bu uygulamalar; tüm Tarihi Alan ın daha iyi deneyimlenerek gelecek kuşaklara aktarılması konusunda kolaylıklar sağlayarak başta esnaf olmak üzere her kesim yararlanıcının temel kullanım aracı olacaktır. Akıllı telefon uygulamalarının yanı sıra Tarihi Alan daki tüm değerler kemeralti.com internet sitesi adı altında tanıtılacak ve bu markanın geniş kitlelere “Kemeraltı nı Keşfet! '' sloganı ile ulaşmasını sağlayacaktır.

HİZKEM ; Tarihi Alan da bulunan mevcut ihtiyaçların karşılanması amacıyla yeni nesil hijyenik tuvaletlerden, akıllı kapasitesi arttırılmış otoparklara, yeni nesil sigortacılık hizmetlerinden, çeşitli gezilere kadar geniş yelpazede ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri sunmayı amaçlayan bu yapı Tarihi alan ı hizmet kalitesi, çeşitliliği ve verimliliği açısından geleceğe taşıyacaktır.

Tüm bilgilerden ve söyleşiden yola çıkararak İzmir in var olan kültür, tarih ve sanat potansiyelini ortaya çıkaracak yüzü gülen ve umutla geleceğe bakabileceğimiz bir oluşumdan söz ettik. Bu oluşum gerek ticaret gerekse turizm açısından İzmir e önemli getireleri olacaktır. Şimdiden birçok turizm acentası ve rehber Tarkem in kapısını çalmaya başlayarak tur programları ve rotaları ortaya çıkarmaya başlamışlar. Çünkü bu bölge İstanbul un Sultanahmet i, Balat veya Ayvan Saray ı kadar değerli tarihi eserlerin olduğu ama ne yazık ki uzun yıllardır kaderine terkedilen bir bölgeydi ama tabii bu genç ve idealist, en önemlisi İzmir için bir araya gelen bu müthiş ekibin ileride adından çok söz edeceğimiz başarılara imza atacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Tabii ki tüm İzmirlilerin desteğiyle çünkü, İzmir i çok güzel günler bekliyor. Teşekkürler Tarkem.


          |                              

Kemal ŞENDİKİCİ
Profesyonel Turist Rehberi- Turizm Yazarı/ Seyahat Fotoğrafçısı
30 Kasım 2018 Cuma
Mesaj Gönder 1435 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE SEVGİ VE ÇİÇEK GÜNÜ 20.08.2020 Yorum VAR !

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TARIM POLİTİKASI YERLİ VE MİLLİ ÜRETİCİYİ NEDEN KORUYAMIYOR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
NEJAT ŞARDAĞI'NDAN İKİ ÖNEMLİ ULUSLARARASI KATILIM ÇAĞRISI!

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GELECEĞİ... GELECEĞİN TURİZMİ

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
GÖNÜL GÖZÜYLE İTALYA

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .