FIJET GENEL KURULU MARAKEŞ İZLENİMLERİ

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FIJET Genel Kongresi Fas’ın Marakeş şehrinde törenle gerçekleştirildi.

Kongre öncesinde toplanan Fijet Yönetim Kurulu'nda Türkiye'nin tüm ülkelerden takdir ve tebrikler aldığını söyleyerek başlamak istiyorum söze. Diyarbakır Golden Apple Ödül Töreni ile ilgili yayınlanmış makaleler geleneklere uygun olarak kitaplaştırılmış şekilde ATURJET Başkanı Delal Atamdede'ye takdim edildi. Ayrıca bu sene İzmir'de gerçekleştirilen Fijet Academy için yayınlanan makaleler de aynı şekilde kitap olarak verildi. Kongre sırasında söz alan Faslı öğrencinin Fijet Academy programının başarısından bahsederek “Türk ekibine ve özellikle Sema Kutlu ya program için teşekkür ederim, bize çok şey kazandırdınız, çok profesyonelce hazırlanmıştı '' şeklinde görüş belirtmesine çok mutlu oldum.

ATURJET Başkanı Delal Atatmdede ile katıldığımız Genel Kongrede açılış konuşması yapan FIJET Başkanı Tijani Haddad öncelikle Fas Kralı VI. Muhammed e kongreye verdiği destek için teşekkür ederek söze başladı. Tijani Haddad sözlerine turizmin dünya için sadece bir ekonomi meselesi değil aynı zamanda bir karşılıklı kültür alışverişi ve dostluk geliştirme aracı olduğunu belirterek şöyle devam etti.

“Şu sıralarda turizm için en büyük sorun terördür ancak bu büyük sorunun dost ve hoşgörülü bir yaklaşımla aşılabileceğine inanıyoruz. Kültür alışverişine katkıda bulunduğu için turizm endüstrisi dünya ekonomisi için olduğu kadar dünya barışı için çok önemli bir etkendir. Aslında Birleşmiş milletler de tam da bu nedenle kurulmuştur. Çünkü modern dünyada artık biliyoruz ki bir ülkenin tarihi veya kültürel mirası aslında tüm dünyanın gelecek nesillerine aittir. Sahip olduğumuz bu mirası daha büyük kitlelere tanıtmanın yanı sıra dostluk ve hoşgörüyü yaymak bizim en önemli görevlerimizden biridir.“ dedi.

Kongrenin Marakeş te yapılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirten Fas Turizm Bakanı Mohamed Sajid; çeşitli ülkelerden gelen 200 delegenin en iyi şekilde ağarlanması ve başarılı bir toplantı yapılabilmesi için verdiği destek nedeniyle Fas Kralı VI. Muhammed e teşekkürlerini iletti.

Açılış töreni sırasında bu yıl trajik bir trafik kazasında hayatını kaybetmiş olan Fas Fijet milli derneği AMJET in eski başkanı Mustapha Trai nin kızı Sheyma Trai ye babasının Turizme katkılarından dolayı bir plaket verildi.

Törende aynı zamanda bir plaket de Fas ın duayen gazetecilerinden Mustapha Alaoui ye verildi. Bu yıl içinde vefat etmiş olan Ispanyol Fijet Espagne derneğinin eski başkanı Miguel Garcia Breira yı anmak için bir plaket de şimdiki dernek başkanı Miguel Angel Gonzalez e verildi.

Kongre açılışı sonrasında bir panel ile devam etti. “Kültür ve Turizm ilişkisi ve geleceği '' konulu panele Fijet i temsilen Hırvat Turizm Destinasyonları ve Turizm Ekonomisi Profesörü ve Fijet Akademi Komitesi üyesi Amelia Tomaseviç katıldı.

Panele katılan diğer konuşmacılar Fas Milli Müzeler Vakfı Başkanı Mehdi Qutbi, Kültür ve İletişim Bakanı Mohamed Laaraj, Fas Ulusal Arkeoloiji ve Miras Enstitüsü Müdürü Abdelouahed Ben Ncer katıldı.

          |                              

F.Sema KUTLU
FIJET ve ATURJET Yönetim Kurulu Üyesi
02 Aralık 2018 Pazar
Mesaj Gönder 1503 Yorumlar

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SULTANHANI KERVANSARAYI RESTORASYONUNDA BİR SKANDAL DAHA!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
SMYRNALI HEMŞEHRİLERİM AMİŞLER

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .