YETİŞTİK ÇÜNKÜ BİZ

Atatürk’ün Mülkiyesi...

Mülkiye nin kuruluşunun 159 ncu yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi nde “Sayın Cumhurbaşkanım Hoşgeldiniz '' söylemi ile başlayan, birlikteliği ve kucaklayan kuruluş yıldönümlerini arayan anılarla biraraya gelen mezunlar ve öğrenciler Mülkiye Marşı nı aynı coşku ile söylerken 50 nci mezunları adına konuşan Sudi KOCAİMAMOĞLU nun Ankara da öğrenci olmanın farklılığını, katılımcılığını ve gelecek yıllar için beklentilerini ilettiği açılış konuşmasında birleştiler.

Atatürk ün Mülkiyesi...
Atatürk ün modern bir Türk Devleti kurmak için insanlık fedakarlıklarının hiçbirini esirgemeyen; kültür, idare, intizam ve devlet adamlığını en son ilmi telakkilere göre tebellür ettirmeye çalışmış ve çalışan yüksek değerde arkadaşlarım olarak tanımladığı “...Mülkiye yi Ankara da mazisine yaraşır biçimde yeniden teşkilatlandırmak '' için Başvekil İsmet İnönü, tarafından sunulan yasa teklifi kabul edilerek Mülkiye, 1936 yılında İstanbul dan Ankara ya taşındı.

4 Aralık, “Sivil ve askerî erkanın '' kaçırmamaya özen gösterdiği Mülkiye nin kuruluş günü olarak, İsmet İnönü nün de, her yıl katıldığı kutlamalarla devam ediyor..

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Ayşıl ÖZKAN, SBF Dekanı Prof. Dr. Orhan Çelik de konuşmalarında “SBF, vatan ve millet sevgisi, demokrasi, ulusal egemenlik ve çağdaşlaşma ilkesiyle yurdumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Fakülteden mezun olanların katkı ve birlikte olmaya gösterdikleri“ özeni vurguladılar.

Ey Vatan Göz Yaşların Dinsin
Öğrenciler adına konuşan Tuğçe DOĞRU “birçok aşkı ilk kez yaşadığımız Siyasal Bilgiler Fakültesi nden 6 ay sonra mezun olup Mülkiyeli olacağız. Yetişen gençlik olarak bu bilgileri ve aldığımız ruhu duvarların dışına taşımalıyız '' söylemi öğrencilerin ülkemizin geleceğinde yer almak konusundaki azim ve cesaretleri açısından anlamlıydı.

Bana göre ülkenin geleceği açısından Cumhuriyet ilkeleri yetişen gençlerimize kendilerini daha çok ifade edebilme, her ortamda yetiştik çünkü biz gururunu yaşama şansı verilmesini 50 yıl sonra adı Cafe Mülkiye olan Kantinde çay içmenin ve sınıflarımızda olabilmenin mutluluğunu yaşamalarını tüm gençlerimiz için diliyoruz.

MÜLKİYE MARŞI
Başka bir aşk istemez, aşkınla çarpar kalbimiz,
Ey vatan gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz,
Gül ki sen, neşenle gülsün ay, güneş, toprak, deniz,
Ey vatan gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz.
Beste: Musa Süreyya Güfte: 1921 Mezunu Cemal Edhem (Yeşil)          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
05 Aralık 2018 Çarşamba
Mesaj Gönder 298
 Yorumlar
TAHSIN DENIZ ARPACI yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Güzel yazı 06.12.2018

Hüsnü Bey Amca, güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık...

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .